fbpx

Мајкл Енде и Конзервативното движење

Политика - декември 4, 2023

Партијата ECR ја одржува својата следна меѓународна делегација во Рим, Италија, од 15 до 17 декември. Тоа е прилично специјална пригода, бидејќи присутните ќе уживаат во „Атреју“, најважната младинска прослава на владејачката партија „Фратели д’Италија“ ( Браќата на Италија , именувана по првиот стих од националната химна на Републиката, или FdI во скратена форма).

Обожавателите на баварскиот писател Мајкл Енде можеби се сеќаваат дека Атреју е еден од јунаците во неговиот неверојатно инспиративен фантастичен роман „Безкрадната приказна“ . Неговата улога е да се бори против растечкиот филозофски и морален нихилизам, каков што денес го претставуваат левичарските политички сили и нивните сојузници. Да се ​​потсетиме, на пример, на случајот со коалициите на Франкенштајн во Полска и Шпанија.

Настанот веќе поседува одредена традиција, бидејќи настана во далечната 1998 година, во тоа време официјалното славење на младинското движење кое припаѓа на „Alleanza Nazionale“ ( Национална алијанса ), партијата претходник на FdI. Тоа беше всушност многу младата Џорџија Мелони, тогаш само 21 година, која го водеше првото издание на настанот. Во 2001 година стана национален празник на „Azione Giovani“ ( Младинска акција ), помладиот огранок на Alleanza Nazionale.

Од 2009 година, за четири години го презеде централно-десничарската коалиција „Пополо дела Либерта“ ( Народ на слободата ), која ја спои Alleanza Nazionale заедно со „Forza Italia“ ( Италијански сили ) на Силвио Берлускони.

Од 2014 година наваму, настанот беше обновен од „Gioventù Nazionale“ ( Национална младина ), младинското движење во рамките на FdI. Таа година, 450.000 посетители беа домаќини од 1.200 волонтери на „Изола Тиберина“, тиберскиот остров кој датира од античката историја на првобитните доселеници во Рим.

За жал, присутните во тоа време не можеа да бидат сведоци на дебата со либералниот политичар Матео Ренци, тогашен премиер на нацијата, и покрај фактот што тој беше поканет по четврти пат на настанот. Веројатно му беше тешко отворено да разговара за сопствената политика со конзервативната опозиција. Тој присуствуваше во 2021 година, кога веќе ја напушти функцијата.

Во денешно време, Ренци ја напушти активната политика во својата земја и води многу профитабилен говорен бизнис на Блискиот Исток, финансиран од Саудиска Арабија, каде што се појавува очигледна контрадикција во однос на неговата наводно прогресивна мисла.

Во 2015 година, настанот се одржа под тема „Тера Ностра“ ( Наша земја ). Познатиот писател, панк пејач и актер Џовани Линдо Ферети, првично комунист, но од неодамна поддржувач на FdI и римокатолик, беше една од ѕвездите на тоа издание.

Четири години подоцна, ни помалку ни повеќе туку Виктор Орбан , големиот унгарски водач во првата половина на 21 век, го посети Атреју. По повеќе од 22 години Атреју, неговиот италијански колега експресно ја поздрави историската личност Џорџо Алмирате како некој што ќе се придржува до дадените ветувања, поинаку од политичарите со помалку скрупули. Таа, исто така, го бранеше верскиот идентитет (или Бог), татковината и семејството – и сето тоа кога сè уште не ја достигнала моќта.

По тој повод, Atreju 2023 се најавува под мотото „Bentornato Orgoglio Italiano“ ( Добредојдовте назад Италијанска гордост ). На најавната слика можеме да ја видиме премиерката г-ѓа Мелони како гордо ги поздравува националните бои, со раката на левите гради, блиску до нејзиното срце.

„Замокот Сант Анџело“, историска знаменитост на римската престолнина, овековечен од Пучини во неговата воодушевувачка опера „Тоска“, ќе стане седиште на состанокот на конзервативците. Уште еднаш, лидерот на ФДИ инсистира форматот на настанот да вклучува отворена дебата со членовите на опозицијата , бидејќи конфронтацијата на идеи е секогаш добредојдена од актуелната италијанска влада.

Ова го прави состанокот уште повозбудлив. Надежта, достоинството и величественоста на Италија , како што ги сумираше шефот на ФДИ, би можеле да бидат трипартитна парола за многу други политичари во Европа и во странство.