fbpx

Дали сепак ќе биде Трамп против Бајден?

Uncategorized @mk - јануари 31, 2024

Кон изборите во САД во 2024 година

Моторите се загреваат со оглед на следните американски избори за да се натпреваруваат за посакуваната улога на претседател на САД. Еден од најполаризираните изборни судири на глобално ниво, имајќи предвид дека традиционално се избира меѓу кандидатот на демократите и оној на републиканците, со преостанати резултати за другите американски партии како што се Либертаријанците и Зелените.

Изборите во 2020 година завршија со спорната победа – на Трамповата страна – на Џо Бајден (Д), кој победи над претседателот во заминување Доналд Трамп (Д) со 51,31%, освојувајќи 306 гласачи од 26 држави. Одлучувачки беа победите во таканаречените „свинг држави“, односно државите во кои победија републиканците во 2016 година, а демократите во 2020 година.

Сепак, во многу случаи победите беа минимални: во Аризона Бајден победи со само 10.000 гласови (0,3%), во Џорџија со 12.000 (0,3%), во Висконсин со 20.000 (0,6%). 37-те големи електори на овие три држави, доколку Трамп ги потврди, ќе доведоа до значително нерешено, во секој случај демонстрирајќи како Америка е длабоко поделена како што можеше јасно да се види од нападот на Капитол Хил на 6 јануари 2021 година.

Во двете партии има многу загриженост за претстојните избори. Почнувајќи од демократите, природен кандидат е очигледно претседателот во заминување Џо Бајден, кој сепак страда од два сериозни негативни елементи: од една страна неговата недостаток на популарност (во моментов анкетите им даваат предност на републиканците во народното гласање за национални размери) во речиси сите случаи) и, од друга страна, неговата поодмината возраст, бидејќи вториот мандат ќе го започне на 82 години.

Останатите кандидати во прелиминарните избори на Демократската партија се Дин Филипс (пратеник од Минесота) и Маријана Вилијамсон, социјално посветена писателка. Имиња кои не се големи имиња и кои никако нема да го загрижат Бајден, кој наместо тоа ќе мора да се справи со Роберт Кенеди Џуниор, седумдесет годишниот адвокат од познатото семејство Кенеди кој се повлече од трката за демократската номинација, но стравува од можноста да се кандидира како независен. Во овој случај, веројатно е дека многу гласови кои доаѓаат од источниот брег, каде што Кенедиовите се историски вкоренети, би можеле да го ослабат Бајден, а со тоа и демократите.

Ситуацијата меѓу републиканските редови не е многу различна, дури и ако Доналд Трамп неодамна излезе како победник во секоја анкета и ја доби поддршката од Вивек Рамасвами, претприемач кој се повлече од трката по разочарувачките резултати во Ајова и Рон ДеСантис, гувернер на Флорида. кој изгледаше како најстрашниот од противниците. Но, јазот меѓу поранешниот претседател и Републиканската партија е сосема очигледен: Трамп не беше поканет на ниту една примарна дебата, тој се смета за речиси аутсајдер, а пред се некои држави го сметаат за неподобен, тој е обвинет и за неговата улога во нападот. на Капитол Хил, за поседување доверливи и класифицирани документи како и фалсификување на корпоративни документи.

Според тоа, до денес, понатамошната душа на Републиканската партија на прелиминарните избори ја претставува Ники Хејли, поранешна американска амбасадорка во ОН и гувернер на Јужна Каролина и експонент на неоконзервативците, позната по поголема склоност кон економски либерализам и поактивна улогата на САД во меѓународното сценарио.

Сепак, во сите анкети, а досега и во примарните анкети, Трамп се смета за победник. Навистина, исходот беше јасен и во Ајова и во Њу Хемпшир, каде Трамп победи со повеќе од 51 отсто од гласовите. Сепак, останува фактот дека внатрепартискиот апарат и понатаму не убедливо ја промовира неговата кандидатура, а евентуалното убедување не може да дозволи изборен успех против Бајден.

Во анкетите, Бајден се смета за губитник без разлика дали неговиот предизвикувач е Трамп или дали Ники Хејли ќе се соочи со него. Ќе имаше надеж со Рон ДеСантис. Нема шанси, сепак, Камала Харис да заостане повеќе од 7 поени зад Трамп. Овие анкети, сепак, секогаш се однесуваат на народното гласање, што е важен индекс, но не и единствениот елемент што треба да се земе предвид.

Во поединечните држави Аризона, Џорџија, Пенсилванија и Висконсин се сметаат за „премногу блиску за повикување“, односно со разлика помала од маргината на грешка со која таму ќе биде оспорено претседателството, со оглед на тоа што се работи за пакет од 56 електорите. Други сојузни држави се Мичиген, Невада (победи од Бајден) и Северна Каролина (победи од Трамп) и, иако демократите имаат мала предност во проекцијата на гласачите, републиканците се во предност во неколку сојузни држави.

Изборната кампања секако ќе биде одлучувачка и до денес можностите за „реванш“ во судирот меѓу Бајден и Трамп се многу големи. Сигурност ќе има дури откако ќе се одржат конвенциите на двете партии: во Милвоки (Висконсин) за републиканците од 15 до 18 јули; во Чикаго (Ил.) за демократите од 19 до 22 август.