fbpx

Атреју на Fratelli d’Italia почнува денес

Култура - декември 14, 2023

Во Италија, на пат ќе се создаде простор за политичка дискусија за повторно започнување на предизвиците на конзервативците, овој пат со око поотворено од кога било кон Европа: тој простор се нарекува Атреју и ќе се одржи во Рим, во Кастел Сант Анџело. , од 14-ти до 17-ти декември.

Името потсетува на еден од протагонистите на романот на Мајкл Ен „Бескрајната приказна“ и иницијативата е родена во 1998 година на иницијатива на лидерот на младинското движење на Националната алијанса во тоа време, Џорџија Мелони (FdI, ECR).

Од тоа издание, многу други беа организирани до овогодинешното издание, насловено „Добре дојдовте назад италијанската гордост“, што јасно го навестува враќањето на легитимно конзервативната влада во Италија.

Многу богатата програма вклучува интервенции од луѓе од сите сфери на животот на националната и меѓународната политичка сцена, додека одржува јасна линија што треба да се следи и политичките цели поставени од Fratelli d’Italia и нејзиното младинско движење Gioventù Nazionale.

Помеѓу опфатените теми ќе биде прашањето за автономија, интервјуирање на неколку регионални претседатели, вклучувајќи ги Франческо Аквароли и Марко Марсилио од FdI, но исто така и претседателот на Тоскана Еугенио Џани (PD, S&D) и министерот за регионални прашања Роберто Калдероли (Лига, ИД) . Со министерката за туризам Даниела Сантанче (FdI, ECR) и претприемачите Флавио Бриаторе и Елизабета Фабри, ќе разговараме за убавината на Италија за повторно да започне јасна политика за туризмот. Лидерите на групите на сите партии од централнодесничарската влада потоа ќе се сретнат на јавна дебата за да ја објаснат политичката визија на земјата.

Во петок ќе зборуваме и за семејните политики, со многу жестока дебата помеѓу министерката за семејството Еугенија Рочела (FdI, ECR), Иван Скалфарото (IV, RE) и Ана Паола Кончиа (поранешна ПД, С&Д). Важна е дебатата за еколошката транзиција, во која министерот за животна средина Жилберто Пичето Фратин (FI, PPE), министерот за море Нело Мусумеци (FdI, ECR), Анџело Бонели (AVS, GUE/NGL) и претседателот од Пуља Микеле Емилијано (ПД, С&Д).

Ќе разговараме и за економскиот раст со министерот за економија Џанкарло Џорџети (Лега, ИД), за културните политики на Владата со министерот за култура Џенаро Санџулијано (FdI, ECR), за реформите во правосудството со министерот за правда Карло Нордио (FdI , ECR ) и со поранешниот премиер Матео Ренци (IV, РЕ). Во центарот на дискусијата беше и борбата против организираниот криминал, со интервенции на министерот за образование Џузепе Валдитара (Лега, ИД), Алфредо Мантовано (FdI, ECR), претседателот на Антимафијашката комисија Кјара Колосимо (FdI, ECR) и парохискиот свештеник од Каивано Дон Маурицио Патрисиело.

„Сигни се од софата: Италија ги засука ракавите“ е името на панелот посветен на светот на работата, на кој министерката за труд Марина Елвира Калдероне и поранешните министри за труд Чезаре Дамијано (ПД, С&Д) и Маурицио ќе интервенира Сакони (UdC, PPE) како и директорот на Опсерваторијата за италијански јавни сметки Карло Котарели. Наместо тоа, Игнацио Ла Руса (FdI, ECR), Марија Елизабета Алберти Каселати (FI, PPE) и Лучијано Виоланте (PD, S&D) ќе го илустрираат предлогот за реформи за премиерската функција, енергично промовиран од Џорџија Мелони.

Вечерта во петок, 15 декември, ќе бидат претставени и влезовите на новите забави во семејството на ECR, со кое претседава Џорџија Мелони. Конкретно, ќе зборуваат Кипарецот Христос Кристоу (ЕЛАМ, ЕЦР), Хрватот Божо Петров (Мост, ЕЦР), Романецот Џорџ Симион (АУР, ЕЦР) и Литванецот Гидриус ​​Сурплис (ЛВЖС, ЕЦР).

Во сабота на 16-ти најпознати гости ќе бидат тренерот на италијанската фудбалска репрезентација Лучијано Спалети и олимпискиот пливач Грегорио Палтринери кои ќе разговараат за спортот заедно со министерот за спорт Андреа Абоди; ќе има и дебати за благосостојбата и квалитетот, со министерот за земјоделство Франческо Лолобриџида (FdI, ECR), министерот за здравство Орацио Шилачи и претседателот на Coldiretti Еторе Прандини. Но, главниот момент ќе биде во раните попладневни часови, кога во 12.00 часот ќе се интервјуира албанскиот премиер Еди Рама (ПСШ, С&Д), а во 12.45 часот како специјален гостин претприемачот и најбогатиот човек на светот, Илон Маск.

Работите ќе продолжат во 15.00 часот во сабота на разговори за имиграцијата со министерот за внатрешни работи Матео Пјантедоси и поранешниот министер Марко Минити (PD, S&D) и за вештачката интелигенција со состанок организиран од ECR и модериран од секретарот Генералот Антонио Џордано (FdI, ECR) ќе ги собере потсекретарот за технолошки иновации Алесио Бути (FdI, ECR), шпанскиот европратеник Херман Терч (Vox, ECR), директорот на Центарот за сајбер безбедност на Универзитетот Западна Флорида Еман Ел-Шеик и научниот директор на Италијанскиот институт за технологија Џорџо Мета. Џулио Тремонти (FdI, ECR) ќе ја претстави дебатата за геополитичката улога на Италија во која претседателот на Домот на пратеници Лоренцо Фонтана (Lega, ID), потсекретарот на Претседателството на Советот Џованбатиста Фацолари (FdI, ECR), министерот за одбрана Гвидо Крозето (FdI, ECR), заменик министерот за надворешни работи Едмондо Сириели (FdI, ECR) и Клаудио Дескалци, извршен директор на Eni.

Покрај дебатите меѓу заменик министерот за економија Маурицио Лео (FdI, ECR) и Луиџи Маратин (IV, RE) за даночното прашање, меѓу министерот за претпријатија Адолфо Урсо (FdI, ECR) и Карло Календа (Action, RE ) на тема Made in Italy, меѓу неколкуте италијански градоначалници да зборуваат за градовите на иднината, со која ќе се затвори денот во сабота, конференцијата „Европа да се брани: причините на конзервативците против европската супердржава“ со треба да се истакнат интервенциите на министерот за бизнис Европејците Рафаеле Фито (FdI, ECR) и европратениците Никола Прокачини (FdI, ECR), Карло Фиданца (FdI, ECR), Хорхе Буксаде (Vox, ECR) и Радослав Фогиел (PiS, ECR ), проследено со интервенции на Сантијаго Абаскал ( Vox, ECR), претседателот на Gioventù Nazionale Фабио Роскани (FdI, ECR), министерот за надворешни работи Антонио Тајани (FI, PPE), министерот за инфраструктура Матео Салвини (Lega, ID ) и – како очигледен заклучок – претседателот на ја препорачувам Џорџија Мелони.

Настан кој ќе го трасира патот на конзервативците кон 2024 година полна со епохални предизвици, но и со потенцијални успеси, пред сè, давајќи нова историја на Европската унија која премногу години е стопирана да размислува како да си даде победа. структура. Џорџија Мелони и ЕЦР се подготвени да ја променат судбината на Европа, исто така благодарение на идеите што ќе произлезат од дебатите со различните политички сили.