fbpx

Италијанската премиерка рангирана како четврта највлијателна жена во светот

Политика - март 2, 2024

Дали таа ќе стане следниот европски лидер?

Форбс, многу добро познат економски магазин, неодамна ја објави својата годишна листа на највлијателни жени во светот. Ова престижно рангирање служи како платформа за да се нагласи критичната улога што ја играат жените во глобалната политика и економските прашања и да се промовира свеста за родовата еднаквост. Списокот има за цел да го привлече вниманието на клучните компоненти кои придонесуваат за успешно лидерство и управување на позиции на моќ, кои се клучни за донесување позитивни промени во општеството.

Според рангирањето, Џорџија Мелони (FdI, ECR) ја обезбеди четвртата позиција, веднаш зад Урсула фон дер Лајен (CDU, EPP), Кристин Лагард (LR, EPP) и Камала Харис (D, S&D). Вреди да се напомене дека претседателката на Европската комисија, претседателот на Европската централна банка и потпретседателката на САД се единствените жени пред претседателот на италијанскиот министерски совет. Ова признание ја става Мелони меѓу најмоќните жени во светот, означувајќи историска пресвртница не само за неа, туку и за Италија како целина.

Преку ова рангирање со право се препознаваат исклучителните лидерски способности и значајниот придонес на Мелони во политичката и економската сфера, како во Италија, така и на глобално ниво. Нејзината посветеност и истрајност во промовирањето на родовата еднаквост и зајакнувањето на жените, како и нејзината посветеност да го поттикне напредокот во општеството, ѝ го донесоа ова заслужено признание. Ова достигнување е исто така показател за огромниот потенцијал што го поседуваат жените да направат значителен напредок на лидерските позиции и претставува клучен чекор кон поинклузивна и правична иднина.

Мелони има многу актуелни рекорди: таа е единствената жена на чело на владата на земјите-членки на Г7 и Г20, и води една од главните европски партии како што е ЕЦР, сите доаѓаат од италијанската десница која историски се сретнала со големи отпор на јавното мислење и медиумите.

Колку и да е авторитативно рангирањето на Форбс, кое ја наведува поп-ѕвездата Тејлор Свифт на петтото место (која е и единствената жена помлада од Џорџија Мелони во првите десет на рангирањето), секако е факт дека денес гледаме на Италијанскиот премиер како вистинска клучна фигура во европскиот и глобалниот геополитички баланс.

Подигнувањето на Џорџија Мелони на важност во европската политичка арена не беше ништо помалку од извонредно. Во текот на изминатите неколку години, таа се искачи на ранговите за да стане една од најистакнатите фигури во европската политика. За целосно да ги сфатите причините зад нејзиниот метеорски подем, од клучно значење е да ги испитате клучните фази од нејзиното патување и да ги разберете особините што и овозможиле да постигне толку истакната позиција.

Името на Џорџија Мелони ги бранува италијанските и европските граѓани и станува сè попознато во коридорите на моќта. Нејзиното лидерство и влијание добија широко распространето признание и дома и во странство. Сепак, може да има некои кои сè уште не се запознаени со нејзиното потекло и достигнувања. Затоа, се поставува прашањето: која е точно Џорџија Мелони?

Џорџија Мелони, страсна и решителна личност, е родена во 1977 година и има длабока љубов кон нејзиниот роден град Рома и неговиот истоимеен фудбалски тим. По дипломирањето јазици, таа ја започна својата политичка кариера како градски советник во Рим. Со текот на времето, таа стана истакната фигура во италијанската политика, искачувајќи се на рангот за да постигне позиции со голема моќ и влијание. Нејзиното патување е обележано со многу значајни достигнувања и посветеност да им служи на својата заедница и земја.

Таа го започна своето патување во политиката на многу млада возраст. Во 1992 година, на 15-годишна возраст, таа веќе се приклучи на Младинскиот фронт, младинската организација на италијанското социјално движење, но една од главните пресвртни точки беше познатиот национален конгрес во Витербо, каде што, победувајќи, стана првата жена претседател. на младинското крило на десницата.

Од тој момент неговиот политички подем беше полн со успеси. Во 2008 година, на само 31 година, таа беше назначена за министер за млади во владата на Силвио Берлускони. Континуиран раст на консензус утврден од нејзината јасна визија за светот и за политиката што ја изгради нејзината репутација сè додека, во 2012 година, таа не одлучи да го напушти народот на слободите и не ја најде Fratelli d’Italia, партијата што ќе ја наведе да биде Џорџија. Мелони што ги знаеме денес.

Џорџија Мелони се очекува да забележи значително зголемување на нејзината популарност и влијание во 2024 година. Ова се должи на претстојните изборни консултации на 9-ти јуни, за кои се предвидува дека ќе резултира со голем изборен успех и за браќата од Италија и за европските конзервативци и реформисти (ЕЦР). Овој исход ќе го зајакне присуството на Мелони во Европа и ќе ја направи огромна сила во италијанската политика.

Згора на тоа, тајмингот на Мелони не може да биде подобар, бидејќи само една недела по изборната консултација, самитот на Г7 ќе се одржи во Италија, на кој таа ќе присуствува. Нејзиното присуство на ваков настан од висок профил може дополнително да го подигне нејзиниот профил и да ја направи позната личност на светската сцена.

Потенцијалот на Мелони е извонреден и таа би можела да стане една од најмоќните жени на политичката глетка доколку се остварат нејзините изгледи. Всушност, ако владите на десниот центар се зајакнат на глобално ниво, нејзиното влијание веројатно ќе се зголеми уште повеќе, не само во рангирањето на жените. Нејзиното доаѓање на власт може да биде значајна пресвртница во италијанската политика и потенцијално да влијае и на глобалниот политички пејзаж.

Европскиот предизвик е секако чекорот што го интересира Мелони повеќе од другите: во најновите анкети, ЕЦР изгуби малку динамика, наместо тоа забележа силен пораст на групата ИД, сепак, изборната кампања сè уште е на пат и затоа рамнотежата на силите наскоро би можела да се промени.

Понатаму, клучниот елемент на блискоста помеѓу ЕЦР и ЕПП останува од идна перспектива: ако ЕПП веќе стави неколку вето на партиите кои се дел од ИД (пред се АфД и РН), слично сценарио не се случи за ‘ECR; на сличен начин не постои силен отпор меѓу партиите на макронската и либералната група РЕ и оние на ЕЦР, освен некои несогласувања на национална основа како во Чешка, каде што судирот меѓу ОДС (ЕЦР) и АНО (РЕ) тешко дека ќе може да се поправи во Брисел.

Во секој случај, тоа е прашање што треба да се реши, бидејќи ако е вистина дека овој пат десницата има големи надежи да и даде политичко кохезивно мнозинство на Европската комисија, сојузите што ќе се генерираат во Европскиот парламент мора да бидат разбрано: коалиција PPE-ECR-ID ќе останат само десетина места за да се добие мнозинство, што лесно може да се најде во партиите кои не се членки, како што се Fidesz во Унгарија или Reconquête во Франција. Меѓутоа, ако има многу вкрстени вето, ќе биде неопходно да се прошири полето за да се обнови Европа и пребегствата би можеле да бидат различни.

Способноста на Џорџија Мелони ќе треба да лежи во тоа да знае како да посредува меѓу различните партии, предлагајќи се себеси како вистински политички водич на коалицијата дури и без да биде главен изборен „заинтересиран страни“. Ако успеете да ги прегрупирате повеќе „владините“ души на ЕПП и ИД околу групата ECR, привлекувајќи ги и силите понатаму десно од либералите и не-членовите, предизвикот ќе биде извојуван.