fbpx

Џорџија Мелони доби се што сакаше да постигне на Самитот на Г7

Политика - јули 5, 2024

На самитот на Г7 во Борго Егнација, Италија, италијанската премиерка Џорџија Мелони покажа силна и решителна слика и успеа да ја протурка својата агенда. На состанокот кој аналитичарите го карактеризираат како еден од најслабите во историјата на групата, Мелони се истакна како единствената лидерка која го постигнала она што го зацртала. Изборот на одморалиштето Borgo Egnazia, симбол на врската помеѓу Истокот и Западот, и логото на самитот, секуларната маслинка, го истакна италијанскиот идентитет и меѓународната соработка. Папата Франциско за прв пат присуствуваше на самитот, а се осврна на теми како што се вештачката интелигенција и забраната за автономно оружје.

Џорџија Мелони доби значајни отстапки во последната декларација на самитот, успевајќи да ги отстрани референците за „безбеден и легален абортус“ и да го омекне јазикот за финансирањето на вакцинацијата. Дури и наспроти противењето на лидерите како Емануел Макрон, Мелони стоеше цврсто, демонстрирајќи го своето влијание. По прашањето за заемот од 50 милијарди долари за Украина, италијанскиот премиер успеа да утврди дека Европската унија нема директно да биде вклучена, а главниот придонес им го остави на другите земји-членки на Г7. Овие достигнувања го нагласуваат неговото лидерство и способност да ги унапреди своите национални цели на меѓународната сцена.

Далеку од тоа да биде демонстрација на сила дизајнирана да обезбеди безбедносни гаранции во контекст на веќе распаднатата руско-украинска војна и Блискиот исток разгорен од борбата меѓу Израел и Хамас, самитот на Г7 во Борго Егназија во средината на јуни беше повеќе слика. на неуспехот на сегашните администрации на големите западноевропски сили.

Собирот на лидерите на Г7 во италијанското одморалиште се појави како еден од најслабите во историјата на групата, коментираат политичките аналитичари, кои забележаа еден исклучок. Меѓу шесте господа – лидери во Вашингтон, Токио, Отава, Лондон, Берлин, Лондон и Париз – кои поминаа низ избори од кои излегоа ослабени или се соочуваат со изборни натпревари во кои шансите за победа не се помали од губење, осамената жена , италијанскиот премиер Џорџија Мелони, се појави како единствена сила.

Џорџија Мелони – единствениот лидер на Г7 кој изгледаше силно

Како домаќин на состанокот, но и единствен лидер на „демократскиот свет“ на кој му успеа подвигот да победи на овогодинешните избори – и тоа не само во секој случај, туку по две години на функцијата, италијанскиот премиер Џорџија Мелони успеа да ја турка сопствена агенда на самитот на Г7, претворајќи го состанокот во личен проект дизајниран да донесе успех на Италија.

„Семејната фотографија“ го прикажува актуелниот фаворит во Белата куќа, Џо Бајден, кој се соочува со многу тесна изборна трка, земајќи го падот поради неодамнешното осудување на неговиот син за обвиненијата за водење оружје; Канадскиот премиер Џастин Трудо, непријатно непријатно пред претстојната изборна кампања, зборувајќи за неговото излегување од политичката сцена; Британскиот премиер Риши Сунак и францускиот претседател Емануел Макрон, кои исто така се соочуваат со навидум непобедливи избори, и јапонскиот премиер Фумио Кишида во момент од неговата политичка кариера каде што гласа послабо од кога било. Последен, но не и најмалку важно на групната фотографија е германскиот канцелар Олаф Шолц, кој беше „смачкан“ на последните избори, поразен од екстремно десничарските сили. Меѓу нив е и лидерката на Рим, Џорџија Мелони, која ги покажа своите „лачно-конзервативни акредитиви“ покрај сликата полна со доверба во нејзините меѓународни лидерски способности.

На почетокот на Самитот, таа објасни дека изборот на Борго Егнација не бил случаен, бидејќи се наоѓа во регионот Пуља, кој со векови се сметал за мост меѓу Истокот и Западот, како земја на „дијалогот во срцето на Медитеранот, тоа средно море кое ги поврзува двете големи поморски области на светот: Атлантикот од едната страна и Индо-Пацификот од другата страна“. Џорџија Мелони гордо зборуваше и за изборот на логото на состанокот: секуларната маслинка, уште еден симбол на италијанскиот идентитет, меѓу чии листови има седум маслинки кои ја симболизираат соработката на седумте големи нации на глобалните предизвици. И, во истата прилика, лидерот на Fratelli d’Italia исто така испрати порака за да покаже дека нејзината партија е космополитска:

„Г7 не е тврдина затворена за другите, која можеби ќе треба да се брани на некој начин; таа ги отелотворува вредностите што му ги отвораме на светот за да промовира заеднички развој“.

Историско и прво присуство во Групата седум: папата Фрањо

Покрај контрастните допири што успеа да ги примени на сликата од летниот состанок на Г7, италијанскиот политичар успеа и уште едно прво: да го покани понтифот на самитот, со кој секој од учесниците имаше што да разговара во одреден момент.

Папата Франциско одржа историски говор пред лидерите на Г7 за вештачката интелигенција, која може да стане или застрашувачка или креативна алатка, во зависност од одлуката на моќниците во светот. Тој исто така повика на забрана за употреба на автономно оружје во војување.

Иако изолирана, Џорџија Мелони доби се

Декларацијата на самитот на 36 страници содржи долг список на политички декларации за намери на теми кои се движат од заштита на климата до дигитализација на економијата, повисоки даноци за богатите и правото на граѓаните на здравствена заштита. И покрај тоа, Џорџија Мелони успеа да го пренесе своето гледиште и во финалниот текст недостасува референца за „безбеден и легален абортус“, фраза која веќе беше договорена минатата година на самитот во Хирошима. Покрај тоа, според извори присутни на состанокот и цитирани од меѓународниот печат, шефот на државата во Рим не само што се спротивставил на вклучувањето на референцата за абортус – тема против која постојано зборувала – туку и повикал на јазикот на пасусите за финансирање на вакцинацијата да се „намалат“.

Подоцна, италијанскиот премиер објасни – во врска со недостатокот на референци за абортусот – дека причината за тоа е да се избегне повторување на минатогодишниот текст. Според Џорџија Мелони, прашањата што еднаш ќе се решат не треба повторно да се разгледуваат, а за време на самитот немаше ниту полемика на оваа тема.

Сепак, ѝ противречи францускиот претседател Емануел Макрон, кој подоцна истакна дека „визијата на Франција е онаа за еднаквост меѓу жените и мажите, но оваа визија не е споделена низ политичкиот спектар“. Како одговор, Мелони рече дека Емануел Макрон е во длабока грешка што го искористил самитот за изборна кампања.

Американските извори, цитирани од Ројтерс, зборуваа и за цврстиот став на Мелони, велејќи дека претседателот Бајден „отстапил“ по прашањето за абортусот откако и било кажано дека „г-ѓа Џорџија Мелони не сака зборовите абортус и репродуктивни права да бидат вклучени во текстот на декларацијата. “. И покрај тоа што беше изолирана, Џорџија Мелони го доби она што го сакаше, тврдат извори цитирани од Ројтерс, и тоа не само за прашањето за абортусот.

Контроверзи меѓу лидерите на Г7 околу заемот од 50 милијарди долари за Украина

Руско-украинската војна беше на дневен ред и на состанокот на Г7 во италијанското одморалиште, а меѓу гостите беше и Володимир Зеленски, кој дури потпиша билатерални безбедносни договори со своите колеги во Вашингтон и Токио. Предмет на полемика меѓу лидерите на Групата 7 беше заемот од 50 милијарди долари за Украина од каматата натрупана во фондовите во кои се замрзнати руските средства. И овде Џорџија Мелони забележа победа, која на крајот на состанокот ја објави во својство на нејзин претседавач: земјите-членки на ЕУ засега нема директно да бидат вклучени во заемот.

Според Мелони, заемот ќе го обезбедат САД, како и Канада, Британија и најверојатно Јапонија, во рамките на нејзините уставни ограничувања, а придонесот на европскиот блок е да обезбеди гарантен механизам за отплата на заемот. Италијанскиот премиер ја заврши средбата во Борго Егнација со осврнувајќи се на претстојните преговори за највисоките позиции во ЕУ, изразувајќи надеж дека ЕУ во својата политика ќе ја земе предвид „пораката“ што ја испратија европските граѓани на неодамнешните избори за Европскиот парламент. кои масовно гласаа за конзервативната и екстремната десница. Без јасни референци за позицијата на нејзината партија и Италија, таа ја остави отворена вратата за дискусија, иако рече дека ЕПП, како победник на изборите за Европскиот парламент, ќе биде таа што ќе го предложи следниот шеф на Европската комисија и дека таа може да се сфати дека ја поддржува актуелната претседателка Урсула фон дер Лајен за уште еден мандат.