fbpx

Во Шпанија, левицата се држи. A Message for the Right?

Политика - јуни 30, 2024

Санчез е единствениот левичарски лидер во Европа кој не загуби.

На неодамнешните европски избори, политичката десница доби сила во повеќето земји, освен во нациите кои се соочуваат со критични ситуации каде што е тешко да се направи разлика помеѓу десницата и левицата. Сепак, „шпанскиот случај“ се издвојува како единствен во кој левиот центар продолжува да одржува доволно поддршка за да избегне криза на легитимитетот.

Да се ​​вратиме на општите избори во 2023 година: Многу луѓе очекуваа победа на Популарната Партидо (ППЕ), особено откако централно-левичарскиот блок претрпе значителни загуби на неодамнешните локални избори. Сепак, и покрај подобрувањето од повеќе од 10 процентни поени во споредба со изборите во 2019 година, ПП собра само 33% од гласовите, додека PSOE (S&D) на Педро Санчез речиси се совпадна со речиси 32%.

Затоа, потребата да се достигне 176 места за управување со Шпанија, неизбежно доведе до оценување на постизборните сојузи. ПП разговараше со Vox (ECR) кој застана на 170 места без предрасуди за желбата на националистичките крила на двете партии да не се здружат со која било независна или сепаратистичка формација; ПСОЕ наместо тоа, прво доби одобрение од Сумар (ГУЕ/НГЛ), а потоа и од разни регионалистички формации кои даваат надворешна поддршка на владата, вклучително и републиканската левица од Каталонија (ЕРЦ, Зелените/АЛЕ), списокот Junts per Catalunya (НИ) , баскиските формации EH Bildu (GUE/NGL) и Баскиската националистичка партија (EAJ/PNV, RE) и партиите од галициски интерес (BNG, Greens/ALE) и Канарските Острови (CC, pro-RE).

Така, Санчез смета на 147 директни гласови плус 32 надворешна поддршка, што го носи на 179 наспроти 171 од централнодесничарскиот блок ПП-Вокс. Слабо мнозинство, но кое сепак му овозможува да остане во владата на земјата.

На регионалните избори во 2023 година триумфираше шпанската десница во Арагон, Канарските Острови, Кантабрија, Валенсијанската заедница, Екстремадура, Балеарските Острови, Заедницата Мадрид, Мурсија, Ла Риоха, Сеута и Мелила. Од нив, 8 региони беа „одземени“ од централно-левичарското мнозинство што управуваше со нив.

Така, сесијата на административните и европските избори во 2024 година изгледаше како единствена можност да му се даде дефинитивен притисок на шпанскиот социјализам, но тоа не беше случај. Во Каталонија, регион кој секако е многу тежок за Народната партија, социјалистите се покажаа како прва партија со 28 отсто од гласовите, предничејќи ја и формацијата на Пуџдемон со 22 отсто и РКЕ со 14 отсто, а Народната партија со 11 %. и Vox на 8%. Сигурно, ситуацијата е сè уште блескава, ако се земе предвид дека социјалистите ја „изгубија“ првата трка за избор на претседател на каталонскиот парламент, која ја добија приврзаниците на Пучдемон со 59 гласа од вкупно 135 со одлучувачкото отсуство на центарот десно и лево од Сумар. Јунтс, ЕРЦ и ЦУП („тријадата“ на каталонското движење за независност) застануваат на 9 места од апсолутното мнозинство, пактот меѓу социјалистите, РКЕ и Сумар изгледа поверојатен, но сепак е прерано.

Не помина подобро во Баскија: ПНВ и ЕХ Билду беа изедначени (35% за првото, 32% за второто, изедначени со 27 места), по што следат социјалистите со 14% и 12 места, популарни со 9% и 7 места. Сумар и Вокс го затвораат баскискиот парламент со по 1 место. Коалицијата во заминување ги виде ПНВ и социјалистите обединети, со 41 место наспроти 33-те на опозицијата. Најверојатно, повторно ќе се појави истиот сојуз кој треба да добие мнозинство со 39 места од 75, со што ќе го доведе Санчез до нова победа.

Единствениот регион во кој триумфираше Народната партија беше Галиција, историски десничарски регион, каде со 47% го освоија апсолутното мнозинство од местата. Интересно, тоа е единствениот регион од трите избори во 2024 година каде Vox не успеа да освои ниту едно место со 2%.

Според тоа, конечниот резултат на европските избори не изгледа апсурден: ПП застанува на 34 отсто со 22 места, ПСОЕ на 30 отсто со 20, Вокс со 10 отсто со 6, Сумар-Подемос на 8 отсто и 5 места. Потоа следеа некои регионалистички формации (ERC-EH Bildu-BNG-Ara Més) со 5% и 3 места, „партијата“ родена на иницијатива на веб-ѕвездата, Алвис Перез, блиска до крајната десница и наречена „Se Acabó“. Фиеста“ (НИ) со 4,5% со 3 места и Јунтс затвора (2,5% и 1 место) и ПНВ, во коалиција со другите умерени регионалистички партии, со помалку од 2% со едно место.

Проектирајќи ги резултатите, гледаме како десниот центар застанува на 44% со 28 места од 61 на располагање, левиот центар на 47% со 30 места, а „пресвртна точка“ би била партијата на Перез со тие 4, 5 % одлучувачки.

Во овој случај, два елементи се јасни: Санчез и сепаратистичката лева коалиција не ослабнаа со текот на времето, толку многу што никогаш не паѓаат под 45%; на десната страна, присуството на две групи во опозиција за понационалистичкото и евроскептичното гласачко тело не ја зајакнува доволно Популарната Партидо за да даде одлучувачки поттик за победа. Многу важни прашања нужно ќе треба да се развијат ако Медитеранска Европа сака да се „повторно обединува“.