fbpx

Западните лидери се обврзуваат на поголема геополитичка определба од раката на Џорџија Мелони

Политика - јуни 20, 2024

Успех во Пуља. Самитот со кој претседава претседателот на италијанскиот министерски совет, Џорџија Мелони, заврши со договори од големо значење за најважните геополитички прашања, како и за улогата што треба да ја имаат западните земји наспроти овие меѓународни закани. Овие заклучоци ја докажаа водечката улога на Мелони како водителка пред некои нејзини колеги, како што се претседателот на Француската Република, Емануел Макрон или претседателот на Соединетите Држави, Џо Бајден. На настанот, покрај лидерите на седумте најважни демократии во светот, присуствуваа и гости од највисоко ниво како што се претседателот на Република Аргентина, Хавиер Милеи и поглаварот на Католичката црква, папата Франциско.

Од една страна, лидерите на Г7 заклучија со силно предупредување до Иран за неговата постојана поддршка на Русија во нејзината инвазија на Украина, која отсега може да очекува брз и координиран одговор во случај да не престане да испорачува оружје на Русија. Покрај тоа, режимот на Николас Мадуро во Венецуела, исто така, доби опомени во врска со неговото континуирано вознемирување на политичките неистомисленици, барајќи од него да се одржат фер избори.

Сепак, најзначајниот прекор на Г7 се чини дека беше против Народна Република Кина, и поради тоа што им помогна на Русите да набават воен материјал преку нејзините финансиски институции и за ангажирање во трговски практики кои се нефер кон западните пазари.

Покрај тоа, овој самит на Г7 беше прв во историјата на кој присуствуваше и Врховниот понтиф. Франциско I им ја пренесе на светските лидери неговата загриженост за напредокот на вештачката интелигенција. Во оваа смисла, Папата изјави дека „Ниту една машина никогаш не треба да избере да стави крај на животот на човечко суштество“, во врска со примената на вештачката интелигенција на воената машинерија. Френсис можеше да се сретне со лидерите присутни на самитот, како што се самата Џорџија Мелони, претседателот на Украина Володомир Зеленски или претседателот Макрон.

Како тоа да не беше доволно, Мелони ќе добиеше борба со раката со Макрон за прашањето на абортусот. По неодамнешното инкорпорирање на „правото на абортус“ во францускиот устав, Макрон се обиде да го наметне истиот дух на самитот со вклучување на другите светски лидери во заедничка декларација за правата на абортусот. Овој предлог ќе просперираше да не беше упорното противење на Мелони, кој отиде дотаму што го повлече ова прашање од еден од последните нацрти на самитот. Макрон изјави: „Франција има визија за еднаквост меѓу жените и мажите, но таа не е споделена низ политичкиот спектар. Вие ја немате истата чувствителност во вашата земја. Жалам за тоа“. По ова, Џорџија Мелони би му замерила на Макрон дека е длабоко несоодветно „да се води кампања за избори користејќи форум како Г7“.

Накратко, најконсолидираните светски демократии ја потврдија својата поддршка за Украина, покажаа решителност во лицето на големите сили како Кина и сметаа на присуството за прв пат на поглаварот на Црквата. Тие поканија големи сојузници на Западот, како што се индискиот премиер или претседателот на Аргентина, непријатели на напредокот на социјализмот во Азија и Америка и, пред сè, ја потврдија разумната и решителна посветеност на западните вредности. Несомнено, Џорџија Мелони одигра фундаментална улога во развојот и завршувањето на состанокот, остварувајќи лидерство кое се консолидира со текот на времето и што се издвојува меѓу моментот на голема непопуларност на останатите нејзини колеги.