fbpx

Г20: Индија чекори напред на светската сцена

Политика - септември 13, 2023

Неодамна завршениот самит на Г-20 во Њу Делхи, Индија, беше голем успех за премиерот Нарендра Моди и неговата земја. Додека Кина има економски проблеми, Индија зазема се поголемо место на светската сцена.

Индија, „бушава и силна демократија“ според Вашингтон пост, веќе ја надмина Кина по население оваа година и исто така се предвидува дека ќе ја надмине Кина по економски раст за 2023 година.

Индија во офанзива

Не недостига самодоверба кај индиските домаќини. Многу големи билборди беа покриени со слики од цветот на лотос, националниот цвет на Индија. Но, тоа е и симбол на владејачката партија БЈП. Овој симбол беше видлив насекаде во Њу Делхи и другите градови, дури и во официјалното лого на Г20.

Г-дин Моди постигна дипломатски поени со тоа што ја покани на состанокот на Г20 55-члената Африканска унија да учествува. Тоа беше знак за тоа како индискиот премиер работи на тоа Индија да стане глас за глобалниот југ.

Многу набљудувачи не мислеа дека ќе има некаква конечна декларација поради очигледните конфликти меѓу Западот, од една страна, и Русија и Кина, од друга страна. Но, премиерот на земјата-домаќин Моди ги притисна земјите-учеснички да се договорат за коминике во кое се осудува употребата на сила за територијална корист, иако очигледно одредената земја – Русија – не беше спомената во чист текст.

Оваа акција ги поттикна набљудувачите да се запрашаат: „Дали Индија го скрши кодот на дипломатскиот консензус? Атлантскиот совет заклучува дека Индија создава нов модел на инклузивна дипломатија. Кога самитот заврши, беше јасно дека целите на Индија не беа исфрлени од колосек, и покрај суровата агресивна војна што Русија ја води во Украина, која ги дели земјите од Г20.

Кина во дефанзива

Начинот на кој Моди го водеше самитот ги наведува експертите да наведат дека тој го зацврстува своето лидерство на глобалниот југ, додека кинескиот претседател Кси се „задржуваше“. Отсуството на Си Џинпинг „беше голема приказна и ќе фрли најдолга сенка врз светските работи“, пишува странскиот дописник Михаел Шуман со седиште во Пекинг.

Кси беше најголемиот губитник на Г20 со тоа што ја напушти сцената и дозволи Моди и американскиот претседател Џо Бајден да ја промовираат својата перспектива. Затоа, состанокот ја истакна зголемената изолација на Кина од другите големи светски сили.

Нова инфраструктура: Коридор од Индија до Европа

За да се спротивстават на кинеските економски инвестиции во регионот, паралелно со состанокот на Г-20 беше најавена нова транзитна мрежа од брод до железница која ќе ја поврзува Индија, преку Средниот Исток, со Европа. Планот се смета за голема победа не само за Европа, туку и за Индија и земјите како Израел, Јордан, Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати.

Овој нов економски коридор (IMEC) беше опишан како „многу повеќе од обична железница или кабел“ од претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен. Тоа е „зелен и дигитален мост“ низ континентите и цивилизациите, рече таа.

Но, досега има споделени само необични детали за IMEC.

Насоката е обновлива енергија

За животната средина, коминикето, исто така, ја поддржува целта за тројно зголемување на глобалниот капацитет за обновлива енергија до 2030 година и заложба за „постапно укинување на јагленот“ во согласност со националните околности. И Индија и Кина ја зголемуваат потрошувачката на јаглен и покрај загриженоста за глобалните климатски промени.

Европските лидери како францускиот претседател Емануел Макрон не беа задоволни со формулацијата, тврдејќи дека светот мора многу брзо да го намали согорувањето на јаглен.

Противтежа на комунистичка Кина

Повеќето набљудувачи се согласуваат дека најголемата демократија во светот сега се појавува како значаен играч на глобалната сцена, нешто што домаќинот на Г20 го потврди. Премиерот Моди ја промовираше својата земја како посредник меѓу Западот и Русија. Индија исто така стана важна противтежа на амбициите на Кина.