fbpx

Наградата Сахаров за 2022 година, номинирани се и украинскиот претседател Зеленски и палестинскиот новинар Абу Аклех

Култура - октомври 18, 2022

Наградата Сахаров за слобода на мислата на Европскиот парламент се доделува секоја година на личност која се истакнува во одбраната на слободата и основните права.

Наградата, која изнесува околу 50.000 евра во готовина, е посветена на советскиот физичар и политички дисидент Андреј Сахаров.

Првпат му беше доделена во 1988 година, на Нелсон Мандела, јужноафрикански херој на борбата против апартхејдот, и на Анатолиј Марченко, советски дисидент кој почина во 1986 година во затворите на СССР.

Целта на наградата е да се промовира почитувањето на меѓународното право и основните човекови права, слободи и демократија.

Номинирани за изданието за 2022 година се:

– Володимир Зеленски (номиниран и од Европската народна партија и од европските конзервативци и реформисти, со што доби две посебни номинации), претставувајќи го целиот храбри луѓе на Украина;

– украинскиот народ (номиниран од Прогресивната алијанса на социјалистите и демократите заедно со групата Обнови Европа);

– Сонија Гуахахара (номинирана од Групата на Зелените/Европска слободна алијанса), домородна активистка, екологист и политичар од Бразил, веќе кандидат на претседателските избори во 2018 година;

– Комисијата за вистината во Колумбија (номинирана од Левица/ГУЕ-НГЛ), создадена да стави крај на конфликтот што беснее во земјата;

– Ширин Абу Аклех (номинирана од Грејс О’Саливан и 42 други европратеници), американска натурализирана палестинска новинарка за Ал Џезира, која беше убиена додека ја документираше операцијата на израелската армија во северна Палестина, во бегалски камп Џенин;

– Џулијан Асанж (номиниран од Сабрина Пигнедоли и 40 други европратеници), основач и главен уредник на новинската организација Викиликс.

Интересно е што дури три од седум номинации беа посветени на Украина. Руската агресивна војна против слободата на украинскиот народ и територијалниот интегритет на Украина длабоко ја погоди Европската унија. Во колективната имагинација на народите во Европа, одбраната на Украина е одбрана на слободниот свет од автократијата и диктатурата, тоа е одбрана на правата од угнетувањето. Војната во Украина не засега сите нас. ЕЦР и партиите застапени во него, како што се полскиот ПИС и италијанската СДИ, ги поддржаа силно проукраинските позиции во Европа и во нивните земји-членки, осудувајќи ја Русија на Путин без двоумење. ЕЦР отсекогаш ги поддржуваше санкциите наметнати од ЕУ кон Русија.

Кандидатурата на Ширин Абу Аклех допира уште еден конфликт, тој меѓу Израел и Палестина, кој никогаш немало решение. Во 1947 година, Генералното собрание на Обединетите нации, во својата позната Резолуција 181, даде зелено светло за планот за поделба на Палестина, кој предвидуваше формирање на две независни држави, едната еврејска, а другата арапска. На 14 мај 1948 година, со истекот на британскиот мандат, Дејвид Бен Гурион го прогласил раѓањето на државата Израел, во таа „ветена земја“ од која дијаспората на Евреите заминала во првиот век од нашата ера До денес, таму не е заедничко и дефинитивно решение, во Светата земја на трите големи монотеистички религии никогаш не е постигнат траен мир.

Друга жена кандидат, онаа на Соња Гуахахара. Домородна бразилска лидерка и политичарка, во 2022 година списанието Тајм ја сметаше за една од 100-те највлијателни луѓе во светот.

Во неделите во кои иранските жени интензивно се борат за слобода и почитување на човековите права во она што во очите на западниот свет изгледа како теократска диктатура, интересно е што европските партии решија да се фокусираат на животот и делата на две жени. кои храбро ги следеа своите идеи.

Номинациите беа објавени во Брисел на 26 септември.

На 13 октомври ќе бидат објавени имињата на тројцата финалисти. На 20 октомври, претседателката на Европскиот парламент, Малтезе Роберта Мецола, од Европската народна партија, ќе одлучи за победникот, во договор со лидерите на политичките групи. Конечно, на 14 декември, Наградата ќе му биде врачена на победникот во Стразбур.

The text was translated by an automatic system