fbpx

Абаскал се сретна со Нетанјаху во услови на шпанско-израелска дипломатска криза

Претседателот на шпанската конзервативна партија VOX (ECR), Сантијаго Абаскал, отпатува оваа недела на Блискиот Исток на средба со Бенјамин Нетанјаху, премиерот на Израел. Средбата се одржа во кабинетот на премиерот во Ерусалим. Според извори на VOX, средбата траела повеќе од еден час. Ова е првпат двајцата лидери да се сретнат.

На Сантијаго Абаскал му се придружија Хорхе Мартин Фријас, директорот на Fundación Disenso — влијателниот тинк-тенк на VOX — и Херман Тертч, член на VOX, европратеник и потпретседател на ECR групата во Европскиот парламент. Абаскал го посети Ерусалим истиот ден кога премиерот од шпанската социјалистичка работничка партија (ПСОЕ, С&Д) ја официјализираше одлуката на Шпанија да ја признае Палестина како независна држава, потег што предизвика дипломатска криза со државата Израел. Норвешка и Ирска, исто така, ја признаа палестинската државност истиот ден.

Посетата, исто така, доаѓа само неколку дена откако вицепремиерката и министерка за труд на Санчез, Јоланда Дијаз од прогресивната партија СУМАР, го повтори слоганот на Хамас „од река до море“, што предизвика официјални одговори од властите на израелското Министерство за надворешни работи. Абаскал го отфрли официјалниот став на социјалистичката шпанска влада и вети дека ќе ја врати одлуката на Шпанија да ја признае палестинската државност „кога“ ќе стане премиер.

Претседателот на VOX, исто така, му рече на Нетанјаху дека „Санчез не е Шпанија“ и дека ја користи агендата за надворешни работи на земјата за „да ги покрие политичките и случаите на корупција“, повикувајќи се на наводното вршење влијание на неговата сопруга, Бегоња Гомез, кое во моментов се води. истрага од страна на судот во Мадрид, главниот град на Шпанија. Абаскал, исто така, ја призна „цврстината“ на израелскиот народ во нивната самоодбрана од агресијата на Хамас.

Тој јасно кажа дека додека Хамас држи луѓе како заложници и додека терористичката организација не е уништена, „никој нема право да бара од Израел да се откаже од операциите за самоодбрана“. Нетанјаху изрази жалење за покривањето што западните медиуми го даваат конфликтот. Тој, исто така, го увери Абаскал дека нема намера од страна на Израел да ги поддржи сепаратистичките движења во Шпанија како одмазда за шпанското признавање на Палестина како држава. Нетанјаху го потврди своето почитување за суверенитетот на Шпанија (опозиционерите во Израел ја сугерираа оваа можност во изминатите денови).

Премиерот, исто така, рече дека Израел ќе остане цврсто на својата посветеност за поддршка на антитерористичките напори во Европа и Шпанија, и покрај непријателската позиција на Санчез кон државата Израел. Нема официјална реакција ниту од Педро Санчез, ниту од Хозе Луис Албарес, неговиот министер за надворешни работи, исто така член на Социјалистичката партија.

Одлуката на Санчез да ја признае Палестина немаше период на јавна консултација и го подели јавното мислење во Шпанија. Шпанскиот премиер инсистира дека овој потег „не е против Израел“, но истакна дека Нетанјаху „нема мировен процес за Палестина“. Израел реагираше со отповикување на Родица Радијан-Гордон, својот амбасадор во Мадрид.

Ова е втор пат Израел да прибегне кон оваа мерка, првата беше во декември, откако Педро Санчез ги нарече операциите на Израел „хуманитарна катастрофа“. Министрите за надворешни работи на Израел ги отповикаа и своите амбасадори од Даблин и Осло, откако ја објавија намерата да ја признаат Палестина како независна држава.

Педо Санчез, исто така, го посети Израел кон крајот на ноември и се сретна со палестинските власти. Во тоа патување му се придружи и белгискиот премиер Александар де Кро.

Ова е втора посета на Абаскал на Израел по грозоморните напади на Хамас на 7 октомври. Тој последен пат беше во декември каде што се сретна со министерот Амихаи Чикли, кој исто така е дел од воениот кабинет на Израел. Чикли беше во Шпанија пред две недели на политичката конвенција на VOX-ECR организирана „EUROPA VIVA24“.

За време на неговата декемвриска посета, Абаскал го посети и градот Сдерот во јужен Израел. Таму со рака видел еден од кибуцот Хамас уништен на 7 октомври.