fbpx

Колдо-портата во Шпанија

Политика - април 16, 2024

На 8 март, потпретседателот на партијата ЕЦР, Хорхе Буксаде Виљалба, ги предупреди своите колеги пратеници во Европскиот парламент, како во Групата ЕЦР, така и во Групата за идентитет и демократија (ИД), заедно со нивните соодветни помошници, дека многу сериозен случај на Социјалистичката корупција и злоупотребата на фондовите на Европската унија се одвиваа во Шпанија.

За ова дополнително се расправаше за време на пленарната сесија во Стразбур на 13 март . Политичарот на VOX во должина ја спореди криминалната историја на шпанската социјалистичка партија (ПСОЕ) со генеалогијата на Абрахам.

Во овој случај, начинот на работа е прилично едноставен: да се прескапи владините договори за набавка на санитарна опрема, односно маски, за време на пандемијата Ковид 19. За возврат за стоката, службениците на господинот Санчез би платиле со свежи пари на Унијата.

И еве каде ставот на Европската комисија изгледа непријатен: г-ѓа Фон дер Лајен, жената позната по покривањето на договорените договори со Pfizer, молчи во однос на Шпанија. Европратеникот Буксаде со право го осуди овој недостаток на чесност и интегритет за време на минатомесечната сесија.

Говорејќи во името на социјалистите и демократите во Европскиот парламент, ниту г-дин Николас Гонзалес Касарес ниту г-дин Хуан Фернандо Лопез Агилар не понудија објаснување, туку едноставно ја обвинија Европската народна партија, како да се борат во детска дискусија на игралиште.

Назад во Мадрид, шпанската полиција и Антикорупциското обвинителство си ја вршат својата работа: договор од 53 милиони евра е под строг надзор. Преговарачката страна, во име на социјалистичката влада, е г-дин Хозе Л. Абалос, поранешен министер за транспорт, и неговиот советник Колдо Гарсија, неквалификуван тестаферо на Абалос, кого вториот го донесе на врвни позиции во сегашната национална администрација.

Абалос повеќе не е дел од социјалистичко-комунистичката влада на г-дин Санчез, но тој одби да поднесе оставка како член на националниот парламент. Неговото место дава вреден имунитет пред судските постапки, освен ако таков имунитет не биде ослободен со мнозинство гласови во законодавниот дом.

Што се однесува до г-дин Гарсија, кого сите досега во Шпанија го знаат како „Колдо“, неговото баскиско име, тој засега е надвор од затвор. Тој првично беше затворен во февруари, но според антикорупцискиот обвинител, доволно е да му се блокира пасошот и редовно да се појавува пред судијата, за да се спречи неговото бегство од Шпанија.

Скандалот не е ограничен само на овие двајца функционери во администрацијата на Педро Санчез. Слични зделки беа нарачани на Балеарските Острови во времето кога овој регион исто така беше управуван од шпанските социјалисти. Нејзиниот поранешен претседател, г-ѓа Франсина Арменгол, моментално е претседавач со долниот дом на шпанскиот парламент, трета власт во нацијата по кралот Филип и Педро Санчез.

Таа ги отфрли обвиненијата, но шпанскиот печат објави дека одлучила да ослободи средства за плаќања седум дена откако регионалните јавни сметководители го откриле случајот на корупција.

Понатаму, сомнителните врски меѓу Колдо и сопругата на Санчез значи дека многу Шпанци веруваат дека она што досега го знаеме е само поентата на ледениот брег. Г-ѓа Санчез ќе се сретнеше со сомнителниот посредник, заедно со познатиот бизнисмен, г-дин Хавиер Идалго, една од нивните компании, авиокомпанијата „Ер Европа“, беше спасена од банкрот од левичарската влада.

Како последица на тоа, портата Колдо постепено станува порта Санчез. Досега, шпанскиот претседател се брани со напад, нарекувајќи ја опозицијата толку корумпирана колку што може да се види. VOX останува надвор од ова парче кал, но за возврат е награден со молк во име на јавните медиуми. Колку оваа атмосфера на лошо управување со јавниот интерес ќе влијае на претстојните европски избори во Шпанија, останува да се види.

Извор на слика: es.ara.cat