fbpx

Историски триумф на трудот во Обединетото Кралство

Градење на конзервативна Европа - јули 8, 2024

Конзервативниот премиер Сунак во голема мера поразен

Неодамнешните излезни анкети објавени од англиските медиуми покажаа извонредна победа на Лабуристичката партија. Конзервативниот премиер Риши Сунак, кој побара предвремени избори во мај, претрпе значителен пораз.

Лабуристичката партија обезбеди 412 места, историски триумф, додека конзервативната партија на премиерот во заминување успеа да обезбеди само 121 место. Веднаш потоа, Либерал-демократите на Ед Дејви обезбедија 71 место. Имено, Reform UK, предводена од Најџел Фараж, оствари значителни придобивки, освојувајќи над 14% од гласовите на народот, и покрај тоа што обезбеди само 4 места поради мнозинскиот систем во еден круг што се користи за избор на 650 нови членови на Долниот дом.

Резултатите претставуваат еден од најголемите промени во британската политичка историја и неверојатен пораз за Конзервативната партија по 14 години владеење, што донесе брутален крај на премиерската функција на Риши Сунак. Традиционалната трета партија во Британија, Либерал-демократите, исто така, уживаше огромен пораст, од освоени само 11 места на општите избори во 2019 година на повеќе од 70. Популистичката, десничарска партија Реформски ОК на Најџел Фараж ги освои своите први места и беше втора во неколку други, поделувајќи го гласот на десницата и придонесе за загубите на конзервативците.

Во меѓувреме, во Шкотска, Шкотската национална партија (СНП) изгуби бројни пратеници, а нејзиниот број на места веројатно нема да се врати „двоцифрена“, како што направи во 2019 година кога избра 48 пратеници.

„Ќе му служам на секој од вас, без разлика дали сте гласале за мене или не“, вели Кир Стармер, новиот британски премиер, додавајќи дека земјата „гласала за промени“ и е посветена на повторно започнување на политиката која се смета за „јавен сервис“. . Риши Сунак го завршува периодот на конзервативците во британската влада: либертаријанец во стилот на Тачер, тој побара да се одржат избори за шест месеци во врска со крајот на мандатот, но неговиот пораз означува колапс на неговиот имиџ. Критикуван дека не може целосно да ја убеди ниту најдесната душа на неговата партија, ниту најумерената. Граѓаните на ОК ќе го паметат повеќе отколку по она што го правеше во владата како премиер кој го врати Обединетото Кралство на Лабуристичката партија по 14 години.

„Им благодарам на гласачите за нивната поддршка, со нетрпение очекувам да продолжам да им служам. Лабуристичката партија победи, му се јавив на Кир Стармер да му честитам“, рече Сунак пред да му отстапи место на Стармер. Новиот британски премиер во вторник ќе влезе во Вашингтон на 75-годишнината од основањето на НАТО, а потоа ќе започне со спроведување на Лабуристичката програма по 14 години противење. На 18 јули Стармер ќе ги пречека европските лидери во својата татковина во родното место на уште еден од неговите големи претходници, Винстон Черчил: состанокот ќе има за цел да ги консолидира односите со европската политичка заедница и да ги подобри договорите по Брегзит.
„Мандатот повлекува големи одговорности“, коментира пекторски премиерот, но изгледа не е загрижен „Промената почнува сега. Лабуристичката партија се промени, таа е подготвена да и служи на нашата земја, подготвена да ја врати Британија да им служи на работните луѓе. Мандатот доаѓа со големи одговорности. Мора да ја вратиме политиката во служба на јавноста. Ова е големиот тест на политиката во ова време: борбата за доверба е битката што ја одредува нашата ера. Прва земја, второ партија е водечки принцип“.

Накратко, ако во континентална Европа има такви што гледаат надесно, островот Брегзит овојпат се движи во спротивна насока: кон центарот, ако не точно лево, враќајќи се на потпирањето на лабуристите. Непосредните програмски приоритети ќе се однесуваат на забрзаното започнување на обичните законодавни иницијативи за екуменските прашања како што се стабилноста и повторното започнување на економијата, здравството, јавната градба, безбедноста и борбата против илегалната имиграција.

Пропорциите на конзервативната катастрофа се содржани во „големите имиња“ на партијата кои ќе ги загубат своите места: меѓу нив, канцеларот на државната каса Џереми Хант, кој сепак успеа, наспроти сите шанси, да ја задржи својата улога како член на парламент во изборната единица Голдалминг и Еш со повеќе од 23.000 гласови и 42%. Понатаму, збирот на одобрението на конзервативците (23,7%) и реформите на Фараж во Велика Британија (14,3%) достигнува 38%, што е добри четири поени над лабуристите. Знак дека, работејќи на синергии, а не на поделби, би можеле повторно да го промениме курсот на следните избори.