fbpx

Дали Марк Руте ќе биде следниот генерален секретар на НАТО?

Политика - февруари 27, 2024

Што може да се промени со екс-холандскиот премиер на чело?

Мандатот на Јенс Столтенберг (норвешки лабуристи, АП – С&Д) како генерален секретар на НАТО завршува. Столтенберг, кој всушност ја извршуваше улогата повеќе од два мандати, откако беше официјално назначен на 1 октомври 2014 година, наскоро би можел да биде сменет со оглед на договорот на неколку земји за името.

Според она што е објавено од повеќе извори, постои договор меѓу САД, Обединетото Кралство, Франција и Германија за холандскиот премиер во заминување Марк Руте (ВВД – РЕ) и веќе може да се забележат некои мали знаци во оваа насока. од страна на европската мисија во Тунис, каде што отидоа Урсула фон дер Лајен (CDU – PPE), Џорџија Мелони (FdI – ECR) и Руте.

Позицијата треба да се заземе во октомври, точно на крајот на десеттата година на секретаријатот на Столтенберг. Колку и кои се важните аспекти на оваа кандидатура? Брзо речено, првиот голем аспект е како ќе продолжи рускиот, а исто така и израелскиот фронт.

Владите на Руте често беа оценувани како поддржувачи на политиките за фискално штедење, а еден од секторите погодени беше особено одбраната. Тоа би можело да нè наведе да размислуваме за секретаријат повеќе наклонет кон дипломатија, наместо кон распоредување ресурси. Меѓутоа, со руската инвазија на Украина, Холандија ги зголеми јавните трошоци за одбрана, достигнувајќи 2% од холандскиот БДП. Се подразбира дека Руте ќе продолжи со острата политика против Владимир Путин.

Друг елемент е односот меѓу различните партнери во НАТО: ако сигурно САД, Обединетото Кралство, Франција и Германија се одлични спонзори за Руте, подеднакво е точно дека ќе биде тешко да се држат источноевропските земји подалеку од игрите. Доволно е да се каже дека Полска, особено сега кога Туск повторно е премиер, нема став за Руте, што речиси изгледа како барање за гаранции. Турција не би ја видела многу добро неговата кандидатура поради минатите (но можеби и идните) разбирања со Герт Вилдерс (ПВВ – ИД) за антиисламистичката и антиимиграциската политика, како и поради аверзијата на Руте кон политиките на Орбан (Фидес – НИ) за ЛГБТ правата може да доведат до раскол во НАТО. Три други имиња се кандидати – или биле кандидати: претседателот на Романија Клаус Јоханис (ПНЛ – ППЕ), естонската претседателка Каја Калас (ЕР – РЕ) и министерот за надворешни работи на Латвија Крисјанис Каринс (ЈВ – ППЕ), имиња кои можат да да бидат ценети и од Вишеградскиот блок и од скандинавските земји, па Руте прво ќе треба да го убеди секој внатрешен отпор.

Внатрешниот фронт е исто така многу важен: Марк Руте поднесе оставка како холандски премиер на 10 јули 2023 година и сè уште е премиер бидејќи преговорите за формирање нова влада не се завршени од крајот на ноември. Се чини сосема јасно дека номинацијата на толку силно име од холандските либерали ќе отвори важни можности за постигнување политичко мнозинство кое не ја гледа ВВД како партија способна да го изрази премиерот. Дали тоа ќе биде во прилог на име од ВВД или социјалистите на Пвда (С&Д) сè уште не е познато.

Најважниот елемент, сепак, е односот со американската политика: всушност се чини дека Марк Руте е прилично близок со Доналд Трамп и е еден од ретките способни да го насочи тајкунот во надворешната политика. Повеќе детали го појаснуваат ова: прво, пред неколку дена Марк Руте, во едно интервју, ги повика европските лидери да престанат да се жалат на Трамп и наместо тоа да се фокусираат на тоа што да прават со Украина; Марк Руте во интервју за Блумберг позитивно ги коментираше и изјавите на Трамп за „слабоста“ на НАТО, наведувајќи дека „Доналд Трамп рече дека не трошивме доволно и тој беше во право! Америка претставува 50% од економијата на НАТО и кога беше Претседател тие достигнаа 70-75% од општите трошоци, така што тој беше целосно во право“; дополнително, списанието Politico известува како во неколку наврати Руте успеал да го промени мислењето на Трамп без да се судри, туку да го најде дипломатскиот пат помеѓу идејата на американскиот претседател. и отпорот на сојузниците, на таков пријателски начин што самиот Трамп го нарече свој „пријател“.

Неизвесноста околу исходот од претседателските избори во кои веројатно ќе бидат вклучени Џо Бајден и Доналд Трамп во ноември веројатно тежи многу на оваа одлука: да се има генерален секретар на НАТО способен да разговара со двајцата потенцијални претседатели е најголемото животно осигурување за самата Атлантска алијанса.