fbpx

Војната во Израел влијае на сите сегменти на туризмот

Култура - мај 7, 2024

Војната на Блискиот Исток, која влезе во нова фаза минатиот октомври по крвавиот напад врз Израел извршен од терористичката организација Хамас, не само што имаше катастрофални последици за меѓународниот туризам во земјата, туку имаше и ударен ефект. на туристичката индустрија во соседните земји.

Добро е познато дека екуменскиот туризам е форма на патување што промовира разбирање и почитување на верската и културната различност. Овој вид туризам особено се фокусира на посета на свети и духовни места. Главната цел на екуменскиот туризам е да го олесни меѓуверскиот дијалог и да промовира мир и разбирање меѓу различните верски заедници. За време на екуменското патување, туристите имаат можност да научат за верувањата, практиките и историјата на посетените религии, со што помагаат да се промовира меѓуверската толеранција и хармонија. Оваа форма на туризам може да има позитивно влијание врз локалните економии бидејќи привлекува туристи од целиот свет, генерирајќи приход од туристички услуги и продажба на сувенири и традиционални производи. Сепак, екуменскиот туризам може да постави и одредени предизвици, како што се зачувување и заштита на светите места од прекумерна експлоатација и масовен туризам, како и обезбедување почитување на локалните практики и традиции.

Иако падот на странските туристи е само една од многуте економски последици од војната, тој претставува значителен ризик не само за економијата на Израел, туку и за другите земји во регионот кои се зависни од приходите од туризмот. Но, кризата на Блискиот Исток има реперкусии и за бизнис плановите на тур-операторите во други земји, вклучително и во Европа. Тука спаѓаат романските компании, чие закрепнување од кризата предизвикана од „Ковид“ е помогнато со пакет одмор продаден во Египет – една од првите земји што ги релаксира условите за патување што е можно повеќе за време на проблематичните времиња од крајот на пандемијата – и аџилак во Израел, особено – но не само – околу главните православни христијански празници. Додека романските тур-оператори се уште се оптимисти за продажбата на аранжмани за одмор во Египет во 2024 година, и покрај откажувањата на крајот на минатата година, аџилакот во Израел или Израел-Јордан исчезна од понудата на повеќето туристички агенции кои работат во Романија. Во туристичката агенција на Романската патријаршија не изостануваат аџилакот во Светата земја, но нивната цена е значително зголемена во споредба со минатата година, што ги прави поодржливи верските патувања во Грција, земја која е поблиску (многу Романци претпочитаат да патуваат со автомобил). побезбедно и што продава такви пакети по многу поевтини цени.

Војната во Израел ги зафати сите сегменти на туризмот, од попусти до откажувања на престој, тури, крстарења и чартери во оваа земја. За туристите од многу земји, минатогодишните откажувања за овогодинешната летна сезона беа помогнати и со постојаните известувања за патувања издадени од министерствата за надворешни работи, кои се движат од Израел и Либан – главната сцена на конфликтот – до северен Египет. Покрај тоа, Министерството за надворешни работи во Букурешт, исто така, издаде предупредувања за патување на Јордан, кој „во однос на геополитички и безбедносен контекст, е опкружен со воени конфликти и терористички активности – Сирија, Ирак, прашањата на ДАЕШ/ИСИС, досието МПОМ и конфликтот во Јемен, кој може да извезува елементи на ризик во оваа земја“.

Туризмот во северноафриканските земји во слободен пад

Според анализата објавена претходно оваа година од „Њујорк тајмс“, додека некои туристички агенции во Египет се соочија со откажувања на резервации меѓу 40% и 50%, ситуацијата во Либан е катастрофална, при што туристите ја избегнуваат и покрај тоа што им се дадени уверувања дека земјата е „100% безбеден“ и покрај огромните инвестиции во популаризација на главниот град Бејрут како „Париз на Блискиот Исток“. Дури и тур-операторите кои продаваат пакети во Саудиска Арабија имаат сериозна загриженост за продолжување на конфликтот на Блискиот Исток. Земјата, неодамна интегрирана во меѓународниот туристички систем, е дел од плановите за пресврт на тур-операторите во регионот, особено затоа што нејзините власти ветија 80 милијарди американски долари странски инвестиции во туризмот.

Според истата публикација, која се повикува на официјални лица од фирма за продажба на билети, не биле само резервациите за летови за Блискиот Исток што паднале за околу една третина веднаш по октомврискиот конфликт во Појасот Газа во споредба со истиот период во 2019 година. , но „довербата на луѓето во самото патување со авион“. Кога сме веќе кај Израел, само во ноември минатата година, бројот на летови до аеродромите во земјата падна за повеќе од половина, од околу 5.000 летови на околу 2.000 летови. Војната дојде во најлошото можно време за туризмот во регионот, кој беше во благо закрепнување по тешкиот удар што го донесе за време на пандемијата Ковид. Според бројките објавени од Организацијата за туризам на ОН, во првата половина на 2023 година, бројот на странски туристи кои го посетиле Блискиот Исток бил за 20% поголем отколку во истиот период во 2019 година.

Според бројките објавени од Ројтерс во јануари, повикувајќи се на израелски туристички претставници, иако севкупниот број на странски туристи што го посетиле Израел се зголемил во 2023 година во споредба со 2022 година, во последниот квартал од годината тие драстично паднале. Така, бројот на странски туристи изнесувал 3 милиони во 2023 година, но месечниот просек од околу 300.000 не бил ни приближен во последните три месеци, при што декември е најлош по приходи, со само помалку од 60.000 туристи.

Под овие околности дојде – донекаде очајниот – апелот на израелскиот министер за туризам Хаим Кац до еврејската и христијанската заедница во САД да ги продолжат своите празници во Светата земја: „дојдете, не само дарувајте, бидејќи поддршката на туризмот е најдобриот начин. да не поддржат“, пренесува еврејскиот инсајдер.

Романски туристи меѓу главните клиенти на аџилак во Израел

Романските туристи со години се меѓу некои од главните клиенти на аџилак во Израел, заедно со американските и британските туристи. Што се однесува до европскиот врв, Романците во 2023 година беа во топ 10 за одмор во Израел и, ширум светот, во првите 10.

Во Базиличната туристичка агенција на Романската патријаршија, главниот организатор на аџилак во Светата земја, трошокот за престој од 5 до 7 дена беше помеѓу 800 и 1000 евра и вклучуваше превоз – со авион до Израел и со автобус во земјата, сместување, појадок и вечера, влезници на локациите. Градовите на програмата беа и во Израел и во Палестина – Ерусалим, Назарет, Витлеем, Тиберија. Сега, според понудата на веб-страницата на Агенцијата, цените се зголемени за околу 30%.

Оваа година, поради страв од војна и поради цените, ентузијастите на аџилак ја претпочитаат Грција или многу поевтините домашни патеки. Овде, за четири дена и автобуски превоз – Грција е достапна со автобус за романските туристи – цените за четиридневен аранжман започнуваат од околу 170 евра и достигнуваат до 300 евра по лице. Како последица на тоа, бројот на романски туристи кои се определуваат, на пример, за аџилак на Света Гора е двојно зголемен од октомври. За тури до романските манастири цените се уште пониски и почнуваат од околу 70 евра/лице до максимум 200 евра за 2-6 дена.

За другите туристички агенции, резервациите за Израел за 2024 година се многу пониски од очекуваното или, во некои случаи, се „целосно откажани“ како што признаа некои сопственици на туристички агенции на крајот на годината. Јордан – каде што во годините пред пандемијата, дури и интегрираните пакети со посета на Светата земја се продаваа добро – не е добро резервиран како што се очекуваше, со откажувања околу 30%. Единствената надеж за тур-операторите кои сакаат да продадат пакет одмор на Блискиот Исток во 2024 година останува Египет. Туроператорите се надеваат дека, како и со војната во Украина, светот ќе се „навикне“ на војната на Блискиот Исток и ќе види дека тоа не се чувствува во одморалиштето Шарм Ел Шеик на Синајскиот Полуостров, омилена локација. за романските туристи кои го избираат Египет.