fbpx

Важноста на конзистентноста

Политика - октомври 16, 2023

Во сабота на 7 октомври 2023 година, во 6:30 часот, започнува насилен и ненадеен напад врз Израел од Појасот Газа. Истиот го спроведува палестинската исламска терористичка група Хамас, која го напаѓа Израел од Појасот Газа. Скоро 5.000 ракети беа истрелани кон израелскиот непријател, покрај стотиците експлозии и пристигнувањето на десетици милиции кои пристигнаа со едрилица. Билансот на нападот е драматичен. Во Израел има извештаи за најмалку 900 мртви, повеќе од 2.500 ранети и повеќе од 800 исчезнати. Овие бројки постојано се ажурираат и вклучуваат многу луѓе земени како заложници од Хамас. Израел одговори со бомбардирање на Појасот Газа. Израелската влада официјално прогласи воена состојба и повика илјадници резервисти во подготовка за копнен напад, најавувајќи „целосна опсада“ на Газа преку операција за исклучување на водата, храната, горивото и електричната енергија.

Израел најави и почеток на целосна евакуација на Израелците кои живеат во градовите во близина на границата со Газа. Палестинците, исто така, претрпеа жртви, при што околу 700 луѓе загинаа, а повеќе од 3.700 беа повредени по израелскиот тепих бомбардирање и испраќање тенкови во Појасот.

Друго прашање што треба да се разгледа е земање на заложници на голем број луѓе од страна на Хамас, кој ги одзеде мажите, жените и децата од нивните семејства, им ги врза очите и им ги врза рацете. Тие дури отидоа дотаму што ги кријат во оддалечените области. Според последните извештаи, повеќе од стотина израелски цивили се киднапирани и земени како заложници, кои терористите на Хамас очигледно планираат да ги искористат како вистински договор за пазарење. Ризикот во сето ова е очигледно дека заложниците наскоро ќе бидат убиени, или уште полошо, ќе се користат како жив штит за да се одврати Израел од ужасен копнен напад што веќе го најави.

Од суштинско значење е да се разберат причините кои доведоа до крвавите и трагични настани во последните денови. За да се направи ова, неопходно е да се направи чекор назад во историјата и да се истакнат некои од пресвртниците во израелско-палестинските односи. Првиот е долгиот процес што доведе до потпишување на познатиот договор од Осло во 1993 година од страна на израелскиот премиер Јицак Рабин и палестинскиот премиер Јасер Арафат. По тој повод, ПЛО го призна правото на Израел да постои, а Израел го призна ПЛО како претставник на палестинскиот народ. Пресвртница постигната по децении крвава и насилна борба по цена на невини животи. Но, триесет години подоцна, со ескалацијата на различни непријателства кои никогаш целосно не стивнаа, истите овие права на постоење беа оспорени и вратени во центарот на конфликтот.

Октомврискиот напад го доведе во криза и т.н. се прошири за да ги вклучи Бахреин, Мароко и Судан. Причините за нападот врз Израел наводно биле наведени во име на ослободувањето на исламските свети места и независноста на палестинските територии.

Но, фактите покажуваат дека палестинското тврдење е сè само не национално. Всушност, тоа е фундаменталистичко исламско барање, а не територијално. Всушност, нападот го изврши Хамас, палестинска исламска екстремистичка организација која Израел ја сметаат за терористичка, како и Европската унија и САД.

Хамас е основан во 1987 година, под притисок на првата интифада, токму за да се бори против државата Израел, на чие уништување сè уште бара, преку акти на тероризам. Со текот на времето, исто така, изврши многубројни самоубиствени бомбашки напади врз цивили, а од 2011 година, во неколку наврати го нападна Израел со ракети. Една од правата на Хамас е да ја врати Палестина во нејзината претколонијална држава со формирање на палестинска држава. Нападот на Хамас несомнено ќе го турне блискоисточниот конфликт во нова фаза, менувајќи го напредокот постигнат во текот на годините кон состојба на мир и нормализација во регионот на Блискиот Исток. Исто така, постои сериозно прашање дали другите трендови, како Хезболах во Либан или тврдиот Иран, би можеле да одлучат да интервенираат, влошувајќи ја ситуацијата и влечејќи ја во уште покритична состојба.

Во ова сложено геополитичко сценарио, се чини јасно дека улогата на меѓународната заедница е поклучна од кога било. Заедница која, за жал, не можеше да посвети соодветно внимание на палестинскиот јазол, ја занемари ситуацијата во одредени аспекти и денес доживува апсолутна состојба на нестабилност, војна и друго, за што Израел лично плаќа неприфатлива цена. . Затоа, сега е време да ја покажеме сета потребна солидарност на опиплив и ефективен начин, застанувајќи на страната на оние кои ја заслужуваат. Сега е време да се експериментира со нови начини на мир, да се заземе поинаков пристап кон создавањето мир отколку во минатото, особено со тоа што повеќе нема да се напуштат народите кои живеат во оваа трагична ситуација. На прво место, Европската Унија мора да заземе цврста и јасна позиција, без двоумење и страв.

Тоа мора да го направи што е можно поскоро, бидејќи само така може да се испрати јасна порака на меѓународен план. Тоа мора да го прави дотолку повеќе што се карактеризира со повеќе од неколку двоумење и противречности. Од самиот почеток, европската заедница, без оглед на позициите на поединечните земји-членки, не беше многу обединета. Всушност, она што се случи во ЕУ беше дека за неколку часа различни претставници на европските институции изразија двосмислени позиции за израелско-палестинскиот конфликт. Во понеделникот на 9 октомври, за време на министерскиот состанок, комесарот за соседство на ЕУ, Оливер Вархеји, објави дека блокот ја суспендирал својата помош за Палестина без претходна консултација со претседателката на Комисијата Урсула фон дер Лајен.

Во исто време, неколку часа подоцна, високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност и потпретседател на Европската комисија, Жозеп Борел изјави дека Израел има право да се брани, но во рамките на меѓународното право, додавајќи дека ЕУ се согласила да ја задржи помошта за Палестинците, исто така тврдејќи дека: „150.000 луѓе се внатрешно раселени и човечката ситуација е ужасна. Затоа треба да дадеме повеќе, не помалку, повеќе. Но, тогаш, во средата на 11 октомври, претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, исто така интервенираше и зазеде друг став по ова прашање, можеби поцврст од осудата на Хамас и про-израелската поддршка, но не целосно транспарентен.

Всушност, таа цврсто изјави вака: „Мораме да бидеме јасни за дефиницијата на овој вид на ужас. Тоа е тероризам. И тоа е чин на војна. Ова беше најлошиот напад во Израел од создавањето на државата. И може да има само еден одговор. Европа стои со Израел. И ние целосно го поддржуваме правото на Израел да се брани“, додавајќи дека „ова е трагедија за Израел, за еврејскиот народ и за Европа“, и затоа „Европа стои со Израел. Европа стои до нашиот пријател и партнер“. Сепак, таа рече и дека „нашата хуманитарна поддршка за палестинскиот народ не е доведена во прашање“. Ваква нејаснотија од страна на европските институции не може и не треба да се прифати. Пред сè затоа што, како што научивме од војната во Украина, светот не може да живее и да опстане ако се дозволи и толерира да преовладува законот на најсилните, а не законот на правдата. Не можеме да губиме време и да се двоумиме, бидејќи, како што не научи блиското минато, неодлучноста води само до продлабочување на конфликтите и влошување на состојбата на инволвираните народи. На латински има изрека на Цицерон: „Historia magistra vitae“, што значи дека историјата е учител на животот. Ако навистина е така, треба да учиме од историјата, особено од кризата во Русија и Украина, со тоа што ќе станеме посвесни за фактот дека единствената и најмоќната алатка е онаа на доследноста, така што од самиот почеток мораме да ја прифатиме јасен и цврст став со цел што побрзо да се обезбеди сета потребна помош и цврсто, без двоумење и страв, да се осудат терористичките напади што беа извршени.