fbpx

Одобрена е 50 милијарди поддршка за Украина

Политика - февруари 4, 2024

Европската унија ќе успее да го исполни своето ветување кон Украина минатата година: 50 милијарди поддршка ќе бидат вклучени во повеќегодишниот буџет на ЕУ за овој финансиски циклус. Одлуката беше донесена на последниот самит на ЕУ со едногласно гласање, вклучително и унгарскиот премиер Виктор Орбан, кој се спротивстави минатиот пат кога прашањето беше дискутирано во Европскиот совет, гласајќи „за“. Немаше потреба Орбан да прави пауза за кафе – како што се случи за време на гласањето за почеток на пристапните преговори на Украина – за да гласа во негово отсуство, со што го заобиколи системот на едногласност. Но, како другите европски лидери го убедија, останува голема мистерија. Извори од Брисел тврдат дека тој не добил ништо или, поточно, отстапките би биле минорни. Орбан, сепак, вели дека ќе постигнел победа. Факт е дека одлуката има за цел да го увери украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој беше многу нервозен поради доцнењето на поддршката, со празна државната каса и застојот во американскиот Конгрес, кој допрва треба да одобри нова поддршка за Украина.

Од друга страна, унгарскиот народ, исто така, може да биде сигурен дека откако премиерот Орбан ќе постигне компромис со Брисел, вториот нема да ослободи финансиски „Армагедон“ ниту врз Унгарија, за да ја „уцени“ првата да се откаже од блокирањето. натамошна поддршка за Киев. Според претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, договорот гарантира „стабилно, предвидливо и долгорочно финансирање“ за Украина. Новата помош на ЕУ за Украина беше блокирана во декември од Виктор Орбан, кој го искористи своето вето.

Украина ќе добие 33 милијарди евра заеми и 17 милијарди евра грантови

Украина треба да добие дополнителни 50 милијарди евра помош од ЕУ – 33 милијарди евра заеми и дополнителни 17 милијарди евра грантови – во следните четири години. Но, оваа помош може да се ревидира. 27-те се согласија да разговараат за тоа како да се имплементира пакетот помош од случај до случај и, доколку е потребно, но само по две години, договорот може да се преоцени. Унгарскиот премиер ова го смета за успех за неговиот однос со Брисел. Од друга страна, другите лидери тоа го гледаат како мала отстапка. Конкретно, тие не се согласија Унгарија да може да го користи своето вето за време на годишните дебати, со што во секое време ќе го блокира спроведувањето на договорот.

„Орбан не доби ништо“, според извори цитирани од Politico и The Guardian.

Според нив, унгарскиот премиер едноставно попуштил пред притисокот од другите 26 европски лидери. А отстапките што ги доби се минорни и му дозволуваат поразот да го прикаже како победа на домашен терен, велат изворите. Според нив, капитулацијата на Орбан нема никаква врска со заканата за саботирање на економијата на неговата земја, иако лидерот на Будимпешта на тоа гледаше вистински „Армагедон“. Се вели дека Орбан попуштил затоа што „едноставно не видел друго решение“, велат извори цитирани од Политико. Она што е сигурно е дека едногласната одлука е донесена по серијата состаноци пред состанокот на Советот меѓу унгарскиот премиер и европските лидери и раководители на бриселските тела.

Се боревме, победивме – им порача Орбан на своите сограѓани

По самитот на ЕУ, Виктор Орбан во објава на Фејсбук напиша дека преговарал за контролен механизам за да се осигура дека парите што одат за владата во Киев се користат разумно.

„Се боревме! Унгарците не смеат да им даваат пари на Украинците! Нема да учествуваме во војната, нема да испраќаме оружје, остануваме на страната на мирот“, напиша лидерот на Будимпешта на Фејсбук.

Незадоволството на Виктор Орбан од ветената поддршка од блокот на ЕУ за Украина произлегува, меѓу другото, и од фактот дека за да се обезбедат средства за пакетот помош ветен на Киев, како и за други потреби, вклучително и покривање на празнините создадени од пандемијата на Ковид , од земјите-членки се бара да излезат со дополнителни придонеси во буџетот на ЕУ. Во пресрет на самитот на ЕУ, унгарскиот премиер тврдеше дека му понудил компромис на Брисел, но Брисел го одби и се закани со „Армагедон“. Цитирајќи го сценариото претставено од Фајненшл тајмс дека ЕУ финансиски ќе ја санкционира Унгарија доколку не го прифати прашањето за помош за Украина, Виктор Орбан рече дека написот е одговор на Брисел на неговиот предлог. Во толкувањето на лидерот од Будимпешта на текстот на написот, ЕУ би сакала „да го поврзе владеењето на правото со украинското прашање и да наметне западна финансиска блокада на Унгарија“.

Брисел води идеолошка војна против Унгарија

Според унгарскиот премиер Орбан, Брисел со години води „идеолошка војна против Унгарија“ и „постојано ја уценува“. И тоа само затоа што Унгарија „се однесува како суверена земја“. Орбан го нарече сценариото на Фајненшл Тајмс „Армагедон“ за Унгарија.

„Ова би бил Армагедон што нема да дозволиме да се случи. Ќе ги заштитиме интересите на Унгарија. Не може да бидеме уценувани“, напиша Орбан на Фејсбук.

Кој загуби и кој победи во војната меѓу Орбан и Брисел за епизодата со финансиска помош за Украина, тешко е да се одреди во овој момент. Она што е сигурно е дека победија Зеленски и Украина. Но, има уште нешто да се каже за пинг-понг играта на Орбан со Брисел: два дена пред гласањето на Советот на ЕУ на 15-ти декември, Европската комисија објави дел – повеќе од 10 милијарди евра – од кохезионите фондови за Унгарија. По одбивањето на Орбан да го одобри пакетот финансиска поддршка и почетокот на пристапните преговори со Украина, Европскиот парламент усвои резолуција со која побара Советот да оцени дали одлуката е во согласност со правото на ЕУ.

Лидерите на Европската унија се согласија на нивниот самит на 14 декември да ги отворат пристапните преговори со Украина, и покрај ветувањето на унгарскиот премиер дека ќе го блокира тоа. И тој ќе останеше на зборот, но германскиот канцелар Олаф Шолц најде начин да го скрши ќор-сокакот. За да биде донесена одлуката и Унгарија да не го искористи правото на вето, германскиот канцелар Олаф Шолц му предложи на лидерот на Будимпешта да ја напушти просторијата. Околу три часа по застојот на разговорите, германската канцеларка му предложи на унгарскиот премиер да го земе кафето и да го испие на друго место. Така може да се донесе одлука за отворање на преговорите за пристапување во ЕУ со Украина и Молдавија. Будимпешта пред самитот на ЕУ во декември тврдеше дека нема да прифати земја која не е членка на ЕУ да добива пари од заедничкиот буџет се додека земјата-членка не ги добива средствата. Унгарија, од друга страна, постојано повторува дека нема да поддржи никаков напредок на Украина во ЕУ се додека не се обноват правата на унгарското малцинство во таа земја.

Средствата на Унгарија беа блокирани од Европската комисија во 2022 година со образложение дека владата предводена од Виктор Орбан го прекршила владеењето на правото со ограничување на правата на ЛГБТ заедницата, одбивање на илегални мигранти, контролирање на медиумите и судството или оспорување на приматот на Одлуки на Судот на правдата на ЕУ за домашното право.

Што има Орбан против Украина? Тој вели дека тоа е корумпирана земја и закана за европското земјоделство

Премиерот на Будимпешта не е единствениот кој „излезе од линијата“ за ставот на ЕУ за Украина. Набргу откако по третпат положи заклетва како премиер на Словачка, Роберт Фицо ја прекина воената помош за Украина. Во исто време, сепак, дозволи испораките од словачките производители на оружје и муниција да продолжат. Роберт Фицо не беше против пакетот помош од 50 милијарди евра и условно го прифати пристапот на Украина во ЕУ. Сепак, словачкиот премиер најави дека ќе се спротивстави на приемот на Украина во НАТО.