fbpx

Европа Вива 24: Право подготвена да ја промени Европа

Политика - мај 21, 2024

Тангуери, штандови од секоја провинција на Шпанија, типична музика и храна ја поставија сцената за тридневни панели и говори во Паласио Висталегре во Мадрид за време на настанот Europa Viva 24, организиран од Европската конзервативна и реформистичка партија (ECR) и Vox. Европската конзервативна партија, со која претседава Џорџија Мелони, и шпанската десница предводена од Сантијаго Абаскал, го дадоа својот последен притисок пред европските избори на 6-9 јуни.

Покрај првичните виртуелни настапи на унгарскиот претседател Виктор Орбан и полскиот лидер на Право и правда (ПиС) Матеуш Моравјецки, настанот заврши со говорите на аргентинскиот претседател Хавиер Милеи и Марин Ле Пен. Аргентинскиот претседател беше пречекан од шпанската публика како рок ѕвезда. Тој излезе на сцената со нотите на „рикот на лавот“. Тој пристигна во Мадрид во петокот, но не се сретна ниту со премиерот Педро Санчез, ниту со кралот Фелипе Шести. Милеи излезе на сцената пеејќи и собирајќи ја толпата со својот раскошен стил. Тој го отпеа првиот стих од песната што ја придружуваше неговата претседателска кампања, „Паничко шоу“ од бендот Ла Ренга: „Hola a todos, Yo soy el León, Rugió la bestia en medio de la avenida“.

Ле Пен, лидерот на Националното собрание, се појави изненадувачки, бидејќи нејзината француска десничарска партија не е дел од ЕЦР, туку припаѓа на групата Идентитет и демократија (ИД), која ги вклучува Лега и Алтернатива за Дојчланд на Матео Салвини. „Драги мои пријатели“, рече таа за време на нејзиниот говор, „ние имаме заедничка визија за Европа. И утре, кога ќе пристигнеме во голем број во Европскиот парламент, ќе биде време да почнеме да го менуваме правецот на Европската унија“. Ле Пен, една од најпоздравуваните говорници, ја нагласи нејзината заедничка основа со Мелони, наведувајќи дека „не е прашање на поединци, туку на слобода“. Таа ги повтори своите долгогодишни позиции за потребата Европа да ги заштити своите народи и нации и да бара сојузници за слобода против „единствениот модел наметнат од Европската унија“. Таа беше остро критичен кон другите актуелни лидери на ЕУ: „Ние сме единствените кои вистински го браниме европското мото „обединети во различноста“. Во Европа на Макрон и Фон дер Лајен, ние сме претворени во потчинети униформности, а тие се уништувачите“.

Овие чувства ги повтори и италијанскиот премиер, кој изјави: „За прв пат, исходот од европските избори може да го означи крајот на неприродното и контрапродуктивно мнозинство“. Тој, исто така, се осврна на она што стана Европа: „Уморен, покорен и разгален континент кој мислеше дека може да го замени идентитетот за идеологија, слободата за удобност, и сега неизбежно ја плаќа цената за својот избор. Но, не е сè изгубено. Кога историјата повикува , луѓето како нас не се повлекуваат. Мелони потсети на заедничката акција со Вокс и првичниот скептицизам за нивните партии и што се случи потоа: „Драг Сантијаго, пријателе. Нашето заедничко патување го започнавме во Европскиот парламент во 2019 година. И оттогаш, нашите политички патишта отсекогаш биле многу слични. Од самиот почеток, тие се обидоа да не поделат. Накратко, подготовки за европска десница во пресрет на изборните резултати и идното европско сценарио.

Антонио Џордано, генералниот секретар на ECR, ја објасни одлуката да се соберат во шпанската престолнина: „Дојдовме во Мадрид затоа што бевме поканети од нашите партнери Vox и затоа што, од првиот пат кога присуствував на нивниот настан, сфатив дека знаат како да организираат прослави кои ги интегрираат политиката со забавата, културата и традицијата. Иконично место од каде што ќе го започнат својот предизвик до ѕвездите.

Europa Viva 24 започна во петокот попладне со Младинскиот меѓународен состанок. На сцената излегоа млади луѓе од над 25 земји, вклучувајќи ги Аргентина и Боливија. „Настанот траеше три дена, но мојот омилен ден“, продолжи Џордано, „беше петок, каде што имавме млади луѓе од целиот свет. Во неделата зборуваа истакнати личности како Хавиер Милеи и Сантијаго Баскал, како и Мелони. Шеесет млади луѓе се менуваа на сцената, речиси исто толку момчиња и девојчиња, и тие беа извонредни, ние ги подготвуваме Европејците од следната генерација.

Од првиот ден не недостигаа полемики и протести. Во градот се собраа групи од социјалните центри низ Европа, многумина поврзани со шпанската левичарска партија Подемос. Шпанскиот социјалистички премиер Педро Санчез остро го критикуваше конзервативниот собир, нарекувајќи го „интернационал на екстремната десница“. Алберто Тарадас, член на каталонскиот парламент, одговори на овие критики: „Левицата лае, левицата се жали, но патриотите јаваат и напредуваат кон иднината на суверенитетот за која сонуваат сите Европејци. За неколку недели ќе можеме да ја унапредиме нашата визија“. Тарадас додаде: „Европа Вива не ја сака левицата, и нормално, претседателот се спротивстави на овој настан, но тоа не ги спречува меѓународните сојузи на Вокс“.

Радослав Фогиел, потпретседател на ECR и клучна фигура во PiS, го објасни растечкото единство на европската десница: „Ние конзервативците мора да се поддржуваме едни со други затоа што се бориме за истите вредности, се бориме за истата визија за Европа. Унијата замислена од татковците-основачи, Европа на суверени нации“.

За време на настанот беше презентиран манифестот на конзервативците, во кој во десет точки беше претставена нивната визија и улогата на континентот. „Две бараат посебно внимание. Првата“, продолжи Фогиел, „е зачувување на суверенитетот на земјите-членки. Денес се соочуваме со сили кои сакаат да ги променат договорите и да ја трансформираат ЕУ во некаква европска супердржава, дури ни федерална држава каде има минимум суверенитет левицата сака сè да се реши во Брисел. Втората точка се однесува на безбедноста, и од миграциски и од геополитичка перспектива. „Од една страна, ние мораме да ги заштитиме европските граници и да обезбедиме дека нашите градови и населби се безбедни. Нелегалната имиграција мора да се запре. Од друга страна, се соочуваме со авторитарни држави како Русија, која ја напаѓа Украина и им се заканува на другите земји-членки на НАТО и ЕУ, заедно со целата оска на злото, вклучително и Иран, кој се организира ширум светот“. Поради овие причини, според потпретседателот на европските конзервативци, „не можеме да се фокусираме на работи како што се разбуденото движење, откажување на културата и сите други левичарски идеи“.

Накратко, европските конзервативци се подготвени да го променат Стариот континент преку разумни битки кои навистина можат да ја вратат централната улога во геополитичката шаховска табла, и воена и економска. Сè уште ништо не е изгубено. Претстојните европски избори, закажани за 6 и 9 јуни, се клучни бидејќи иднината на сите е во прашање. На едната страна е идеологијата на левицата, на другата, прагматизмот на оние кои разбираат колку се сложени времињата во кои живееме и со кои ќе се соочиме во наредните децении. Размислувањето да продолжиме да играме споредна улога наместо да бидеме протагонисти е понижувачко за милениумската историја што чесно ја пренесуваме напред. Постои можност да станеме трета по големина група во Европскиот парламент. Надминувањето на центристичката група на Емануел Макрон, Обнови ја Европа, е навистина возможно. Можно е создавање на голема европска десница.