fbpx

Блискиот исток, Хамас го одобри договорот, но Израел ги осуди „променетите параметри“

Политика - мај 8, 2024

Блискоисточниот конфликт меѓу Палестина и Израел ескалира. Во последните денови владата на Бенјамин Нетанјаху испрати предлог за прекин на огнот до терористите на Хамас. Клаузулите од договорот се разбира не се објавени во јавноста, но од објавените извештаи се чини дека израелскиот предлог бил многу поотворен од последните што тргнаа наопаку. Навистина, ќе биде доделен 40-дневен прекин на огнот во замена за ослободување на еврејските заложници од страна на Хамас и истовремено ослободување на голем број палестински затвореници во затворите во Ерусалим. Не е изненадувачки што договорот беше опишан како „исклучително дарежлив“ од Антони Блинкен, американскиот државен секретар. Покрај тоа, многу западни земји, преку нивните министри за надворешни работи, наводно, вршат притисок за прифаќање на договорот од страна на Палестинците. Конечното „да“ на Хамас се очекуваше на 2 мај, но според извори блиски до терористичката организација, сè уште има премногу пречки за да се постигне целосен договор, бидејќи тие се уште беа далеку од дефинитивен прекин на огнот. Во таа смисла, и покрај непрекинатата дипломатска работа и неодамнешните отварања од страна на Израел, кој, според Блинкен, е подготвен да прифати важни барања, еврејскиот премиер Бенјамин Нетанјаху повтори дека никогаш нема да прифати крај на војната на Блискиот Исток. Како резултат на тоа, се чини дека процесот на постигнување сеопфатен договор меѓу двете фракции е целосно закочен: во последните денови членот на Хамас Сунхаил ал-Хинди изјави дека терористичката група која владее со Газа „ќе одговори негативно на предлогот за прекин на огнот и ослободување на заложниците, но разговорите за официјалниот одговор сè уште се во тек“. Затоа е јасно дека единствената клаузула прифатлива за Хамас е „крај на борбите и целосно повлекување на силите на ИД од Појасот Газа“.

Застој

Така, Блискиот Исток е во целосен ќор-сокак. Од една страна, Нетанјаху се обидува да отвори дијалог со Хамас за да обезбеди ослободување на заложниците преку воено примирје, додека Хамас продолжува да бара траен прекин на огнот, што израелската влада никогаш нема да го прифати. Од друга страна, еврејската држава постојано се закануваше дека ќе започне голема воена офанзива врз Рафах доколку не се постигне договор. Поради оваа причина, европските и западните министри за надворешни работи не само што се обидоа да постигнат договор меѓу Хамас и Израел, туку исто така ја повторија важноста да се гарантира влез на помош за цивилното население преку хуманитарните коридори, кои мора да останат слободни. Како дел од контактите меѓу властите, американскиот секретар за одбрана Лојд Остин телефонски разговараше со израелскиот министер за одбрана Јоав Галант: „Секретарот Остин ја повтори својата посветеност за безусловно враќање на сите заложници и ја истакна важноста од зголемување на протокот на хуманитарна помош во Газа. истовремено обезбедувајќи ја безбедноста на цивилите и хуманитарните работници“, изјави портпаролот на Пентагон, генералот Пет Рајдер за печатот. „Секретарот продолжи да забележа дека секоја потенцијална израелска воена операција во Рафах мора да вклучува веродостоен план за евакуација на палестинските цивили и одржување на протокот на хуманитарна помош“. Целта на Западот мора да биде не само да се избегне ескалација на Блискиот Исток, туку пред се да се бори против терористите на Хамас, чиј фундаментализам ја загрозува цела Европа, додека ги брани израелските заложници и цивилното население во Газа, кои исто така се жртви на исламскиот терор. Ова бара посветеност на сите актери на теренот, преку тековен процес на дипломатија што ќе стави крај на малтретирањето на цивилите. Во оваа смисла, усогласеноста на Хамас со израелскиот предлог ќе беше клучна.

Израелските обвинувања и рацијата во Рафах

Усогласеноста на Хамас, под притисок на египетските власти, дојде во текот на ноќта, особено по посетата на Вилијамс Бурнс, шеф на ЦИА и шеф на оперативната група за заложници, кој во контакт со катарските пратеници, стави до знаење дека договорот сега беше на крајот, во тој момент ќе беше тешко да се одврати Израел од нападот на Рафа. Всушност, веста за подготвеноста на Хамас да го прифати договорот дојде по вчерашниот телефонски разговор меѓу Нетанјаху и Џо Бајден, американскиот претседател, кој рече дека е против инвазијата на Рафах. Од своја страна, членовите на израелската влада го критикуваа начинот на кој Хамас наводно го прифатил договорот, обвинувајќи го Египет дека ги менува клаузулите од договорот за да добие одобрение од Хамас: „Египќаните еднострано ги принудија сите параметри за Хамас да се согласи , а овој предлог е неприфатлив за Израел“, рекоа од Ерусалим, додека израелскиот министер за економија рече дека реално „Хамас не го прифати договорот. Ова е нивниот вообичаен трик. По овие последни настани и по предупредувањата на Израел до цивилите да ја евакуираат областа, Израел влезе во Рафа: во текот на ноќта серија ракети го погодија градот, предизвикувајќи десетина смртни случаи, а агентите на ИФД ја презедоа контролата врз преминот Рафах од страната на Газа. Според израелски извори, загинале 20 милиции, а биле лоцирани три влеза во тунелите. Ифд исто така објави дека, според разузнавачките информации, „преминот Рафа на источната страна се користел за терористички цели“. Повторно, ИФД објави дека „жителите на источен Рафа се охрабрени привремено да се евакуираат во проширената хуманитарна област Ал-Маваси“, каде што се воспоставени „теренски болници, шатори и достапност на вода, храна, помош и медицински материјали“. .