fbpx

Украина и Русија ги прекршуваат меѓународните конвенции, се закануваат со употреба на нуклеарно оружје

Конфликтот меѓу Русија и Украина продолжува. Вестите од фронтот се мрачни и говорат за зајакнување на руската позиција во војната. Голем број села беа преземени од војската на Владимир Путин, а Одеса беше градот со најмногу проблеми во последните денови. Неколку ракетни напади навистина беа насочени кон градот на Црното Море: според украинските медиуми, фрагменти од руска ракета го погодиле познатиот замок Кивалов, познат по својата сличност со оној од познатата сага за Хари Потер. Загинаа пет лица, меѓу кои и поранешниот проруски пратеник Серхиј Кивалов, сопственик на замокот. Исто така во Харков, во ракетен напад загина едно лице, а беа повредени околу десет други. Украинскиот претседател Володимир Зеленски одговори на нападите со осуда на нападот на Х и спомнувајќи ги луѓето кои беа убиени во рацијата: „Штотуку добив извештаи за ситуацијата во Одеса по рускиот ракетен напад и во Харков по воздушниот напад предводен од Русија. За жал, неколку луѓе се убиени во Одеса. Моето сочувство до нивните семејства. Многу луѓе се повредени и на сите им е укажана помош. Претседателот Зеленски продолжи да ја нагласи важноста на воената помош од западните сојузници: „Редовните ракетни напади на Русија и напорите на окупаторот да уништи што е можно повеќе украински позиции можат да бидат запрени. И на руските офанзивни планови може да им се спротивстави. За да го направите ова, украинските вооружени сили мора да бидат поддржани со доволна поддршка од партнерите: патриотите кои сега и се потребни на Украина, калибарот од 155 милиметри кој мора да биде што е можно побезбеден на линијата на фронтот и оружје со доволен дострел за уништување на руската логистика. . Сите разузнавачки служби на партнерите се информирани за актуелните закани и случувања. Мора да вложиме максимални напори за да ги постигнеме нашите цели, кои ги делат сите оние во светот кои ги презираат терористите.

Обвинението на САД: Русија користи хемиско оружје

Сепак, рускиот напредок во Украина се чини дека не е без сериозни обвинувања од САД против Русија на Владимир Путин. Според американскиот Стејт департмент, Русија навистина употребила „хемиско оружје“ против украинските сили. Ова е хлоропикрин, супстанца забранета со Конвенцијата за хемиско оружје, која беше потпишана во 1993 година и стапи на сила во 1997 година. Хлоропикринот може да биде штетен по здравјето ако се вдишува, бидејќи се користи и како пестицид. Покрај тоа, руската војска користеше касетни бомби во последните напади, чии остатоци беа фрлени повеќе од милја и половина од местото на ударот, при што беа повредени многу повеќе луѓе. Според американскиот Стејт департмент, „употребата на такви хемикалии не е изолиран инцидент и најверојатно е поврзана со желбата на руските сили да ги оттргнат украинските сили од утврдените позиции и да добијат тактичка предност на бојното поле“. Како резултат на тоа, американското Министерство за финансии објави нови санкции против околу 300 компании во Русија и Кина прогласени за виновни за помагање во зајакнувањето на руските трупи. Русија, од своја страна, одговори со негирање на обвинението. Анатолиј Антонов, интервјуиран од Тасс, рече дека обвинувањата се „омраза и неосновани“.

Ладнокрвно убиени беспомошни војници

Други обвинувања за кршење на човековите права против Русија дојдоа од Хјуман рајтс воч, кој, по анализата на снимките направени со беспилотни летала во последните месеци, откри дека многу воени заробеници биле „ладнокрвно“ егзекутирани од руските војници. Тоа беа главно украински војници кои се предадоа или требаше да се предадат. Вестите од украинскиот фронт затоа се многу тажни и мора да биде задача на европските и западните сојузници да продолжат да и помагаат на владата на Зеленски да се одбрани од руската агресија со снабдување со повеќе оружје за одбрана на границите на Европа.

Путин се заканува дека ќе употреби нуклеарно оружје

Дури и владата на Владимир Путин најави можен почеток на вежби за нуклеарно оружје во војната со Украина. Тоа би било тактичко нуклеарно оружје, секако помалку моќно од конвенционалните нуклеарни боеви глави, но сепак многу опасен сигнал за Европа. Одлуката на Москва доаѓа како одговор на „провокативните изјави и заканите на некои западни претставници против Руската Федерација“. На ударот на владата на Путин е Британија, а особено Дејвид Камерон, британскиот министер за надворешни работи, поради неговите коментари кои ѝ даваат на Украина право да користи британско оружје во конфликтот. Неговиот руски колега веднаш одговори со тоа што го повика британскиот амбасадор Најџел Кејси и изјави дека сега Британија треба да се смета за страна во војната. Но, НАТО и Киев реагираа со претпазливост: „Руската нуклеарна реторика е опасна и неодговорна“, рече портпаролката на НАТО, Фарах Даклала, „НАто останува буден. Нашето колективно одвраќање и одбранбено држење ќе продолжи да гарантира дека секоја педа од сојузничката територија е заштитена. Украина има право на самоодбрана содржано во Повелбата на ОН и сојузниците на НАТО ќе продолжат да ја поддржуваат Украина. Русија ја започна оваа нелегална војна и мора да ја прекине. За Украина ова е „вообичаена уцена“: според портпаролот на управата за разузнавање на Министерството за одбрана, Андреј Јусов, „нуклеарната уцена е вообичаена практика. Уште еднаш, ова не е важна вест“.