fbpx

Моторот на Европа залади. Германската економија се намалува

Политика - февруари 18, 2024

Иако се чинеше дека добро ја преброди пандемијата, европската економија почнува да покажува знаци на замор. Задоцнетите ефекти од пандемијата на Ковид, заедно со оние од војната во Украина, тешко ја погодија европската економија со најдобри перформанси, Германија.

Постпандемиското закрепнување на германските компании – како она на многу европски фирми – е загрозено, и покрај значителната државна поддршка – од високите каматни стапки на заемите и зголемените цени на енергијата во услови на зголемен општ инфлациски притисок. Влегувањето на Германија во техничка рецесија предизвикува загриженост не само во Берлин, туку и кај економските аналитичари ширум Европа. Дали Германија ќе стане „болниот човек на Европа“? Оваа фраза, поврзана со Германија од британското издание Економист во контекст на загриженоста за пристапувањето на новата сојузна држава во еврозоната, повторно се појави оваа година во дискурсот на германските финансиски аналитичари. Банкротот на германските компании стари повеќе од 100 години на крајот на минатата година и неодамна најавените реструктуирања на симболите на германската индустрија – Фолксваген, Мишелин и Бош – ги потврдуваат најмрачните прогнози.

Германската економија ќе затегне

Со оглед на тоа што економијата се очекува да се намали за 0,3% во 2023 година, Меѓународниот монетарен фонд очекува Германија да биде единствената напредна економија што ќе се намали.

Економијата на сојузната држава го забележа својот втор последователен пад во првиот дел од минатата година, намалувајќи се за 0,3% во првиот квартал од 2023 година во однос на претходниот квартал, откако падна за 0,5% во четвртиот квартал од 2022 година. Техничката рецесија не е изненадување, но загрижува високото ниво на овој пад.

За Германија, ова е прв пат по пандемискиот кризен период, кога економијата се намали во првите два квартали од 2020 година, а исто така изненадува со оглед на тоа што таа е една од економиите со најдобри перформанси од финансиската криза што го погоди светот во 2008 година – 2009 година, кога растеше со просечна годишна стапка од 2%. Последните случувања во германската економија беа поттикнати од падот на побарувачката во услови на зголемена инфлација и каматни стапки. Според некои германски аналитичари, сегашните економски проблеми на Германија произлегуваат од комбинација на причини, некои привремени, други структурни.

Германската индустрија погодена од енергетска криза

Германската индустрија, зависна од евтините испораки на гас од Русија, беше тешко погодена од енергетската криза што следеше по избувнувањето на војната во Украина.

Иако федералната влада презеде голем број мерки – набавуваше течен гас, додели огромна државна помош и цената на природниот гас падна од есента 2022 година – проблемите не се решени. Федералната влада одвои милијарди евра за да ги ублажи негативните ефекти од енергетската криза врз компаниите и граѓаните, но овие мерки создадоа недостиг од 42 милијарди евра во германскиот буџет, што е еквивалентно на околу 2,1% од БДП на земјата.

Зависноста од извозот во Кина – која исто така е погодена од пандемијата – е уште една ранливост, која на краток рок има влијание врз германската економија. Од друга страна, во отсуство на значителни технички иновации, германските брендови се борат да бидат во чекор со „пареата“ на поевтиниот кинески увоз во Европа. Сите овие привремени проблеми се надредени на структурните предизвици како што се стареењето на германското население и високите стапки на корпоративни даноци. Во услови на општата инфлација, потрошувачките цени во Германија се зголемија за 6,2% во средината на минатата година, што е значително над просекот во еврозоната од 5,3%, што значително влијае на куповната моќ на луѓето.

Одлуката на Европската централна банка да ја зголеми референтната каматна стапка на 3,75% за да се бори против растот на цените имаше негативни ефекти врз економијата ширум Европа. Во Германија, градежниот сектор за станбени објекти забележа значителен пад – преку 40% од градежните компании пријавија недостаток на нарачки, а индустрискиот сектор исто така беше понизок, забележувајќи пад од 1,7% на годишно ниво.

Извршниот директор на Дојче банк, Кристијан Севинг уште во август минатата година предупреди дека Германија ќе стане болен човек на Европа доколку веднаш не се решат „структурните проблеми“.

„Ние сè уште не сме болниот човек на Европа, но исто така е точно дека постојат структурни слабости што ја кочат нашата економија и ја спречуваат да го развие својот голем потенцијал“, вели Кристијан Севинг.

Долгоочекувана мерка за германската индустрија

Заменик-премиерот Роберт Хабек, екологист, министер за економија и клима, со месеци се обидува да спроведе државно намалување на високите цени на електричната енергија, што, според него, ќе ја поддржи енергетско интензивната индустрија во нејзината зелена трансформација во наредните години. Либералите се спротивставуваат на мерката како скапа, а резервираност за субвенционираната цена на струјата изрази и Трговско-индустриската комора.

Неодамнешната одлука на Уставниот суд на земјата, со која се откажува трансферот од 60 милијарди евра во неискористени средства – главно од пандемијата – на фонд посветен на зелени инвестиции и поддршка за индустријата, ја блокира оваа иницијатива. Освен тоа, го одложи усвојувањето на федералниот буџет, поттикнувајќи ја економската криза. За да учествува во преговорите за буџетот во Берлин, Хабек го откажа учеството на климатската конференција на ОН (COP28) во Дубаи. Хабек допрва треба да постигне договор со неговиот главен предизвикувач, носителот на портфолиото за финансии Кристијан Линднер, либерал-демократ. Двајцата мораа што поскоро да постигнат компромисно решение за да може федералниот буџет за 2024 година да биде усвоен до крајот на декември минатата година.

Во меѓувреме, за да се справат со енергетската криза, германските компании најавуваат планови за намалување на работните места. Како и многу европски производители на автомобили, германската групација не успева да го прифати трендот на електромобилност, полека се прилагодува на него на големи трошоци. Германскиот автомобилски гигант Фолксваген им порача на своите вработени дека ќе мора да го намали персоналот бидејќи е неконкурентен. VW, исто така, беше критикуван за неуспехот да постигне брз напредок во софтверот и да ги имплементира барањата што сега се во мода од возачите, како што е дигиталниот мултифункционален волан.

„Недостатокот на конкурентност“ на германските операции за европските и извозните пазари го наведе францускиот производител на гуми Мишелин кога неодамна објави затворање на три фабрики во Германија. Производството во Карлсруе, Трир и Хомбург ќе биде затворено во процес кој ќе трае до 2025 година. Работите не изгледаат добро за Bosch, кој исто така се бори со иновациите. Соочена со недостаток на извоз, таа најави дека ќе го пресели својот центар за услуги на клиенти во Полска.

На крајот на минатата година, фирми стари повеќе од 100 години објавија банкрот. Производителот на сапун Капус, најстарата компанија во Германија, која работеше 170 години, поднесе барање за несолвентност. Други фирми, во индустрии кои се движат од прехранбена до градежништво до автомобилска индустрија, исто така го повлекоа приклучокот, наведувајќи ги зголемените оперативни трошоци. Меѓу нив се производителот на слатки Bodet, Borgers – снабдувач на автомобилската индустрија и градежната компанија Wolff Hoch-und Ingenieurbau. Тоа се проблеми кои ги имаат многу германски брендови, меѓу кои и Бош. Made in Germany повеќе не е синоним за иновација и квалитет. За германските фирми кои се потпираат на извозот, ова ги става во неповолна положба пред извозниот бум на кинеските брендови и ќе влијае на најмалку 1.500 работни места, забележува Ројтерс. Центарот за услуги на клиентите на Bosch ќе биде преместен во Полска.

Но, не е само индустријата која покажува знаци на „болест“ во Германија. Во модниот сектор, банкротите се во пораст и илјадници ресторани стравуваат дека ќе мора да ги затворат вратите. Откако бизнисите во овој сектор беа заштитени за време на пандемијата со даночни олеснувања и даночни намалувања, трошоците за сопствениците на овие фирми сега се зголемија, што се рефлектира во повисоки готови цени. И ова се рефлектира во задоволството на клиентите. Ако владата ги врати даноците на нивоата пред пандемијата, околу 12.000 бизниси би можеле да се затворат, предупредува здружението на ресторани и хотели.