fbpx

Иран има нов претседател. Will We Have Stability in the Middle East?

Ненадејната смрт на иранскиот претседател Ебрахим Раиси во чудна хеликоптерска несреќа во оддалечен дел од земјата во голема мера ги замати водите на Блискиот Исток. Пред два месеци експертите за меѓународни односи зборуваа за „непредвидлив развој“ на кобната несреќа во и онака тензичната ситуација во регионот. Некои предупредија дека смртта на Раиси – кој за три години на функцијата воспостави ултра-конзервативизам во иранското општество и постави уште построга линија на надворешната политика – дополнително ќе го радикализира политичкиот дискурс во Техеран против САД и Израел додека Иран влегува во метежот. процес на преговори меѓу различните фракции пред предвремените избори за номинирање на нов претседател.

Иако официјалните причини за соборувањето на претседателскиот хеликоптер не се објавени, неколку политички и медиумски канали објавија дека главниот виновник е САД. Тоа не е само затоа што хеликоптерот бил американско производство, туку и затоа што бил стар и дотраен, како и целата иранска флота, која не може да се обнови поради западните санкции. Од друга страна, според надворешнополитичките аналитичари, смртта на претседателот ја зголеми и можноста за нови протести во контекст на вакуумот на власта во Техеран. Сликите на Иранки кои танцуваат на веста за „Касарот од Техеран“ кружат на социјалните мрежи заедно со пораки со сочувство од шефови на држави ширум светот.

Поранешниот ирански претседател Ебрахим Раиси, кој почина на 19-ти мај, се сметаше за можен наследник на лидерот на Исламската револуција, ајатолахот Хамнеи, врховен лидер на Иран. Раиси беше познат по неговото крваво задушување на некои од најголемите протести во историјата на земјата и по неговото лобирање во нуклеарните разговори со светските сили, барајќи големи исклучоци од американските санкции во замена за скромни ограничувања за употребата на сè понапредната технологија од неговата земја. Позицијата на Ебрахим Раиси е охрабрена и од хаотичното воено повлекување на САД од соседен Авганистан, како и со промените во политичките позиции на Белата куќа.

Поранешниот претседател Раиси ги засили тензиите со САД

Според Форин полиси, во неговите три години на функција, Раиси го забрза збогатувањето ураниум и го направи Иран уште појасен антагонист на САД. Тоа е откако неговиот претходник, Хасан Рохани, се обиде да ги олабави односите на земјата со Западот, особено во врска со нуклеарната политика на Иран. Во исто време, под водство на Раиси, Иран ја поддржа Русија во нејзината војна против Украина со масовен извоз на беспилотни летала и артилерија Шахед и ја засили воената акција против Израел по нападот на Хамас врз таа земја во октомври 2023 година, започнувајќи масовни напади со беспилотни летала и ракети против Израел само еден месец пред неговата смрт.

На домашен терен, само една година од неговиот мандат, Раиси наметна построго спроведување на иранскиот „закон за хиџаб и чистота“. Апсењето на младата иранска Курдска потекло Ахса Амини од страна на полицијата за немири за кршење на овие ограничувања за жените и нејзината смрт во затвор отвори долга низа протести, кои се покажаа како најзначаен предизвик за свештеничките владетели во Иран од Исламската револуција во 1979 година. Според организациите за човекови права, тогаш беа убиени стотици луѓе, а многу жени кои ги закопаа членовите на семејството во тоа време, сега објавија видеа на социјалните мрежи како пијат и танцуваат до смртта на „Касарот од Техеран“.

Меѓународните политички експерти проценија дека без оглед на тоа кој ќе го замени Раиси, стратегијата што ја следеше поранешниот претседател веројатно нема да се промени, бидејќи е зацврстена меѓу повисоките ешалони на политичкото и свештеничкото раководство на Иран. Она што е сигурно е дека од кратката листа на можни наследници на Хамнеи, единствен се споменува неговиот шеф Мојтаба. Револуционерната гарда се обиде да го искористи инцидентот за дополнително да ја зајакне својата позиција на врвот на иранската држава, па дури постои можност трагедијата да остави мал отвор за нови протестни движења.

Пораките на претседателските кандидати, популизам во исламистичка варијанта

Според романскиот професор за меѓународни односи Валентин Наумеску, поранешен државен секретар во Министерството за надворешни работи во Букурешт, смртта на Ебрахим Раиси ја наруши кревката рамнотежа на силите во теократскиот режим во Техеран. Валентин Наумеску истакна дека во хеликоптерската несреќа во која загина Раиси загинал и министерот за надворешни работи Хосеин Амир-Абдолахиан, кој ја координирал агресивната надворешна политика на Иран, исто така бил тврдокорен и близок до Исламската револуционерна гарда, страшната паравоена група преку која ајатоласите го контролираат земја со железна тупаница. На Хосеин Амир-Абдолахиан може да му се припише преговарање за успешно помирување со Саудиска Арабија и одржување на прилично тензичните односи со Пакистан на рамномерно ниво. Романскиот експерт за меѓународни односи објасни и дека нов претседател треба да биде назначен во рок од 50 дена од смртта на претходниот, многу кратко време во кое таборите на моќ во Техеран треба да преговараат кој ќе го наследи Раиси. Според цитираниот извор, ова најверојатно дополнително ќе ја радикализира позицијата на Иран во странство.

„Не е нејасна процедурата, туку последиците предизвикани внатре во авторитарниот режим во Техеран од овој нарушувачки настан. Затоа ќе следи привремено раководство на извршната власт и можна интензивна внатрешна конкуренција меѓу постоечките фракции во текот на следните 50 дена. обидувајќи се да придобие внатрешна симпатија и доверба со што е можно понепопустлив дискурс против Израел и Соединетите Држави (популизмот во неговата исламистичка варијанта Иранската теократија обично функционираше врз основа на планирање, кристализираше одлуки и назначувања долго пред тие да бидат формално заокружени). на „народни избори“, овојпат мислам дека режимот не го има подготвено решението за сукцесија за кое разговараат и договорија сите фракции, умерени или радикални“, напиша романскиот експерт на својата Фејсбук страница.

Властите во Техеран се уште официјално не ја соопштија причината за хеликоптерската несреќа во која загинаа девет лица, меѓу кои и претседателот и министерот за надворешни работи. Но, Кремљ го идентификуваше виновникот: Соединетите Држави, кои, преку санкциите наметнати на Техеран, го спречија опремувањето на иранската воздушна флота.

„Американците не го признаваат ова, но факт е дека другите земји против кои САД најавија санкции не добиваат резервни делови за американската опрема, вклучително и авијацијата“(…)

„Зборуваме за намерно нанесување штета на обичните граѓани кои ги користат овие возила, а кога не се обезбедени резервни делови, тоа е директно поврзано со намалувањето на нивото на безбедност“, рече рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Ова го потврдија сликите од остатоците од хеликоптерот што ги пренесуваат иранските медиуми од местото на несреќата, на кои се гледа како хеликоптер „Бел 212“ паѓа во планините. Според „Фајненшл тајмс“, вистинскиот „виновник“ е застарената воздушна флота, нарушена со долгогодишно трошење, што е, всушност, „метафора за целиот режим во Техеран“.

Блокиран со години од западните санкции, Иран не можеше да ја обнови својата флота и немаше пристап до резервни делови и договори за одржување.

„Иранската воздушна флота е метафора за целиот режим“, рече Али Ансари, основач на Институтот за ирански студии на Универзитетот Сент Ендрјус.

„Старо е, не треба да може да продолжи да лета, а сепак го прави – додека не го стори тоа“, изјави тој за Фајненшл Тајмс.

Реформатор и ултра-конзервативец во вториот круг од претседателските избори во Иран

Гласачките места во Иран беа отворени на 5 јули за вториот круг од претседателските избори. Во вториот круг од овие избори, во трката за наследник на Ебрахим Раиси се соочија реформскиот кандидат Масуд Пезешкијан и ултраконзервативниот Саид Џалили, кој беше втор во првиот круг. Низ Иран, од Каспиското Море на север до Заливот на југ, излегоа околу 61 милион гласачи на 58.638 избирачки места. Како што се очекуваше, анкетите беа внимателно следени во странство бидејќи Иран е во центарот на неколку геополитички кризи, од војната во Газа до нуклеарното досие, во кое Техеран е во судир со западните земји, особено со САД. Наспроти позадината на јавното незадоволство, особено за состојбата на економијата, која е тешко погодена од санкциите, изборите за замена на Ебрахим Раиси беа набрзина организирани. Излезноста во првиот круг, одржана пред една недела, беше 39,92 отсто од 61 милион гласачи. Ова претставува најниска излезност во Иран во последните 45 години, што е далеку од излезноста од околу 80 отсто на претседателските избори кон крајот на 20 век. Опозицијата во Иран, како и во дијаспората, ги повика граѓаните да ги бојкотираат изборите, велејќи дека конзервативниот и реформистичкиот табор се две страни на иста паричка.

„Целосно е лажно да се верува дека оние кои не гласале во првиот круг се против системот“, рече врховниот водач ајатолахот Али Хамнеи, кој ги повика гласачите да излезат на гласање во среда.

Кој е новиот претседател на Иран?

Во првиот круг од гласањето на 28-ми јуни, четворица кандидати беа прогласени за квалификувани да учествуваат на изборите за да го заменат Ебрахим Раиси, а Советот на Иранската револуционерна гарда отфрли двајца други. Реформистичкиот пратеник Масуд Пезешкијан, 69-годишен хирург, беше на прво место со 42,4 отсто од гласовите, наспроти 38,6 отсто за второпласираниот Саид Џалили. Пезешкијан ја потврди својата лојалност кон исламската република. Тој повика на поотворен Иран во односите со Западот и се залагаше за „конструктивни односи“ со Вашингтон и европските земји за „да се извлече Иран од неговата изолација“. Масуд Пезешкијан ја имаше поддршката од поранешните претседатели Мохамад Катами, реформист и Хасан Рохани, умерен.

Противник на Масуд Пезешкијан во вториот круг беше ултраконзервативниот Саид Џалили (58). Џалили е познат по својот нефлексибилен став против западните сили. Тој беше поддржан од Мохамад-Багер Галибаф, конзервативниот претседател на парламентот, кој беше трет со 13,8 отсто од гласовите во првиот круг. Како поранешен преговарач за нуклеарната програма, Џалили го задржа својот непопустлив став кон Западот, тврдејќи дека на Техеран не му е потребен договорот за иранската нуклеарна програма, потпишан во 2015 година со САД и другите светски сили. Саид Џалили остро го осуди договорот, кој наметнува ограничувања на нуклеарната активност на Техеран во замена за олеснување на санкциите, велејќи дека тој ги „прекршил црвените линии на Техеран“ со прифаќање „невообичаени инспекции“ на иранските нуклеарни локации.

Нов претседател на Иран избран на 5 јули е Масуд Пезешкијан кој го победи својот конзервативен ривал Саид Џалили. Од 30 милиони дадени гласови, Пезешкијан доби 53,3 отсто, додека Саид Џалили со 44,3 отсто.

„Пребројувањето на гласачките ливчиња е завршено и кандидатите се информирани за резултатот. Пезешкијан има водство од околу три милиони гласови пред неговиот противкандидат Саид Џалили, тврдокорен“, рекоа изворите, кои побараа анонимност.

Изборот на Масуд Пезешкијан ќе има мало влијание врз политиките на исламската република. Новиот претседател ќе биде тесно вклучен во изборот на наследникот на ајатолахот Али Хамнеи, 85-годишниот врховен лидер на Иран, кој ги носи сите одлуки за најважните државни прашања. Во исто време, иранскиот претседател има ограничени овластувања: тој е задолжен да ги спроведе општите политички насоки на владата поставени од ајатолахот Али Хамнеи.