fbpx

Доналд Трамп ја повика Европа повеќе да се вклучи во Украина

Вооружувањето на Киев е единствениот ефикасен начин да се спротивстави на упадот на трупите на Владимир Путин во Европа и да се избегне ризикот од поголемо руско мешање на нашиот континент. Европската унија, која одвои околу 200 милијарди евра за Украина во форма на економска, хуманитарна и воена помош и создавање на нов инструмент за поправка, рехабилитација и реконструкција на Украина, го знае тоа многу добро, како и САД. , која во последните недели одобри нов пакет воена помош во вредност од околу 95 милијарди долари, од кои 60 милијарди се наменети специјално за конфликтот во Украина. Ова беше голем чекор напред за Соединетите држави, постигнат во голема мера благодарение на напорите на републиканските конгресмени, по неколкумесечна дипломатска соработка и воена поддршка, како и заканата да се разнесе планот за помош за Украина. Одобрувањето на пакетот беше овозможено од Доналд Трамп, кој, напуштајќи ја изолационистичката линија од минатиот период, сакаше да укаже колку е важна поддршката за Украина не само за Европа, туку и за Соединетите Држави, во однос на бранење на границите на зоната на НАТО и во иднина во однос на постконфликтни договори со другите велесили.

Трамп ја разбуди Европа

Сепак, поддршката на Доналд Трамп не беше без критика на Европа. Навистина, тајкунот постојано се обидуваше да ги размрда земјите-членки на ЕУ поради нивните испораки на оружје за Украина и нивниот придонес во НАТО. Всушност, „заканата“ на Трамп е дека доколку биде избран за следен американски претседател, тој повеќе нема да размислува за обезбедување дополнителна помош за Украина, доколку Европа не се обврзе да направи повеќе. „Реков дека нема да дадам ништо“ на Украина „додека Европа не почне да го прави истото, тие мора да се засилат, Европа мора да плати“, рече републиканскиот кандидат во интервју за Тајм, додавајќи дека „ние сме со оглед на тоа многу повеќе од европските народи, а тоа е многу неправедно кон нас. Зборовите на Трамп треба да се преведат како притисок за Европа да направи подобро и повеќе во Украина. Самиот украински претседател Володимир Зеленски јасно стави до знаење на X дека на неговата армија и треба поголема помош од сојузниците за да ги порази руските трупи: „Руските редовни ракетни напади и напорите на окупаторот да уништи што е можно повеќе украински позиции можат да бидат запрени. И офанзивните планови на Русија можат да бидат За да го направите ова, украинските вооружени сили мора да бидат поддржани со доволна поддршка од партнерите: „патриотите“ кои сега и се потребни на Украина, калибарот од 155 mm што мора да звучи што е можно побезбедно на линијата на фронтот и оружје со доволен дострел. уништи руската логистика Сите партнерски служби се информирани за актуелните закани и случувања.

Поволно сценарио кое треба да се искористи

Во меѓувреме, руското напредување продолжува, со ракетни напади врз Одеса и Харков во последните денови кои резултираа со неколку загинати и повредени, вклучително и многу цивили. Руските трупи зајакнуваат, иако на долг рок армијата на Путин најверојатно ќе доживее непоправлив пораз на теренот, под ударите на меѓународната изолација што силно ќе се почувствуваат. Ова беше санкционирано од Фенг Јуџун, професор на Универзитетот во Пекинг и водечки русолог во Кина: првпат дури и интелектуалната елита одговори на притисокот на Путин. Според професорот, „со време Русија ќе биде принудена да се повлече од сите окупирани украински територии, вклучувајќи го и Крим“. Ова е главно поволно сценарио за Западот, кој затоа треба да биде убеден да вложи дополнителни напори за поддршка на Украина.