fbpx

VOX се противи на одлуката на шпанските социјалисти за Палестина

На својата пленарна седница на денешната, 22 мај, премиерот на Шпанија Педро Санчез го потврди итно признавањето на државата Палестина, кое ќе биде доставено на одобрување од неговиот Министерски совет следниот вторник.

Од опозицијата, водачот на VOX, Сантијаго Абаскал, четири од своите дваесетминутни говори посвети на израелско-палестинската војна. Г-дин Абаскал истакна дека досега социјалистичкиот шеф на владата држел средна позиција меѓу двете страни, и покрај тоа што едната е демократска држава, а другата група сатанистички терористи.

За време на дебатното емитување, може да се види како потпретседателката на г-дин Санчез, г-ѓа Марија Хесус Монтеро, направи гримаса на изненадување кога г. Абаскал употреби толку силни термини за да ги опише противниците на Израел во војната.

Сепак, г. Абаскал истакна дека терминот „сатански тероризам“ не е претерување, со оглед на достапните видеа кои покажуваат масакри извршени врз израелските невини. Сигурно, додаде г-дин Абаскал, Санчез исто така ги видел видеата, вклучително и силување на жени, атентат на родители пред нивните деца, емитување атентати преку социјалните мрежи – но можеби претпочитал да не гледа ниту едно од нив. .

Политичарот на VOX додаде дека Шпанија не заслужува да биде виновник за злото, како што очигледно ќе биде случај кога злобниот Хамас аплаудира на одлуката на господинот Санчез. Откако Хамас ги изврши „најлошите терористички напади во историјата на човештвото“ против Израел, Шпанија не треба еднострано да ја признае државата Палестина.

Сепак, г. Абаскал призна дека не е изненаден од таквата катастрофална стратегија во име на социјалистичко-комунистичката влада во Шпанија. Навистина, министерката за детство и млади, г-ѓа Сира Рего, декларирана комунистка со палестинско потекло, даде јавна изјава со цел да ја поддржи палестинската држава „од реката до морето“, односно од реката Јордан до Средоземното Море. Море – што значи уништување и исчезнување на Израел.

Згора на тоа, г. Абаскал осуди дека Санчез ги признава податоците дадени од Хамас, бидејќи ја прифатил и верзијата дадена од ЕТА за баскискиот тероризам против шпанското население со децении. Таквата блискоисточна политика за признавање на државата Палестина по 7 октомври 2023 година е легитимирање на сатанскиот тероризам.

Наместо тоа, Шпанија треба да го признае правото на Израел да се брани. Инаку, Шпанците можат добро да забележат како би реагирал Санчез кога би биле земени како заложници 130 шпански државјани, вклучувајќи жени, деца и постари лица, како што е случајот со сиромашните невини во тунелите на Хамас: тој не би ги бранел нивните права, но веројатно се става себеси во истата омразна средна позиција што ја зазема.

Да се ​​преправаме дека историски Израел бил пречка, како што тврдат социјалистите, за признавањето на палестинската држава, наместо тероризмот, е лага, според г. Абаскал. Ова признание е всушност ретроактивна награда за Хамас, бидејќи во 2005 година Газа и беше доделена на палестинската национална власт. Оттогаш, хуманитарната помош ја користи Хамас за уништување на просперитетот, почитувањето на жените и почитувањето на хомосексуалците.

Заедно со Шпанија, слично признание објавија и Ирска и Норвешка. Како последица на тоа, министерот за надворешни работи на Израел, г. Кац, ги повика амбасадорите на сите три нации и истакна дека таквиот несреќен потег ќе има „сериозни последици“.

Од нив, Шпанија е издвоена како „една од најнепријателските нации против Израел“. Не само што министерката Рего се изрази како што е погоре коментирано, туку и министерот за култура г-дин Ернест Уртасун побара прекин на комерцијалните, економските и политичките односи со Израел. Сега останува да се види дали ќе има други членки на Европската унија кои ќе го следат патот што го иницираа Мадрид и Даблин.

Извор на сликата: Ла Разон