fbpx

Може ли ЕУ да управува со два конфликти, во Украина и на Блискиот Исток?

Политика - јануари 31, 2024

Европската унија сака да покаже дека може да управува со два сериозни конфликти – оној во Украина и оној на Блискиот Исток – во исто време, но речиси е невозможно, барем во моментов, да се покаже дека 27-те лидери на земјите-членки можат да зборуваат со еден глас кога станува збор за актуелниот комплициран геополитички контекст и горливите прашања во моментот. Се чини дека тоа е заклучокот од есенскиот самит во Брисел, на кој на дневен ред беа случувањата во блискоисточниот конфликт, но и „стратешката“ дискусија за миграцијата во Европската унија.

Правото на Израел да се брани од злобните напади на Хамас и обезбедувањето хуманитарна помош за цивилното население на Појасот Газа од една страна, и продолжувањето, со ветеното темпо, на воената поддршка за Украина од друга страна, се две прашања. кои ја делат Европа. Но, тука е и прашањето за миграцијата и иритацијата на некои земји-членки кои се жалат на недостаток на конкретни мерки за спречување на нов бран илегални имигранти, сличен на оној во 2015 година, во услови на тензии на Блискиот Исток.

Надвор од политичкиот аспект, цената што блокот на ЕУ ја плаќа за војната во Украина му гори дупка во џебот, особено затоа што сака да го задржи статусот на водечки донатор во обезбедувањето хуманитарна поддршка за палестинското население. Во овој контекст, лидерите на ЕУ мора да разговараат и за парите. Во моментов, има дополнителни 66 милијарди евра за низа приоритети, вклучително и покривање на зголемените каматни трошоци на долгот на ЕУ. 20 милијарди евра од ова ќе бидат воена помош за Украина, што шефот на дипломатијата на ЕУ, Жозеп Борел, ја побара од лидерите на ЕУ на Европскиот совет во октомври, како додаток на дополнителната помош од 50 милијарди евра за која се дискутираше претходно. Овој фонд од 20 милијарди евра е нова јаболка на расправија, не само затоа што некои европски лидери ја изнесоа идејата за суспендирање на воената и економската поддршка за Украина, туку и затоа што некои земји – особено Франција – претпочитаат парите да одат за европските одбранбени изведувачи. и помалите, источноевропски земји географски блиски до Руската Федерација, особено Латвија, Литванија и Естонија, бараат да купат оружје по пониска цена и кое може да се испорача од залиха (во смисла дека не е потребно време за производство за нивно производство) од Јужна Кореја, САД и Турција.

Дека Европската унија сака да покаже дека може да управува со двата конфликти истовремено, потврдува и изјавата на самиот претседател на Советот на ЕУ, Шарл Мишел, кој на крајот од Самитот во Брисел истакна дека ситуацијата на Блискиот Исток не го одвлекува вниманието од заканата што Русија ја претставува за ЕУ.

На истата нота, преку германскиот канцелар Олаф Шолц, во последните неколку недели Германија постојано ја уверуваше Украина дека „нема да ја ослабне нејзината поддршка“, додека во исто време беше најгласната европска земја што изјави – првично безусловно – поддршка за Израел. Така, зад заклучоците од Самитот во Брисел, на кои ЕУ го потврди „правото на Израел да се брани“ и потребата од „хуманитарни паузи“, се чини дека стојат жестоки спорови меѓу земјите кои имаат приоритет на поддршката за Израел во неговата „одбрана од тероризмот“. “ и оние кои на прво место ја ставаат потребата од „прекин на огнот“.

Според написот во „Le Temps“, цитиран од euractiv.ro, идејата за хуманитарно „примирје“ е популарна во Франција, Белгија, па дури и во Шпанија, но е отфрлена од Германија, која смета дека е во спротивност со правото на Израел да брани самиот себе. Покрај тоа, Германија беше критикувана за нејзината поддршка за Израел, која првично беше безусловна со почитување на меѓународното право. А посетата на Израел на шефицата на Европската комисија Урсула фон дер Лајен само ги влоши тензиите меѓу двете страни.

Она што е сигурно е дека ако ЕУ сака да го задржи својот кредибилитет на Блискиот Исток и да може да дејствува за да спречи ескалација на ситуацијата во регионот, со последици кои би можеле да бидат дури и погубни за неа, таа мора да ја задржи својата позиција како најголемиот светски донатор на хуманитарна помош за палестинското население, позиција од која може да изврши притисок врз страните вклучени во конфликтот, се наведува во написот.

Виктор Орбан: секој што ја поддржува миграцијата го поддржува тероризмот

Има држави кои жестоко се противат на политиката на доделување дополнителни пари за војната во Украина што, според нивните лидери, ќе значи собирање дополнителни пари од членките на блокот на ЕУ. Унгарскиот премиер Виктор Орбан вели дека Будимпешта нема да и даде дополнителни пари на Украина врз основа на предлози на кои „немаат издржани технички и политички аргументи“. Тој во Брисел нагласи дека принципот „да се даде повеќе пари нема да функционира, ќе го отфрлиме“, истовремено тврдејќи дека Унгарија има мировен план, поради што сака да ги држи отворени сите канали за комуникација со Русија, со надеж дека тоа ќе биде прифатено. Во знак дека ги држи отворени сите канали за комуникација со двете страни, Орбан пријателски се ракуваше со московскиот лидер на средбата со Владимир Путин на економскиот самит во Пекинг, факт што со загриженост го објави меѓународниот печат. Ставот на Орбан за издвојување повеќе пари од буџетот на ЕУ е ист и за миграцијата. На самитот во Брисел, Виктор Орбан рече дека Унгарија не ја поддржува миграцијата и се надева дека ЕУ ќе препознае дека постои јасна врска помеѓу тероризмот и миграцијата. Тој го поддржа својот став велејќи дека секој што ја поддржува миграцијата го поддржува тероризмот.

Не само Виктор Орбан го доведе во прашање распределбата на новата буџетска поддршка за Украина за следните години, туку и новиот словачки премиер Роберт Фицо. Суспендирањето на воената поддршка за Украина, независната надворешна политика и агресивните антимиграциски мерки беа главните теми на кампањата на популистот Роберт Фицо, кој неодамна беше избран за четврти мандат за лидер на Братислава. Како и неговиот унгарски колега, кој ја осуди „војната“ на српската граница против миграцијата, во која унгарската полиција го фрли целото оружје кон неа, Фицо вети и масовно распоредување на граничните полициски сили на неговата граница со Унгарија за да ги спречи терористите да влезат. земјата.

Ризиците од нови бранови мигранти кои се закануваат да ја „опсадат“ Европа, главно во Медитеранот, бараат итна акција, вклучително и кохерентни заеднички одлуки за регулирање и спроведување на азилот.

Додека различниот шум на гласовите на лидерите на ЕУ за прашањето на миграцијата и особено распределбата на средства за спроведување на понатамошни мерки за миграцијата е се погласен, повик за солидарност во ЕУ по ова прашање неодамна упати грчкиот министер за миграција Димитрис Каиридис. . Ова доаѓа во време кога за време на миграциската криза во 2015 година, ЕУ се соочи со прилив од повеќе од еден милион луѓе, главно сириски бегалци, покрај оние од Северна Африка кои пристигнаа во Грција преку Турција. Се повикува на поголема будност и подобра заштита на границите, но и депортација на оние чии барања денеска беа одбиени. Каиридис рече дека во овој контекст на зголемени безбедносни грижи на Блискиот Исток, Грција е во првите редови на дебатата на Европската унија за големиот број протерувања и враќања на мигранти.

„Имаме неприфатлива ситуација кога, без разлика дали вашата апликација ќе биде одобрена или одбиена, можете да останете во Европа“, рече Каиридис, мислејќи на нападот од вооружен Тунижанец во Брисел. Тунижанецот, кој живеел илегално во Белгија, наводно пристигнал во Европската унија преку италијанскиот остров Лампедуза во 2011 година, барајќи политички азил, но бил одбиен.

„Трошиме тони пари и ресурси за да ги оцениме овие апликации… но на крајот на денот сето тоа станува потсмев“, додаде тој, повикувајќи на заеднички европски механизам за враќање на мигрантите.