fbpx

Лажни вести и паметно уредена содржина: руската пропаганда се инфилтрира во западните организации за да ги дискредитира Украина и Европа

Политика - јуни 25, 2024

Бомбардирање на Западот и неговите информативни платформи со лажни вести за да се создаде дезинформација во спротивставените држави и да се зајакне наративот за претерана моќ дома. Ова е стратегијата на Кремљ, според извештајот на финската компанија за софтвер и методологија Check First: цел систем поставен од руската пропаганда за да ги ослабне и алармира западните новинари. Извештајот, составен од Check First, зборува за таканаречената „Операција преоптоварување“, во која анонимни Руси користеа многу тактики за манипулирање со содржината на вестите, особено за дестабилизирање на проверувачите на факти, со крајна цел да го променат јавното мислење за ова прашање. на украинската криза. Навистина, ова е главната цел на руската пропаганда, заедно со вестите за Франција и Германија. „Врвот на ледениот брег“ е таканаречената „Операција Матриошка“, проруска кампања за дезинформации откриена во јануари 2024 година од активистичката група Антибот4Навални. Стратегијата на Кремљ беше да користи Х-сметки за објавување лажни и погрешни вести со цел да го зајакне мислењето на новинарите за Русија и да ја ослабне позицијата на Украина. Накратко, проруските хакери можеа да ги саботираат X-профилите и да ги користат за објавување лажни вести, кои, според извештајот, „на дезинформациите им дадоа илузија на автентичност, а со тоа го зголемија нејзиното влијание“. Сето ова совршено се вклопува со стратегиите за дезинформација користени уште од времето на Советскиот Сојуз во неговата пропаганда против Атлантскиот блок.

Секој публицитет е добар публицитет

Check First можеше да ги добие пораките испратени до дваесетина различни организации. Сите тие добија мејлови од непознати автори со барање да ги проверат извештаите за вести (постепено и ад хок) со линкови до изворите: објави на Телеграм, на Х, руски веб-локации како Спутник и Правда. Станува збор за идентични мејлови испратени до различни компании, што јасно покажува дека станува збор за поширока комуникациска стратегија. Многу често, од новинарите дури се бараше да дадат максимална видливост на испратените пораки. На пример, извештајот го прикажува разговорот меѓу германски новинар од CORRECTIV и еден од проруските хакери: како одговор на одговорот на компанијата дека испратеното видео е веројатно лажно, паметно уредено за да се создаде дезинформација, хакерот ја изразил својата намера да испратете ја веста до други организации на проверка, дека сака да ја искористи верификацијата на КОРЕКТИВ за да има „поголем кредибилитет“ и го праша новинарот дали неговата работа може „да ја видат што повеќе луѓе“. Всушност, од разговорот се гледа дека вистинската намера на проруските хакери не била да добијат информации за конкретниот случај, туку да користат авторитетни сајтови за да ги пропагираат своите вести и сликите што ги дале, без разлика на нивната релевантност за реалноста. Затоа, стратегијата се заснова на принципот дека „секој публицитет е добар публицитет“, особено кога крајната цел е дезинформација. Се разбира, сето тоа е паметно оркестрирано: мејловите доаѓаат од лажни сметки на граѓани кои се преправаат дека се загрижени за некои подеднакво лажни настани, користејќи сметки на Gmail (кои секој може бесплатно да ги отвори) и поставуваат прашања како: „Еј, погледни го ова , дали е ова реално или не? Стратегијата, која датира од август 2023 година и оттогаш се интензивира, вклучува линкови до различни сајтови, особено Телеграма.

Агрегација на содржина

Хакерите го користеа она што е познато како „соединување на содржината“, стратегија која, користејќи различни типови на содржина, може да создаде изглед на детална и затоа вистинита приказна, демонстрирајќи голем напор за изградба на алтернативни наративи. Едноставни поплаки на социјалните мрежи од приватни корисници, специјално снимени и монтирани видеа, лажни написи во весници: сето тоа беше искористено за да се создаде такво чувство на тревога кај западните новинари што тогаш несомнено ќе ја пријават веста или барем ќе влеат сомнеж кај своите читатели. Check First вели дека „операцијата служи и за домашна пропаганда и за FIMI (странско мешање и манипулација со информации). Иако нашиот извештај првенствено се фокусира на второто, важно е да се признае дека лажната содржина за која станува збор потекнува од руските социјални медиумски платформи и е дистрибуирана на веб-страници и блогови на руски јазик, вклучително и државните медиуми, со очигледна цел да се промовира војската на Кремљ. агенда за локалната публика. Пример за паметно уредено видео е објавено од веб-страницата на Euronews, која беше во првите редови на ова прашање. На снимката се гледа жена која е уапсена од полската полиција поради ширење лажна вест дека еден украински салон за убавина во Полска ги изложува клиентите на каснување од комарец за да им помогне да ослабат. Логото на весникот беше додадено на горниот десен агол на сликите. Сепак, се покажа дека оригиналната снимка датира од 2021 година, кога една Полјака беше уапсена во Гдањск. Така, видеото немаше никаква врска со Украина: едноставно беше умно монтирано за да се промени начинот на кој се гледаше украинскиот народ во Русија. Друг метод на проруска пропаганда е манипулацијата со слики. Една необична содржина беа фотографиите од графити: мурали кои не постоеја во реалноста, но беа создадени од програмери за да се споделат во е-пошта, на веб-страници, приказни на Инстаграм, па дури и во некои видеа. Сликите се создадени со помош на вистински слики на ѕидови и куќи во европските градови (многу често Франција и Германија), на кои муралот потоа бил надреден со таква педантност што го прави многу веродостоен. Најчесто, овие прикази беа насочени кон западните политичари, како што се украинскиот претседател Володимир Зеленски или францускиот претседател Емануел Макрон, и се обидоа да ги засилат прашањата за кои веќе жестоко се дебатира во јавната сфера. Сликите исто така беа претставени од повеќе агли, нагласувајќи ги екстремните напори и прилично високите трошоци потребни за да се добие таков детален и успешен резултат.

Дезинформации за Украина, Европа и Навални

Очекувано, содржината беше насочена кон зајакнување на руската пропаганда дома и дестабилизирање на перцепцијата на меѓународната јавност за Украина. Огромното мнозинство од анализираната содржина беше насочена кон Киев, користејќи ги главните наративи: оцрнување на Зеленски, припишување злосторства на Украинците и лажно ширење на нацистичките идеи во Украина. Сепак, голем дел од содржината откриена од Check First се фокусираше на Европската унија и на некои нејзини земји-членки особено: на пример, Европското фудбалско првенство на УЕФА во Германија или Олимписките игри во Франција беа насочени. „Забележавме нагло зголемување на содржината на француски јазик фокусирана на Олимписките игри во периодот март-април 2024 година“, се вели во извештајот. „Оваа содржина имаше за цел да ја дискредитира Франција како земја домаќин, да ги ослабне француските власти и да шири страв за безбедноста на настанот. Многу видеа сугерираа непосредна епидемија на вирус во Париз или предвидуваа можни терористички напади поврзани со настанот. Друг наратив е онаа за тековната економска криза во Европа, очигледно користејќи лажни вести, како онаа што му се припишува на германскиот медиум Дојче веле, според која 43% од студентките би биле подготвени да дадат сексуални услуги за покривање на универзитетските трошоци (заборавајќи дека образованието е бесплатно во Германија). Економска криза која, според рускиот наратив, беше директен резултат на воената помош на Западот за Украина. Цел на дезинформациите е и семејството на рускиот опозиционер Алексеј Навални, со осум видеа насочени кон неговата сопруга и ќерка. На пример, еден рече дека Дарја Налвални ја искористила смртта на нејзиниот татко во однос на публицитетот со тоа што се препуштила на екстравагантен начин на живот, додека друг рече дека неговата сопруга Јулија била принудена да абортира откако забременила од нејзиниот љубовник.