fbpx

Приказната за очекуван пораз

Култура - јули 7, 2024

ECR го добива своето име од Британската конзервативна партија. Таквата организација толку многу се промени во изминатите години што дури и нејзиното име не е „Конзервативна партија“, туку едноставно „Конзервативци“. Како да нема повеќе организација, туку само еден куп поединци заедно.

Нивната веб-страница не содржи ништо за нивната сопствена историја. Едно е фокусирање на конкретни проблеми кои граѓаните сакаат да ги видат решени, а друга работа е заборавањето на минатото со кое треба да се гордеете.

Тој целосен недостаток на корени лежи меѓу нивната сегашна замена за Лабуристичката партија, која, да се соочиме со тоа, навистина се чувствува горда за своето социјалистичко минато. Можеби еволуираа со Тони Блер за да станат „Нови лабуристи“, но неодамна го избраа Џереми Корбин за своја глава, со неговиот силен левичарски профил. Лајонел Шрајвер предвиде дека гласачите на Ториевците ќе изберат екстремно левичарска влада за да ја казни сегашната затоа што е премногу левичарска.

Сосема е зачудувачки што, по Лејди Тачер, Конзервативната партија не можеше да создаде солиден лидер: Џон Мејџор припаѓаше на класата што политички го уби нивниот сопствен шеф; Џејмс Камерон го загуби референдумот за Брегзит; Тереза ​​Меј не можеше да го спроведе и во солзи се збогуваше пред нацијата; Борис Џонсон лажеше за забавите за време на Ковид; Лиз Трас траеше помалку од 2 месеци; и Риши Сунак не успеа да победи на своите први избори.

Зошто луѓето претпочитаат да избираат претставници со висок даночен инстинкт? Тоа не е за нивни заслуги, туку за губење на довербата и ерозија што ја претрпеа конзервативците, кои неодамна беа фатени како незаконски се обложуваат за тоа кога премиерот ќе распише избори, некои од нив дури и користејќи инсајдерска трговија. „Спектатор“ наведува: „Имаше колапс на секаков вид доверба во ториевците, бидејќи тие изгледаат, и навистина се, крајно лицемери“.

Во средината на оваа деградација, Најџел Фараж ја создаде својата партија Реформа во ОК за да постигне второ историско поглавје откако успешно ја извади својата нација од Европската унија. Тој успеа да го оспори гласот на десницата што наводно им припаѓа на ториевците, до тој степен што Анунзијата Рис-Мог, сестра на познатиот поранешен парламентарец во Североисточен Сомерсет, јавно ги изрази своите сомнежи меѓу конзервативците и реформите во ОК. Освен надежта што Најџел ја претставуваше за многумина, на гласачите им беше тешко да изберат помеѓу помалите зла.

По 1945 година, најлошиот резултат за ториевците беше 1997 година, со само 165 места. Изборната анкета им даде 66 општи. Конечно беше 121, сè уште најмалку во современата историја, но двојно повеќе од катастрофата што беше најавена. Либерал-демократите фатија 121 изборна единица, многу од нив во класичните конзервативни области. Сер Кир Стармер, лидерот на лабуристите, не победи на изборите, неговите противници ги загубија; неговиот рејтинг е анкета, неговите говори нејасни. Сиви времиња претстојат за Англија, Шкотска, Велс и Северна Ирска.

Завршија 14 години од ториевската влада, втора најдолга по Втората светска војна. Лиз Трус го загуби своето место во Југозападен Норфолк. Брегзит не беше правилно управуван за да биде успешен за луѓето и компаниите. Растот е слаб, платите стагнираат; имиграцијата е зголемена. Духовитиот критичар на тачеризмот Џон Мортимер брилијантно го кажа тоа во неговиот познат роман од 1990 година „Повратен Титмусот“ : „Мојата жалба за оваа конзервативна партија е што не успева да зачува ништо“. Како последица на тоа, коментаторите со право велат дека ториевците се соочуваат со долг период во опозиција.

Можеше да биде и полошо. Можеби ова покажува дека Конзервативната партија, или само Конзервативците, имаат цврст под бидејќи, на крајот на краиштата, Обединетото Кралство е конзервативна земја, која ги цени нејзините стари обичаи, а не социјалистичките експерименти и демагогија.

Извор на сликата: The Spectator