fbpx

3 причини зошто демократите би можеле да го отфрлат Џо Бајден

Политика - септември 20, 2023

Обично е американска традиција актуелните претседатели да служат два изборни мандати. Од 45 поранешни претседатели, само 11 ја извршуваа функцијата еднаш, а во (очигледно можно) случај на враќање на Трамп во Белата куќа по паузата во 2020 година, тој број ќе се намали на 10.

Преферирањето на американските гласачи за континуитет и стабилност игра клучна улога во оваа традиција. Кога актуелниот претседател успешно го поминал својот прв мандат, тоа често се гледа како поддршка на нивните перформанси. Гласачите имаат тенденција да се приклонуваат кон блискост и докажано лидерство, што значи реизбор за втор мандат. Факторот „ѓавол знаеш“ може да биде моќен мотиватор за гласачите.

Друг клучен фактор е институционалната предност што ја имаат актуелните претседатели. Тие уживаат во препознатливоста на името, воспоставеното искуство и огромните ресурси на претседателството. Оваа комбинација им отежнува на предизвикувачите да организираат успешни кампањи, бидејќи немаат исто ниво на изложеност и ресурси.

Понатаму, партиите генерално се собираат зад кандидатурата за реизбор на актуелниот претседател, обезбедувајќи силна мрежа за поддршка и обединет фронт. Оваа партиска поддршка може да направи значителна разлика во исходот на изборите.

Но, дали Џо Бајден сè уште е корисник на гореспоменатата партиска поддршка? Навистина зависи од кого прашуваш. Изминатите месеци беа исполнети со приврзаници на актуелниот претседател кои изјавија дека се верни на кандидатурата на Бајден во 2024 година, но и со „неименувани извори“ или консултанти на Демократската партија кои ја навестија можноста, или сугерираа гласно, дека тоа нема да биде вистинскиот курс на дејствување.

Ако демократите навистина решат да го тргнат тепихот од нивниот актуелен претседател, еве ги трите главни причини што би можеле да постојат зад одлуката што се носи:

Доверба и загриженост за возраста

Во последните анкети, рејтингот на Џо Бајден се намали на само 39%. Според истражувањето спроведено од Си-Ен-Ен и ССРС помеѓу 25 и 31 август, две третини од регистрираните гласачи кои се идентификуваат како демократи или послаби демократи изразиле предност за кандидат различен од Бајден. Во рамките на оваа група, 18% конкретно споменаа алтернативен кандидат, додека огромното мнозинство, кое сочинува 82%, едноставно сакаше поинаков поединец во улогата на претседател.

Понатаму, скоро 60% од испитаниците посочија дека веруваат дека политичките одлуки на Бајден негативно влијаеле на состојбата на економијата. Уште позначаен дел, поточно 76%, изразија значителна загриженост во врска со возраста на претседателот, истакнувајќи дека на 80-годишна возраст, тој можеби нема да има физички капацитет да исполни цел мандат доколку биде реизбран.

И кој би можел на крајот да ги обвини? Ако когнитивните лапсуси на Џо Бајден беа ретко (иако значајно) случување за време на изборите во 2020 година, сега тие се речиси загарантирани за време на јавните настапи. Компилациите од гафови, збунети извици и моменти во кои умот на претседателот изгледа заглавен во алтернативна историја („Путин ја губи војната во Ирак“) стануваат вирални на платформите на социјалните мрежи на неделно ниво.

Дури и кога некои републикански фигури сметаат дека Трамп е премногу токсичен или ризичен за да се насочи кон прегласување, когнитивната разлика меѓу двајцата е остра. Ладната тешка вистина е дека Трамп изгледа ментално акутно, додека неговиот противник не. Ќе му треба само едно ментално замрзнување на Бајден во телевизиска дебата за поранешниот претседател да ги активира своите предаторски инстинкти и да го посрамоти демократот пред нацијата.

Влошување на ситуацијата во Украина

Еден од аспектите што предизвика симпатии за Џо Бајден меѓу неговите источноевропски сојузници беше неговата цврста поддршка за каузата на опколената Украина. Од средства до модерно оружје, тенкови, борбени авиони, па дури и забранета муниција, администрацијата на Бајден му понуди на Киев многу предности пред руската агресија.

Но, како што беше претходно наведено, Американците се незадоволни од начинот на кој работи нивната економија. Еден од факторите зад ова се смета дека е огромната финансиска помош испратена до Украина. Би било грешка да се потценат изолационистичките тенденции на американската јавност. Дури и во услови на светски војни, многу Американци се одлучуваа за неутралност пред нивните влади да одлучат за воена интервенција.

Трамп го искористи изолационистичкото чувство во 2016 година, го зајакна, а некои би рекле дека сега ги жнее наградите: покажуваат анкетите 55% од Американците се на мислење дека американскиот Конгрес треба да се воздржи од доделување дополнителни средства за помош на Украина, додека останатите 45% тврдат дека Конгресот навистина треба да одвои такво финансирање. Дополнително, 51 отсто од анкетираните веруваат дека Соединетите Држави веќе ги исполниле своите обврски за помош на Украина, додека останатите 48 отсто тврдат дека треба да се направи повеќе во овој поглед.

Вреди да се напомене дека за време на анкетата спроведена кон крајот на февруари 2022 година, на почетокот на руската инвазија, значителни 62% од испитаниците изразија став дека САД требаше да бидат поактивни во својата поддршка за Украина. Ова е важно затоа што Трамп на кампањата тврди дека Украина не гледа доволно победничка предност и затоа треба да тужи за мир, а истовремено ветува дека „ќе ја заврши војната за еден ден“.

Продолжувањето на украинската контраофанзива со малку или без резултати сигурно ќе го зајакне наративот дека беше грешка администрацијата на Бајден да фрли толку многу за Киев (последниот финансиски пакет беше над 43 милијарди американски долари). Рускиот напредок би бил уште попогубен, не само за Украинците кои веќе се соочуваат со тешкотии, туку, прагматично, за кампањата на Бајден во 2024 година, која на некој начин би требало да им објасни на гласачите зошто таа отиде „целосна“ и не успеа.

Во моментот на пишување исходот е сè уште неизвесен, но облаците на песимизам се собраа на небото на Вашингтон и во главите на многу аналитичари на конфликтот.

„Премногу левичарски“

Иако не е новост дека некои вистински и поранешни републиканци (како и дел од пошироката јавност) го гледаат Трамп како „премногу десничар“, Бајден успеа да создаде перцепција во својата партија дека е премногу далеку од левата. Поцентристичките демократи се чувствуваат отуѓени од поддршката што ја покажува на радикалното крило на партијата и од некои од неговите политики, како што се: помилување студентски заеми, донесување политики на силна рака за борба против „системскиот расизам“, стотици милијарди долари во федералните трошоци за да се зголеми употребата на почиста енергија и да се зајакне благосостојбата, притоа покажувајќи минимална грижа за буџетскиот недостиг. Непочитување кон борбата против масовната имиграција итн.

Соочени со ова политичко статус кво, актуелните и поранешните умерени од двете партии се закануваат дека ќе лансираат свој претседателски билет во 2024 година под знамето на „Без етикети“, организација која ги охрабрува центристичките политики од 2010 година, па дури и помогна во финансирањето и изборот некои демократски кандидати. Потегот ќе се покаже како осакатен кон реизбор на Бајден. Некои од имињата на кои No Labels би можеле да се обложуваат се Џо Манчин , кој се смета за вечно-умерен во американската политика или популарниот центрист Ендрју Јанг , кој го напушти DNC две години претходно.

Сепак, претседателскиот билет „Без етикети“ не е гаранција во овој момент. Високи демократски функционери се обидуваат да го убедат движењето да отстапи, бидејќи повеќето гласови што ќе ги привлече би биле оние на Џо Бајден. Сепак, претставниците на движењето напоменаа дека трет кандидат во трката би било решение само доколку не видат „друга опција“.

Имајќи ги предвид овие факти, би можело да се смета за стратешки исправно за демократите да бараат помирување наместо конфликт со No Labels. Но, тука нема сомнеж дека помирувањето значи или друг кандидат освен Бајден или отворени демократски прелиминарни избори , како што предложи Ендрју Јанг на 17 септември.