fbpx

Победа за сепаратистите: Санчез е реизбран

Политика - ноември 17, 2023

Социјалистичкиот премиер Педро Санчез штотуку е реизбран за премиер на Шпанија. Понудата на Санчез беше овозможена само со поддршка на сепаратистичките партии на Каталонија и Баскија.

Санчез доби повеќе од апсолутното мнозинство потребно за да стане премиер: 179 од 350 места.

Преговорите кои доведоа до победата на Санчез во Парламентот наиде на голема реакција кај граѓаните и опозициските партии.

Од средината на октомври, десетици граѓански организации организираа масовни протести против договорите на Санчез со каталонските сепаратисти, особено со Junts per Catalunya. Јунтс е партија на Карлес Пуџдемон, сепаратистичкиот лидер кој организираше државен удар против шпанското единство и (незаконски) ја прогласи Каталонија за независна нација во октомври 2017 година.

Санчез се согласи да претстави закон за амнестија во Конгресот со кој ќе се помилуваат осудените каталонски сепаратисти. Нивните злосторства се еднакви на бунт, бунт и уличен тероризам. Во замена, 7-те пратеници на Пуџдемон во шпанскиот Конгрес гласаа за понудата на Санчез.

Договорот ПСОЕ-Јунтс, исто така, признава дека шпанската влада ја „правила политиката“, т.е. користела законски техники против каталонското сепаратистичко движење.

Според аналитичарите, договорот ја отвора вратата за референдум за самоопределување во Каталонија спонзориран од владата во блиска иднина.

Неколку часа по потпишувањето на пактот, Алехо Видал-Квадрас, противник на амнестијата и поранешен потпретседател на Европскиот парламент, беше застрелан на улицата Нуњез де Балбоа токму во жештината на главниот град Мадрид.

Шпанската Социјалистичка партија (ПСОЕ) го регистрираше контроверзниот нацрт-закон претходно оваа недела, со што го исполни ветувањето на Санчез до Пуџдемон дека законот треба да се најде во Парламентот пред дебатата за реизбор на Санчез.

Повеќе од 2 милиони луѓе се собраа ширум Шпанија на досега невидени демонстрации против актуелната влада.

Амнестијата беше отфрлена од повеќе од 20 професионални здруженија, граѓански здруженија и медиуми, вклучително и Шпанската конфедерација на деловни организации, Обединетиот полициски синдикат, Здружението на шпански дипломати, Здружението на државните адвокати, Професионалното здружение на судии, Здружение на државни даночни инспектори и историчари од Каталонија, Форум на професори.

Седиштето на ПСОЕ во Мадрид (и нивните регионални канцеларии во поголемите шпански градови) се демонстрации повеќе од десет последователни дена. МВР и наложи на Националната полиција да ги сузбие овие мирни протести со солзавец и гумени куршуми. На протестите против социјалистите им се приклучија и меѓународните медиумски личности, како што е конзервативниот водител на вести Такер Карлсон.

Карлсон рече дека „светот треба да знае што се случува во Шпанија“. Тој тврдеше дека социјалистите „во сојуз со сепаратистите“ сакаат да се ослободат од владеењето на правото во Шпанија.

Карлсон предупреди дека „тиранин“ се зголемува „точно во средината на Европа“.

Генералниот судски совет, независно тело кое ја гарантира независноста на судиите и судовите, амнестијата ја нарече „укинување на владеењето на правото во Шпанија“. Покрај тоа, шпанскиот Врховен суд оваа недела предупреди дека поделбата на власта треба да се почитува.

Кон крајот на октомври, Конзервативната партија Вокс (ЕЦР) во Европскиот парламент го претстави извештајот на својата тинк-тенк Fundación Disenso. Извештајот насловен „Амнестија на водачите на пучот: Историја на нелегитимен конститутивен процес“ ги изложува сите правни аргументи против Амнестијата.

Вокс е единствената партија што ги поддржува сите мирни демонстрации, додека другите партии се оградија од оние во седиштето на ПСОЕ.

Шпанскиот уставен трибунал во минатото изјави дека законот за амнестија ќе бара уставна реформа. Дури и високи личности на социјалистите – вклучително и поранешниот премиер Фелипе Гонзалес – сметаат дека договорот за амнестија Санчез-Пуџдемонт е „неуставен“.

Санчез ги смири и регионално-националистичките партии во Баскија. Тој им вети пат кон „националното признавање“ на баскискиот регион и „билатерални односи“ со Шпанија.

Ова е првпат во историјата на шпанската демократија победникот на изборите да не владее. Десничарската партија Партидо Популарно (ПП) освои најмногу гласови на општите избори на 23 јули, но без апсолутно мнозинство во Конгресот.

По консултациите со кралот Фелипе Шести, шефот на државата му доверува на лидерот на ПП, Алберто Нуњез Фејо, да формира влада. Фејо, сепак, не успева да обезбеди доволно парламентарна поддршка.

Кралот потоа ги повика партиите на уште една рунда консултации и го номинираше Санчез.