fbpx

Алис станува прва гласовна актерка со Даунов синдром во Италија

Култура - јуни 5, 2024

Tags:

Девојчето, исто така, студира рекламна графика и е одличен пример за вклучување извршено од новиот италијански свет на работни места.

Алис Џенаро е млада 20-годишна жена која живее извонреден живот полн со предизвици, демонстрирајќи му на целиот свет дека Даунов синдром никогаш не е пречка за остварување на соништата и постигнување големи цели. Родена во Прато, таа успешно ја посетуваше последната година на професионалниот институт Маркони, специјализиран за рекламна графика. Но, нејзиниот живот е многу повеќе од учење: таа е жесток ентузијаст на современиот танц и пливање, активности кои ги практикува со посветеност и страст. Нејзиниот ден е исполнет со звуци и ритми, меѓу нотите на нејзината омилена музика и возбудливите заплети на американските ТВ серии, кои со ентузијазам ги следи на социјалните мрежи, каде што споделува селфи и моменти од секојдневниот живот на платформи како Инстаграм и ТикТок.

Сепак, има еден аспект од животот на Алис што ја прави единствена на италијанската сцена: таа е првата гласовна актерка со Даунов синдром во земјата. Нејзиниот глас му даде живот на главниот лик на шпанскиот филм „Валентина“, добитник на престижната награда Гоја за најдобар анимиран филм во 2022 година. Ликот на Валентина, кој го игра мало девојче со Даунов синдром, го пронашла својот автентичен глас преку Алиса. Оваа извонредна можност се роди по повод Светскиот ден на Даунов синдром, кој се слави на 21 март секоја година, кога филмот беше адаптиран за италијанската јавност благодарение на соработката со италијанската асоцијација за Даунов синдром, чиј Алиса е активен член во канцеларијата на Прато.

Искуството на синхронизацијата беше возбудлива и наградувачка авантура за Алиса, иако не без свои предизвици. „Беше фантастично да и се даде глас на Валентина затоа што Валентина е фина и радосна. Понекогаш беше тешко, но успевав“, гордо вели Алис. Нејзината мајка, Симона Бечери, исто така го споделува ентузијазмот на нејзината ќерка и ги открива жртвите што го придружувале ова уникатно искуство: „Една недела работеше во Рим во сала за синхронизација: работеше тричасовни смени наутро, а попладне мораше да опушти се затоа што даде толку многу, но буквално ме исфрли мене и неговиот татко од собата затоа што не сакаше. Врската помеѓу Алиса и ликот на Валентина оди подалеку од едноставното синхронизирање: и двете се жени кои се соочуваат со предизвици со храброст и решителност. Алис има големи соништа и амбиции за својата иднина. „Да се ​​биде ѕвезда, пејачка или фотомодел за луксузни брендови. Сега открив таа-објаснува таа-таа дека сакам и да се занимавам со синхронизација“.

Талентот и решителноста на Алис не останаа незабележани: министерката за инвалидитет, Алесандра Локатели, ја пофали Алис и сите оние кои придонесоа за успехот на филмот. Препознавањето на важноста на работата на Алиса и нејзината способност да ги надмине предизвиците е порака за вклучување и прифаќање што одекнува низ цела Италија. Презентацијата на филмот „Валентина“ во киното Каса дел во Рим беше емотивен момент за сите оние кои напорно работеа да ја пренесат оваа приказна на големото платно.

Симона Бечери, мајката на Алис, ја опишува нејзината ќерка како личност полна со живот и желна да се поврзе со своите врсници. И покрај нејзината природна склоност кон модерната облека и поп иконите, Алиса исто така е свесна за предизвиците што може да ги претстави нејзиниот Даунов синдром, особено во однос на личните односи. Таа сонува да најде љубов и да стане мајка еден ден, а веќе ги има на ум имињата на нејзините идни ќерки Мег и Ана. Сепак, таа се соочува со реалноста на општество кое не секогаш ги разбира целосно нејзините аспирации и желби, иако во позитивна еволуција во споредба со минатите децении.

И покрај нејзините предизвици и неизвесности, Алиса се соочува со животот со решителност и верба во иднината. Нејзината приказна е приказна за храброст, љубов и надеж, што ги инспирира не само оние со Даунов синдром, туку и секој кој се соочува со пречки на нивниот пат. Со својот талент и одлучност, Алиса докажува дека нема граници за остварување на соништата и дека секој глас, без разлика на околностите, заслужува да биде слушнат и славен, во Италија, како и во остатокот од Европа и остатокот од светот.

Tags: