fbpx

Трамп по втор пат е обвинет. Политичкото опкружување на САД е во неред

Политика - јуни 23, 2023
Поранешниот американски претседател Доналд Трамп беше изведен пред суд во вторник, на 13-ти јуни, по 37 кривични обвиненија во врска со неговото наводно лошо постапување со доверливи документи. Тој се изјасни за невин преку неговиот адвокат, сигнализирајќи го почетокот на долгата битка во следните месеци. Ова е негово второ обвинение откако ја напушти функцијата и е првпат во историјата поранешен претседател на САД да се соочи со кривична пријава.
За време на неговото претседателствување, Доналд Џеј Трамп двапати беше отповикан, но секој пат успеваше да остане на функцијата. Неговиот прв импичмент се случи во декември 2019 година, кога против него беа поднесени два члена, еден за злоупотреба на власта и друг за попречување на Конгресот во истрагата за однесувањето на претседателот. Вториот импичмент се случи во јануари 2021 година, една недела пред крајот на неговиот мандат, а беше поврзан со неговите постапки за време на нападот на Капитол на 6-ти јануари. Сенатот го ослободи претседателот од сите обвиненија за време на двете судења. Г-дин Трамп, исто така, сè уште е под истрага за неговите напори да остане на власт по изборите во 2020 година и можеби поради обидот да се меша во изборниот процес.
Едноставно, Доналд Трамп е обвинет од Министерството за правда на Соединетите држави за лошо постапување со доверливи документи што ги чувал на крајот од неговиот претседателски мандат, а потоа се обидел да го спречи нивното враќање од страна на владата. Исто така, се поставува прашањето за законитоста на неговото преземање документи по напуштањето на функцијата и нивно складирање во неговото добро познато приватно одморалиште, Мар-а-Лаго. Во обвиненијата што беа поднесени против него се споменува кршење на Законот за шпионажа, давање лажни изјави пред властите и попречување на правдата. Освен неколку, точната природа на документите кои се предмет на случајот не е јавна.
Доналд Трамп моментално е фаворит за републиканската претседателска номинација во 2024 година и иако други истакнати републиканци се поставуваат себеси како потенцијални кандидати, се чини дека, барем во моментот, голема маса републикански гласачи се собираат зад поранешниот претседател. Ниту еден републиканец кој ја објави својата кандидатура на прелиминарните избори допрва треба да ги осуди постапките на поранешниот претседател Трамп како достојни за кривична истрага, а камоли да се стави цврсто на страната на обвинувачите. Сосема е веројатно дека ќе почнеме да гледаме такви ставови додека се загрева кампањата.
Како и секоја конфронтација со високи влогови, сепак, оваа приказна има најмалку две страни две. Одговорот на Доналд Трамп на неговото последно обвинение беше дека доколку биде избран за претседател, тој ќе назначи специјален обвинител кој ќе „го следи“ претседателот Џо Бајден нарекувајќи го најкорумпираниот претседател во историјата.
Г-дин Трамп постојано тврдеше дека обвинувањата против него се политички мотивирани и дека целиот процес го акумулира во лов на вештерки. „Корумпираната администрација на Бајден ги извести моите адвокати дека сум обвинет“ е една од објавите што поранешниот претседател ги направи на неговата омилена платформа за социјалните медиуми, „Трит Социјал“.
Многу конзервативци во Соединетите Американски Држави се чини дека ја прифатија идејата дека сегашната администрација ги вооружи Министерството за правда и Федералното истражно биро. Колку и да е ова загрижувачко, се чини дека реториката на г-дин Трамп не помага да се подобри ситуацијата. Ако ништо друго, како што изгледаат работите барем од оваа страна на океанот, американскиот политички систем е потенцијално ендемски корумпиран и поделбата меѓу двете страни од политичкиот спектар расте од ден на ден. Не гледам како ова може да биде нешто позитивно за американскиот народ или за оние на сојузничките земји.
Ќе помине некое време додека да имаме јасна слика за целата ситуација. Сепак, она што станува очигледно е дека Соединетите држави на Америка, веројатно најмоќната нација во светот, имаат сериозни проблеми во однос на одржувањето здрава политичка средина и се чини дека понекогаш се лизгаат во граничните автократски начини на работа, или на најмалку обвинување за такво однесување.
Каков заклучок и да се донесе, во врска со правните проблеми на г-дин Трамп, една работа се чини дека е очигледна од самиот почеток: политичкото опкружување на САД е во неред и веројатно ќе продолжи да биде ваква уште некое време. .