fbpx

Европски избори: Мелони станува еден од најважните европски лидери

Европа силно замавна надесно на изборите за Европскиот парламент од 6-ти и 9-ти јуни. Додека на Запад екстремната десница ги потврди прогнозите на аналитичарите и зајакна, во Централна и Источна Европа на европските парламентарни избори доминираа проевропските центристички партии. Од првите две политички сили во Европскиот парламент, само Народната партија успеа да освои повеќе пратенички места, додека социјалдемократите ја задржаа втората позиција, но загубија пратенички места. Ренов – на третото место во актуелниот законодавен дом – е најголемиот губитник на изборите овој месец, со најмногу изгубени места, бидејќи ќе зазема повеќе од 20 места помалку во Европскиот парламент во следниот законодавен дом отколку што има моментално. На другиот крај од спектарот, главни победници на овие избори се екстремно десничарските партии, чиј успех на овие избори, освен освојувањето на повеќе места во европскиот законодавен дом, веќе предизвика внатрешно-политички потреси во неколку земји. Според последните официјални податоци, околу 100 места во Европскиот парламент ќе бидат окупирани од екстремисти. И тоа е само групата ИД – Идентитет и демократија, која ќе има околу 60, и радикалната левица, со уште 30-тина, но на тоа додадете ги мандатите што ги освоија другите популистички и ултра-конзервативни партии кои не се дел од овие групи. .

Резултатот од изборите за Европскиот парламент носи предвремени избори во Франција и Белгија и нестабилност во Германија и Австрија

Францускиот претседател Емануел Макрон распиша предвремени парламентарни избори по убедливата победа на екстремистичката партија на Марин Ле Пен (и кршечкиот пораз на неговата партија). Во Белгија, премиерот Александар де Кро поднесе оставка во солзи, откако неговата партија претрпе крупен пораз од фламанските конзервативци и екстремно десничарските сепаратисти, кои најверојатно ќе го преземат кормилото на земјата откако гласачите им дадоа околу 50 отсто од гласовите во Европскиот парламент.

Неуспехот на коалицијата што го поддржува канцеларот Олаф Шолц во Германија покажува дека „никогаш една влада не била толку непопуларна како сегашната“, според шефот на германскиот институт за анкети. Ниту на австрискиот канцелар Карл Нехамер не му оди премногу, откако неговата партија загуби – иако тесно – од екстремната десница, при што двете партии освоија околу 25 отсто од гласовите.

„Луѓето генерално станаа поевроскептични“, рече по гласањето една од лидерите на екстремно десничарската партија АфД, Алис Вајдел. Алтернативата за Германија (AfD) забележа голем пораст во изборот на гласачите, доаѓајќи на второто место во анкетата на сојузната држава со околу 15 отсто од гласовите, пред политичката партија на канцеларот Олаф Шолц, која освои само 14 отсто. Всушност, сите коалициски партии на Шолц претрпеа порази, при што трите – СДУ, ФДУ и Зелените – едвај го изедначија резултатот на победникот ЦДУ/ЦСУ.

„Ова не е добар резултат за партиите кои ја бранат Европа“, рече францускиот претседател Емануел Макрон во изборната ноќ по објавувањето на резултатите од излезните анкети.

„Нема да можам да продолжам како ништо да не се случило“, тврди тој, во обид да го оправда својот гест да го распушти францускиот парламент и на тој начин да го отвори процесот за предвремени избори, потег што одговори на барањето на младиот лидер на Националното собрание (РН), Џордан Бардела. Партијата РН на Марин Ле Пен победи на европските парламентарни избори во Франција со значителна разлика во однос на резултатите на партиите од владејачката коалиција во Франција. РН освои една третина од француските гласови, додека Ренесансата, социјалистите и либералите, едвај успеаја околу 30% заедно. По победата оваа година, РН ќе има 12 места во парламентот во Стразбур покрај сегашниот број. РН ќе има 30 места, половина од вкупниот број на групата ИД, група чии основачи ја вклучуваат Марин Ле Пен.

„Со тоа што на листата RN и дадоа повеќе од 32%, Французите штотуку ни ја дадоа највисоката оценка за забава во последните 40 години“, реагира Марин Ле Пен.

Џорџија Мелони станува еден од најважните европски лидери

Додека некои од врвните европски лидери беа „спуштени на колена“ по овие избори, ултра-конзервативната премиерка на Италија Џорџија Мелони ја зацврсти својата позиција. Нејзината партија, Фратели Д’Италија, членка на групата на Партијата ЕЦР, освои речиси една третина од гласовите на италијанските гласачи, четири пати повеќе отколку на претходните избори за Европскиот парламент во 2019 година, и таа стана еден од најважните лидери во Европа.

Иако во некои земји центристичките партии ги задржаа своите позиции, силниот пораст на екстремната, популистичка десница, во многу случаи на второто место, покажува дека успеала да го капитализира незадоволството на луѓето поради зголемувањето на цените и падот на животниот стандард во ЕУ, европските зелената политика, трошоците за војните и имиграцијата итн.

Општо земено, проевропските центристички партии имаат добри резултати во Централна и Источна Европа. Исклучок е политичката партија на популистичкиот унгарски премиер Виктор Орбан, ФИДЕСЗ, која иако победи на изборите, на изборите не помина најдобро и покрај исклучително високата излезност на Унгарците. Слично на тоа, додека генералниот тренд на Запад беше екстремната десница да се издигне, изненадувањето дојде од Холандија, каде што, и покрај големиот успех на минатогодишните национални избори, Партијата за слобода на популистичкиот лидер Герт Вилдерс успеа само да дојде на второто место. на социјалдемократите на поранешниот потпретседател на Европската комисија Франс Тимерманс.

Во Централна и Источна Европа победија центристичките, проевропски партии, но екстремно десничарските партии заостанаа многу

Во Полска, најголемата источна членка на Европската унија, на европските парламентарни избори победи центристичката Граѓанска коалиција на премиерот Доналд Туск, поранешен претседател на Европскиот совет. Победата на неговата партија доаѓа по изборната кампања во која доминираа безбедносни прашања поради заканата од Русија.

„Ние сме светилник на надеж за Европа“, рече Туск на денот на изборите по објавувањето на излезните анкети.

Варшавскиот лидер ја опиша ситуацијата во Франција како „драматична тага“, додека рече дека луѓето на власт во Германија „немаат причина да бидат среќни“. За неговата сопствена победа или изборот на Полјаците, тој рече дека тоа е резултат на изборот помеѓу „безбедна иднина во земјата во срцето на ЕУ или опасна“ доколку неговите главни противници од Партијата на правото и правдата, познат по тоа што е во судир со бриселските бирократи, победи.

И во Романија на европските парламентарни избори победи изборниот сојуз на двете политички партии во владејачката коалиција, ПНЛ и ПСД. Тие освоија значителни 54 отсто од вкупниот романски глас. За жал, малкумина Романци кои гласаа за сојузот ПСД-ПНЛ знаат дека двете партии се дел од две европски парламентарни групи кои се тотално спротивставени во доктрината. PSD е дел од групата S&D и PNL од групата EPP. Сепак, најважниот изборен настап имаше конзервативната, екстремно десничарска партија АУР – Алијанса за Сојузот на Романците – партија која во 2019 година, на претходните европски избори, не постоеше, а на 9 јуни беше на второто место. во преференциите на Романците, со околу 15 отсто, но и партијата СОС, огранок на АУР, партија основана не многу пред изборите, која го надмина изборниот праг од 5 отсто и ќе испрати свој претставник во новиот Европски парламент. . Според аналитичарите, победата на АУР и СОС се должи и на гласот на Романците од дијаспората, кои и покрај тоа што имаа повеќе избирачки места од минатите избори, не излегоа да гласаат ниту половина од оние кои го остварија ова. гласање во 2019 година.

ФИДЕСЗ на унгарскиот премиер успеа да ја надмине новата партија ТИСА на Петер Маѓар, која водеше кампања врз основа на ветувања дека ќе ја искорени корупцијата и ќе ги врати демократските рамнотежи кои беа нарушени – велат критичарите – за време на долгиот период на земјата под Виктор Орбан. TISA, сепак, помина многу добро, завршувајќи само околу 10 проценти зад FIDESZ на второто место. Прогресивна Словачка, либерална, прозападна опозициска партија во Словачка, ја победи СМЕР-СД, најголемата партија во левичарската националистичка влада предводена од премиерот Роберт Фицо, кој преживеа обид за атентат минатиот месец. Во Чешка, популистичката опозиција АНО ја победи централно-десничарската група Сполу, која ја предводи владата.

Што е следно? ….

Некои аналитичари велат дека се ќе зависи од способноста на ултра-конзервативната десница и популистите да преговараат во следниот Европски парламент. Но, треба да се очекува дека, по сигналот даден од Европејците на овие избори, ќе дојде период на поумерена климатска агенда (и одмор на Зелениот договор), построги миграциски политики и преглед на дискусијата за европското производство. независност и, воопшто, период на економски и политичко-културен конзерватизам. Тоа може да биде и сигнал дека, откако им понуди на социјалистите и либералите повторно да ја воспостават сегашната коалиција на чело на Комисијата во новиот парламент, кандидатката на ЕПП за нов мандат на чело на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, објави дека „ја остава отворена вратата“ за понатамошни зделки.