fbpx

Продолжуваат преговорите за новиот самит на ЕУ: Мелони ги донесе резултатите од ECR до срцето на Советот

Градење на конзервативна Европа - јуни 19, 2024

Се уште траат преговорите за избор на нов претседател на Европската комисија. Средбата на 27-те шефови на држави и влади во понеделникот вечерта заврши во ќорсокак: сè уште е во воздух. Речиси две недели по европските избори што се одржаа во сите земји-членки меѓу 7 и 9 јуни, ништо не е решено за иднината на Европа и изборот на новите лидери на ЕУ. Но, една порака е јасна. Подемот на десничарските партии, а особено на партијата ЕЦР, е недвосмислен сигнал за волјата на електоратот на ЕУ: народите во Европа бараат сè повеќе десничарски, тие сакаат да ги надминат децениските угнетувачки политики кои ја оштетија економијата следејќи ги најидеолошките наноси. Тоа е порака која не може да се игнорира.

Правото се проширува

Во исто време, победата на европската десница е придружена со вистински дебакл за левицата. Конкретно, социјалистите на С&Д, Зелените и либералите на Обнови Европа изгубија најмногу места: социјалистите загубија 3 места во Европскиот парламент, Обнови Европа изгубија 22, а Зелените загубија 19. Живиот пример на досега кажаното лесно може да се види во Франција, Германија и Италија. Во Париз, претседателот Емануел Макрон, основач и лидер на Renew Europe, претрпе невиден изборен пораз, победен од десничарската партија Rassemblement National. Слично на тоа, во Германија, социјалистичкиот канцелар Олаф Шолц виде дека неговата партија подлегна на подемот на десничарските партии. Во Италија, пак, работите се поинакви: Fratelli d’Italia, владејачката партија предводена од Џорџија Мелони, извојува убедлива победа над левичарската опозиција, освојувајќи речиси 30% од гласовите. Кога овој резултат ќе се додаде на оној на другите италијански десничарски партии, владејачкото мнозинство ги зголеми своите преференции на 47% од вкупниот број. Растот на Fratelli d’Italia дома е без преседан: по две години во владата, Џорџија Мелони успеа да ги зголеми своите гласови (+3% во споредба со изборите во 2022 година), докажувајќи дека нејзината партија и десното крило се во одлична здравствена состојба.
Ова е политичката ситуација во Европа: десницата расте, левицата се намалува. Партијата ЕЦР ја зголеми застапеноста во Европскиот парламент за 7 европратеници, но веројатно во наредните часови ќе бидат додадени уште неколку. Така, конзервативците ја зголемија својата специфична тежина во собранието на ЕУ: тежина што не може да се игнорира. Навистина, ова е намерата на Џорџија Мелони: како лидер на групата, таа сака се повеќе и повеќе да ја зајакнува партијата ЕЦР за да ја надмине Обнова Европа и да ја направи трета група во Европскиот парламент. Накратко, да се слушне јасната порака на европските народи зад гласачките кутии. Ова е причината зошто Џорџија Мелони беше опишана како еден од најрешителните и најсилните лидери на состанокот на Европскиот совет во понеделникот. Според Politico.eu, лидерите на социјалистите и либералите биле подготвени да ја потврдат оската што го поддржуваше таканареченото „мнозинство Урсула“ за време на минатиот законодавен дом. Коалицијата на социјалистите, народната партија и либералите требаше да биде потврдена. Можните имиња за четирите најважни функции во Унијата би биле оние на Урсула фон дер Лајен, потврдена како претседател на Комисијата; Антонио Коста во Европскиот совет; Роберта Мецола како претседател на Европскиот парламент; Каја Калас како висок претставник на ЕУ за надворешни работи. Со други зборови, европската левица сакаше за краток период да ги потврди средствата што владееја до сега.

Поразената левица сака да го одбрани статус квото

Меѓутоа, работите тргнаа поинаку, бидејќи социјалистите се сретнаа со цврсто противење од Џорџија Мелони и дел од Народната партија, која беше убедена дека владиното мнозинство треба да се заснова на резултатите од гласањето, а не на односите на моќ што му претходеа. . Народната партија, која сега е најголемата група во Европскиот парламент, директно и се обрати на конзервативната десничарска партија ЕЦР: „Тоа е централнодесничарска Европа за која гласаа европските граѓани. Либералите, социјалистите и зелените се големи губитници На овие избори мора да размислуваат сите оние кои се кандидираат на изборите. Не може да се продолжи како ништо да не се случило. Со други зборови, на сите им е јасно дека Европа конечно се сврте надесно и дека гласот на народот мора да се слушне, меѓутоа, левицата прави се за да остане на власт уште пет години: според неофицијални извори , многу од лидерите на преговарачката маса навистина беа „шокирани“ од подготвеноста на Макрон и Шолц да поддржат потврда за првото „мнозинство Урсула“: нивното барање дури вклучуваше влез на Зелените, исто така губитници на изборите, во новата централно-левичарска коалиција. Нивната стратегија се базираше пред сè на делегитимирање на улогата на десницата во новиот Европски парламент, особено во однос на Џорџија Мелони, и покрај фактот што таа беше единствениот лидер што излезе од изборите и што штотуку претседаваше со еден од најважните и најдобро посетените состаноци на Г7 во последните години.

Мелони ја носи тежината на Ecr до центарот

Така, тежината на десницата, Џорџија Мелони и партијата ЕЦР во европските институции порасна до степен што ја заслужува поддршката од популарната ЕПП. Според гласините на Политико, главно благодарение на Џорџија Мелони, Левица најде силна пречка повторно да се потврди како лидер на Европската унија. Според изворот на весникот, италијанскиот премиер „се спротивставил на начинот на кој се води дискусијата“, поаѓајќи од „претпоставката дека денешниот неформален состанок требало да биде време да се разговара што да се прави во светло на сигналите од Европски избори, а потоа, од оваа појдовна точка, да почнеме да разговараме за имињата на првите места, а не обратно“. И повторно: „Најсилната реакција веројатно беше онаа што ја искажа Џорџија Мелони; многу цврсто, многу тешко, критикувајќи ги овие преговори меѓу политичките семејства. Со овие јасни позиции, во согласност со волјата на електоратот, Џорџија Мелони успеа да ја добие поддршката од многу други колеги во Европскиот совет.
Така, и покрај фактот што средбата на шефовите на држави и влади заврши со виртуелна ништовност, Џорџија Мелони успеа да го задржи настрана сеништето за реафирмација на левицата на чело на Европа. Целта сега мора да биде да се зголеми бројот на партијата ЕЦР за да има уште посилно присуство на следниот Европски совет, кој ќе се одржи во Брисел на крајот на месецот, на 27 и 28 јуни. Една од основните потреби е сè повеќе да се слуша волјата на народот и потребите на граѓаните, во макотрпниот обид да се трансформира Европа на бирократите и зелените трендови во Европа на културата, традициите и народите. Француско-германското лево раководство на Европа е сериозно оспорено од одлуката на граѓаните зад гласачките кабини: Џорџија Мелони сега сака да ги бара овие резултати во рамките на Европскиот совет.