fbpx

Алчноста на Фон дер Лејен ги стагнира преговорите за врвни работни места во ЕУ

Политика - јуни 24, 2024

Лидерите на Европската унија не успеаја да се договорат за името на следниот претседател на Европската комисија и претседателот на Европскиот совет.

Досега имаше низа сили кои го стагнираат процесот, а најеклатантна од нив беше алчноста на Европската народна партија (ЕПП) во преговорите за највисоките работни места во европската престолнина.

Ставот на ЕПП намерно ги отуѓува конзервативните сили во Европската унија, како и го издава нејзиниот брак од интерес со социјалистите.

Пред целосно објавување на резултатите од гласањето на 9 јуни, актуелната претседателка на Комисијата Урсула Фон дер Лејен вети дека уште еднаш ќе владее во коалиција со социјалистичкиот блок.

Ова беше удар за конзервативните сили, па дури и гласачите на ЕПП кои се залагаа за промена на насоката од сегашните европски приоритети.

Потегот на Фон дер Лајен, наводно, ги налутил врвните лидери на ЕЦР, вклучително и италијанскиот премиер, г-ѓа Џорџија Мелони, која е исклучена од преговорите за главните работни места во Брисел, и покрај големиот пораст на европските конзервативци и реформисти (ЕЦР) на европратеници по европскиот избори.

Ова дополнително се влоши со протечените детали за намерите на ЕПП за преговорите во Советот. Навистина, ЕПП, наводно, планирала да му го даде Советот на поранешниот премиер на Португалија од Социјалистичката партија на таа земја, Антонио Коста.

Европскиот парламент се очекува да гласа за претседател на Европската комисија во текот на следниот месец.

Сепак, Фон дер Лајен се уште не ја има обезбедено целосно работата. Иако не ѝ е потребна поддршката од сите лидери на ЕУ, нејзината моќ за поставување на агендата во голема мера ќе биде намалена доколку ECR продолжи да се занемарува на начинот на кој што се случи откако се појавија резултатите од европските избори.

Она што му треба на Фон дер Лајен е 361 глас од 720 европратеници во Европскиот парламент за да ја обезбеди главната функција во Комисијата.

ЕПП и С&Д собираат околу 400 европратеници. Но, не се обезбедени сите гласови од социјалистите. Повеќе протекувања за преговорите открија дека Фон дер Лајен предложил поделба на петгодишниот мандат на претседавањето со Европскиот совет во два мандата од две и пол години, со Коста од социјалистите прво, а потоа фигура од ЕПП во втората половина. на европскиот законодавен дом.

Актуелниот претседател на Советот на ЕУ, Белгиецот Шарл Мишел, за кој е познато дека има значителни разлики со Фон дер Лајен, наводно се залага за други кандидати да претседаваат со Комисијата.

Некои имиња кои наводно излегоа од неговата канцеларија се премиерот на Грција, Киријакос Мицотакис, од грчката Нова демократска партија (ЕПП) и Мете Фредериксен, актуелниот премиер на Данска од Социјалдемократите (С&Д).

Канцеларијата на Мишел, сепак, ги демантираше гласините дека актуелниот претседател на Советот има намера да ја саботира понудата на Фон дер Лејен.

Единственото име што е речиси завршена работа е Малтанката Роберта Мецола, која треба да продолжи на челната позиција во Европскиот парламент.

Од друга страна, Германецот Фон дер Лајен е далеку од тоа да го надмине овој политички вртлог. Нејзината досегашна кандидатура се покажа дека покажува поделеност, дури и меѓу нејзините сегашни сојузници.

Сепак, не се очекува да има голема промена и покрај целата врева околу преговорите. Значи, малку е веројатно дека ЕПП во овој момент ќе ги послуша гласовите на конзервативните сили.

И покрај ова бесрамно исклучување на европските конзервативци од преговарачкиот процес, нивниот поголем удел во Европскиот парламент, иако не е доволно да управуваат, им дава доволно моќ да ја поколебаат политичката насока на Унијата.

Така, и да биде избрана, Фон дер Лајен нема да излезе во позиција со значителна сила. Нејзината моќ ќе биде проверена од конзервативците во Европа.

Разговорите треба да продолжат кон крајот на јуни.