fbpx

Самит на ЕУ во Гранада: Соочување со предизвиците на иднината

Политика - октомври 8, 2023

Третиот самит на Европската политичка заедница започна на 5 октомври во Гранада, Андалузија. Европската политичка заедница (EPC) е платформа за политички и стратешки дискусии за иднината на Европа, која беше инаугурирана пред точно една година, на 6 октомври 2022 година, кога шефовите на држави и влади на речиси 50 европски земји се состанаа во Прага за да го промовираат соработка и политички дијалог во Европа со цел најдобро да се решат главните прашања како што се одбраната, просперитетот и стабилноста.

На Форумот во 2023 година присуствуваа земјите-членки на ЕУ, како и Албанија, Андора, Ерменија, Босна и Херцеговина, Грузија, Исланд, Косово, Лихтенштајн, Молдавија, Монако, Црна Гора, Северна Македонија, Норвешка, Сан Марино, Србија, Швајцарија, Украина и Обединетото Кралство. Ним им се придружија претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, претседателката на Европскиот парламент Роберта Мецола и високиот претставник за надворешна политика и безбедност на Унијата.

Отсуствуваа турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, наводно поради здравствен проблем и претседателот Илхам Алиев. Првичната намера беше да се одржуваат два самити годишно. По првиот во Прага, вториот ќе се одржи во Молдавија на 1 јуни 2023 година, пред третиот во Гранада.

На состанокот лидерите на ЕУ ги фокусираа своите дискусии за досието за мигрантите и економската конкурентност, но и за животната средина и дигиталните вештини, како што е вештачката интелигенција и конечно, се разбира, војната во Украина.

На средбата присуствуваше и претседателот Володимир Зеленски. Лидерите ја искористија можноста да ја повторат својата посветеност и непоколеблива поддршка за украинската кауза. Привремениот претседател на шпанската влада, Педро Санчез, ја повтори „цврстата“ определба на Шпанија, бидејќи земјата која моментно претседава со Советот на Европската унија, „да продолжи да презема чекори за формално отворање разговори“ за пристапување на Украина во ЕУ, во очекување на извештајот на Европската комисија, која ќе даде свое мислење за тоа дали се исполнети барањата утврдени во Договорите и дали се спроведени неопходните реформи од страна на украинската влада. Шпанскиот претседател имаше и билатерална средба со Зеленски пред отворањето на состанокот, на која се разговараше и за испраќање нов пакет воена помош за народот на Украина.

Меѓу предизвиците на врвот на европската агенда е и проширувањето. Во моментов има осум земји со официјален статус кандидат за ЕУ. Тоа се Турција, Украина, Молдавија, Албанија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Северна Македонија и Србија. Покрај тоа, Грузија и Косово се потенцијални кандидати. Според европски извори, се очекува новите земји-членки да се приклучат на семејството на ЕУ до 2030 година, а со тоа да ја прошират Европската унија за помалку од една деценија.

Прашањето за проширувањето е тесно поврзано со таканаречениот принцип на заслуги, според кој земјите-кандидатки мора да вложат напори да ги усогласат своите закони со правилата и стандардите на ЕУ. Во овој контекст, беше разговарано и договорено за заедничка визија како да се работи на нов пристап за постепен пристап во ЕУ.

Друга тема на која се разговараше беше енергетскиот сектор, кој е особено важен во време како сегашното, и кој ќе треба да се води се повеќе и повеќе во предвид во иднина, имајќи ја предвид потребата да се вложат повеќе напори во имплементацијата на обновливите извори на енергија. Беше покренато и чувствителното прашање за кризата во Нагорно-Карабах, во која е вклучен Азербејџан од една страна и ерменските сепаратисти од друга страна, што доведе до масовно иселување од енклавата, со раселени повеќе од сто илјади луѓе. Во врска со ова прашање, Европската унија одлучи да остане обединета во осудата на офанзивата на Азербејџан и, во тој поглед, на Ерменија и беа понудени милиони хуманитарна помош.

Дополнително, претседателот на Европскиот совет, канцеларката на Германија и претседателот на Франција ја истакнаа нивната цврста поддршка за независноста, суверенитетот, територијалниот интегритет и неповредливоста на нејзините граници на Ерменија. Сепак, главниот фокус на самитот беше миграцијата. Навистина, сите држави се согласуваат за потребата да се реши ова прашање, особено во поглед на зголемувањето на бегалците и смртните случаи во Медитеранот.

Веќе минатата среда, 4 октомври, ЕУ постигна значителен напредок во преговорите за пактот за миграција и азил. Особено, тоа беше италијанската премиерка Џорџија Мелони, заедно со холандскиот премиер Марк Руте, британскиот премиер Риши Сунак, Албанецот Еди Рама и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, кои одржаа состанок на кој на уште пофокусиран и попрецизен начин разговараа за борбата против трговијата со луѓе, разговарајќи за конкретни и структурни решенија за ставање крај на феноменот што во спротивно, ќе продолжи да излегува од контрола и да ја влошува ситуацијата што ја доживува европскиот континент. Забележителна беше и средбата меѓу Мелони и Шолц, кои по извесни несогласувања по прашањето за миграцијата, одржаа срдечни разговори и постигнаа приближување на визиите, со што се изедначија односите и избегнаа какво било триење.

Сепак, важно е да се напомене дека и покрај напредокот постигнат во Гранада, Полска и Унгарија ја изразија својата огорченост од планираните промени и ставија вето на нив.

Францускиот претседател Емануел Макрон реагираше велејќи дека нема доволно противење за да се лишат 27-те од потребните бројки. „Будимпешта и Варшава го изразија своето несогласување на преговарачката маса“, рече тој. „Ова е став што веќе го искажаа на министерско ниво, но нема да не спречи да постигнеме квалификувано мнозинство и затоа сепак ќе ни овозможи да постигнеме конкретен напредок.

За време на самитот во Андалузија, имаше голем број билатерални состаноци, кои им овозможија на различните лидери да се сретнат лице в лице на поограничен начин и да ги консолидираат и зајакнат односите меѓу различните нации, градејќи цврста основа за севкупната иднина на Европа. во најширока смисла. Имаше, на пример, средба на претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, со ерменскиот премиер Никол Пашинјан, францускиот претседател Емануел Макрон и германскиот канцелар Олаф Шолц, што резултираше со заедничко коминике на поддршка за Ерменија.

По Самитот на Европската политичка заедница, исто така во Гранада, следеше неформален состанок на Европскиот совет, на кој 27-те лидери на ЕУ се фокусираа на приоритетите за следниот законодавен дом.

Така, на 6 октомври, членките на ЕУ се собраа да разговараат за различните предизвици и кризи со кои се соочи Европа во последните години и од кои излезе посилна и пообединета, од пандемијата на СОВИД во март 2020 година до војната меѓу Русија и Украина. што избувна во февруари 2022 година. Сите прашања кои се вклопуваат во стратешката агенда на целите на ЕУ.

Сесијата во петокот на 6 октомври се фокусираше на безбедноста, одбраната и сајбер еластичноста, конкурентноста и единствениот пазар, зелената и дигиталната транзиција, можностите за мултилатерализам и глобалните партнерства, миграцијата и проширувањето. Настаните одржани во Гранада помеѓу 5 и 6 октомври, вклучија многу институционални , владини и политички актери од европската сцена, се одвиваа во контекст на раст и зајакнување на ЕУ и пошироко. Има уште долг пат да се помине и сигурно ќе има пречки што треба да се надминат, но ако секоја членка се фокусира на максимизирање на своите напори за заштита на своите национални интереси, ќе биде сè полесно да се обезбеди поголем просперитет и безбедност за цела Европа.