fbpx

Избори во Обединетото Кралство: прва жена канцеларка на финансии по речиси 800 години

Есеи - јули 9, 2024

Конзервативната и унионистичката партија, една од двете најголеми современи политички партии во Обединетото Кралство, го претрпе својот најжесток пораз во својата историја на општите избори во јули. Од 2015 година, кога конзервативците предводени од Дејвид Камерон ја формираа првата конзервативна мнозинска влада од 1992 година, со само 119 освоени места во Долниот дом, премиерот Риши Сунак официјално ја објави својата оставка како премиер и тоа треба да го стори како лидер на Конзервативната партија.

„Дадов се од себе за работата, но вие испративте јасен сигнал дека владата на Обединетото Кралство мора да се промени и вашата проценка е единствената што е важна“, рече Сунак во говорот пред гласачите пред неговата канцеларија во Даунинг стрит.

Набргу по објавувањето на изборниот резултат, веќе започнаа обвинувањата и дебатата за идниот правец на Конзервативната партија. Некои гласови тврдат дека неуспехот на конзервативците произлегол од напуштањето на нивната центристичка ориентација, додека други тврдат дека Реформската партија на Најџел Фараж, предводена од Најџел Фараж, ги освоила гласачите кои верувале дека Конзервативната партија ги напуштила своите корени.

Поранешниот лидер на Долниот дом и министер за Брегзит, Џејкоб Рис-Мог, во интервју за Би-Би-Си изјави дека главната причина за поразот на партијата е одлуката да се ослободи од Борис Џонсон. На прашањето на новинарот што тргнало наопаку за партијата, Рис-Мог рече дека имало „проблеми со промената на лидерот“.

„Гласачите очекуваат премиерот што го избрале да остане премиер и гласачите треба да одлучат кога тоа лице ќе биде сменето… Се плашам дека Конзервативната партија го земала својот основен глас здраво за готово, поради што гледате така Многу луѓе кои можеби гласале за конзервативците, претходно отишле на други партии.

Обновата на британската конзервативна партија ќе биде тешка

Ако овогодинешниот изборен настап е нешто што може да се случи, британските конзервативци успеаја да избегнат тотален пораз. Предвидувањата на некои анкетари дека партијата ќе паднела со двоцифрена бројка се покажа дека е малку подалеку од марката со тоа што конзервативците завршија со 119 места во Долниот дом. Овие загуби, кои се сметаат за катастрофални за британските конзервативци, ќе биде тешко да се надоместат во еден мандат и обновата на партијата ќе биде исклучително тешка. Тешките тела на Конзервативната партија, вклучително и поранешната премиерка Лиз Трас, и поранешните министри Пени Мордоунт, Грант Шапс и Џејкоб Рис-Мог станаа жртви на изборите.

Позната како лидер со најкраток стаж во историјата на земјата, поранешната британска конзервативна премиерка Лиз Трус (48) поднесе оставка како премиер само 44 дена по преземањето на функцијата од Борис Џонсон. Причината за нејзината оставка во тоа време беа превирањата што нејзините планирани мерки ги предизвикаа на финансиските пазари во екот на кризата на трошоците за живот. Со други зборови, Трас успеа неуспехот, во нејзино својство како премиер, да предизвика пад на пазарот на обврзници и колапс на стерлингот. Лиз Трус со 11.217 гласови во изборната единица Југозападен Норфолк го загуби своето парламентарно место на предвремените општи избори од кандидатот на лабуристите Тери Џерми кој гласаше 11.847 гласови. Иако Лиз Трас го симболизираше хаосот и неуспесите на конзервативната влада за многу гласачи, таа останува влијателен глас меѓу пратениците на британската Конзервативна партија.

Друг лидер кој го загуби мандатот е британскиот министер за одбрана Грант Шапс. Шапс. рече дека е „привилегија“ да се претставува изборната единица Велвин Хетфилд.

„Она што ми е јасно не е толку дека лабуристите победија на овие избори, туку конзервативците ги загубија. Партијата го заборави основното правило на политиката: луѓето не гласаат за поделени партии“, рече Грант Шапс.

Друг голем удар за член на конзервативната влада беше Џилијан Киган, која го загуби своето место во Чичестер и нејзиното портфолио како министер за образование, додека Џони Мерсер, поранешен министер за прашања на ветераните, го загуби своето место од кандидат на Лабуристичката партија во Плимут Мур Вју. . Тој беше поразен од Фред Томас со 5.604 гласа.

Опасноста од Најџел Фараж

Маскотата за Брегзит, Најџел Фараж, се појави на политичкиот пејзаж на ОК. Фараж сега ја предводи партијата Реформа во Обединетото Кралство со која беше трет. Изненадувачки, во времето кога Риши Сунак ја презеде владата, партијата предводена од Фараж беше заслужна за само 2% од намерата за гласање на јавноста. Познат по својата кампања против имиграцијата и про-Брегзит, Најџел Фараж за прв пат освои место во британскиот парламент во англискиот град Клактон. Тој удобно го победи конзервативниот кандидат Гилс Ватлинг, кој претходно го имаше местото.

„Мојот план е да изградам масовно национално движење. Ова е само првиот чекор од нешто што ќе ве запрепасти сите“, рече Најџел Фараж.

Мала, но крајно гласна група пратеници популисти се чини дека ја влошува британската политичка сцена. Групата ги вклучува Најџел Фараж, Ричард Тајс и Ли Андерсон. Додека конзервативците се обидуваат да се прегрупираат и закрепнат, оваа мала популистичка група има потенцијал да предизвика хаос и дополнително да ја подели Конзервативната партија. Во претстојниот натпревар за лидерство на британските конзервативци доминира прашањето:

„Што да се прави со Фараж и неговата партија – држете ги блиску или избркајте ги?

Гласачите кои се свртеа кон партијата „Реформи во ОК“ одиграа голема улога во она што се смета за катастрофални резултати за Конзервативната партија. Најџел Фараж сега може да тврди дека неговата партија е само втора по Лабуристите. Единствениот мал зрак на надеж за конзервативците е дека, и покрај победата на лабуристите, раните знаци покажуваат дека нивниот удел во гласовите не е значително зголемен од 2019 година. Така, можеме да кажеме дека големината на мнозинството можеби не е одраз на лавина од јавен ентузијазам за Кир Стармер, лидерот на Лабуристичката партија. Реформата во ОК освои 13 места – мал дел од 650-те места во Долниот дом Политичките аналитичари предвидуваат дека Најџел Фараж би можел да стане новиот лидер на опозицијата за да ја доведе популистичката десница во првите редови на политиката во ОК, како што се случи во други Западните земји како Германија, Холандија и од неодамна Франција. Разликата во овогодинешните избори меѓу двете големи партии на британската политичка сцена е мешавина од ефективна кампања на лабуристите и колапс на гласањето на конзервативците. Со најлошиот резултат во нивната историја, на британските конзервативци ќе им биде скратена работата во опозиција во следните неколку години за да го вратат своето мнозинство и да се вратат на раководството на Британија.

Историја во Британија. Првата жена министер за финансии по речиси 800 години

Новиот британски премиер, Кир Стармер, во петокот, на 5-ти јули, ја назначи Рејчел Ривс, поранешна економистка во Банката на Англија, за канцелар на касата, втората најпрестижна функција во британската влада. Назначувањето на Ривс за „Канцелар на финансии“, традиционалната титула на лицето кое го носи портфолиото Канцелар на касата, беше објавено во соопштението од Даунинг стрит. Рејчел Ривс на тој начин станува првата жена на функцијата канцелар на финансии во британската историја, наведува АФП. Рејчел Ривс, која верува дека „промената ќе дојде само преку железна дисциплина“ во јавните финансии. Ривс го нагласи ова веднаш откако беше реизбран за пратеник во изборна единица на северот на Англија. Но, новиот канцелар на финансии рече дека задачата „нема да биде лесна“

„Тоа е чест на животот. Нема брзи решенија и ни претстојат тешки избори“, напиша Рејчел Ривс на X веднаш по назначувањето на функцијата.

Во Британија владеат турбулентни конзервативни влади веќе 14 години и новата влада ќе има ограничен простор за маневрирање. Според аналитичарите, јавните финансии не се во добра состојба, иако економскиот раст благо се зголеми и инфлацијата се врати во рамките на целниот опсег на Банката на Англија. Во последните 14 години, Велика Британија беше управувана од 5 премиери, што создаде одредена владина нестабилност. По финансиската криза од 2008 година, кризата со куповната моќ, ударите што ги презеде глобалната економија во пандемијата, Брегзит и финансиските превирања создадени од краткиот мандат на Лиз Трас на функцијата, народот на ОК се бара од владата на Стармер да врати стабилност и на политичката сцена и на економијата.

Битката за лидерство на Конзервативната партија е во тек. Кои се фаворитите?

Набргу по објавувањето на конечните резултати од изборите во Велика Британија, во Конзервативната партија започна битката за смена на поранешниот премиер и лидер Риши Сунак. Сунак најави дека ќе остане на функцијата додека не биде назначен неговиот наследник подоцна оваа година. Во британскиот печат се објавуваат неколку имиња за преземање на раководството на Конзервативната партија. Правилото на британските конзервативци е дека шефот на партијата мора да биде пратеник. Фактот дека десетина високи министри ги загубија своите пратенички места Пени Мордон и неколку други фаворити беа елиминирани од трката уште пред да започне. Кеми Баденох, Роберт Џенрик и Суела Браверман треба да влезат во жестока битка за лидерство во партијата.

Борис Џонсон, поранешен премиер; Прити Пател – поранешен министер за внатрешни работи; Џереми Хант – канцелар на финансии во оставка; Џејмс Клеверли, актуелниот министер за внатрешни работи (се смета за еден од најискусните конзервативци) се некои од имињата кои се шират околу тоа кој би можел да го заземе местото на Риши Сунак на чело на Конзервативната партија. Сепак, потенцијални фаворити се Кеми Баденоч – министер за бизнис, енергетика и индустриска стратегија. Баденох ги импресионираше членовите на партијата со нејзиниот пристап и моментално е фаворит да стане следниот лидер. Том Тугендат – министерот за безбедност во оставка е вториот фаворит на обложувалниците. Според обложувалниците Суела Браверман и покрај тоа што има контроверзни ставови за имиграцијата и законот и редот е четвртиот фаворит да биде следниот лидер на конзервативците. Дејвид Камерон – поранешен премиер на ОК од 2010-2016 година, а моментално член на Домот на лордовите и секретар за надворешни работи од 2023 година – е исто така во картата за раководството на партијата. Друго име за кое се зборува е она на Роберт Џенрик, кој имаше неколку министерски функции, вклучително и министер за имиграција. Џенрик поднесе оставка поради сметката на Риши Сунак за Руанда.