fbpx

Руски дезертер е убиен во Шпанија

Политика - март 1, 2024

Минатата недела, Шпанија беше сведок на шокантни вести кои ќе имаат брановидни ефекти низ цела Европа. Украинската воена агенција објави дека Максим Кузминов, рускиот пилот на хеликоптер кој минатата година пребегна во Украина во тајна операција, бил убиен во неговиот дом на шпанскиот медитерански брег во провинцијата Аликанте од неидентификувани вооружени лица кои испукале 12 истрели во него. . Неговиот автомобил бил пронајден целосно изгорен во блискиот град.

Оние кои внимателно ја следеа војната во Украина можеби се сеќаваат дека, во средината на август 2023 година, руски пилот пребегна од Русија во Украина со неговиот хеликоптер Ми-8 АМТШ, како дел од деталната операција од шестиот месец, организирана од украинскиот ГУР. разузнавачка агенција. По неговото појавување на прес-конференција од висок профил во Киев во септември и откако наводно размислувал да се приклучи на украинските воздухопловни сили, се чини дека се предомислил и одлучил да се пресели во Шпанија за да живее мирен и мирен живот.

Малку се знае за овој трагичен настан, и навистина, шпанската влада досега газеше лесно. Портпаролот на Владата, Пилар Алегрија, изјави дека „мора да ја оставиме Цивилната гарда да си ја заврши работата и истрагата да напредува“. Сепак, прстите природно ќе бидат вперени во Кремљ, а дипломатски извори нагласуваат дека ова е „многу сериозна“ работа што ќе доведе до „силен одговор“ доколку се потврди вмешаноста на Кремљ.

Навистина, ова убиство се совпаѓа со трагичната смрт на затворениот руски опозициски лидер Алексеј Навални во сибирски затвор, додека Путин се обидува да го поништи секој отпор кон неговата авторитарна контрола пред лажните претседателски избори во март 2024 година во Руската Федерација, каде Владимир Путин бара петти мандат како претседател на Руската Федерација.

Понатаму, добро е познато дека Кремљ во минатото ги шири своите отровни пипала низ Европа, при што руските тајни служби имаат долга и неславна историја на атентати на европско тло. Не толку одамна, во 2018 година, Кремљ удри во историскиот град Саилсбери во Обединетото Кралство, кога двајца воени разузнавачи на ГРУ се обидоа да го убијат рускиот двоен агент Сергеј Скрипал и нејзината ќерка. Една деценија пред тоа, во 2006 година, целиот свет со ужас гледаше како рускиот дезертер Александар Литвиненко умира полека и болно во болница во Лондон, откако беше отруен со полониум од страна на ФСБ (наследник на злогласната КГБ).

Ова убиство, кое штонцидира со смртта на херојскиот руски опозициски лидер Навални, е навремено потсетување за тоа што се залага режимот на Кремљ и што е загрозено за Европа во војната во Украина. За оние кои го бранат напуштањето на Украина до она што речиси сигурно би било пораз на бојното поле, настаните од оваа недела треба да бидат повик за будење за тоа зошто Русија мора да биде поразена во Украина. Ова не е само територијална војна за Украина, туку идеолошка борба меѓу два модели. Европскиот модел на национални држави, слободата, демократијата и семејството или рускиот модел на империјализам и авторитаризам, кој во различни периоди од историјата користел различен превез за да го оправда својот империјализам. За време на Студената војна тоа беше комунистичка идеологија, додека сега Русија се поставува како бранител на „угнетениот“ Глобален Југ, наводно жртва на западниот „неоколонијализам“. Исто така, вреди да се истакне дека Русија, и покрај тоа што предвидува „семејни вредности“, е режим кој уништува семејства и испраќа илјадници татковци како топовско месо во Украина само за да ја исполни искривената фантазија на Путин за историјата и неговите геополитички заблуди.

Како заклучок, Европа мора да остане внимателна за заканата што ја претставува Русија, Европа мора да го зајакне источното крило и од суштинско значење е да продолжи да ја поддржува Украина додека Русија не биде поразена на бојното поле.