fbpx

Дали Унгарија ќе стави вето на пристапните преговори на Украина?

Политика - декември 6, 2023

Едно прашање е на усните на сите европски политички лидери: дали Унгарија ќе го искористи своето вето во преговорите за пристапување на Украина?

Унгарскиот премиер Виктор Орбан се заканува дека ќе го „разнесе“ самитот на Европскиот совет што ќе се одржи кон средината на декември. „Војната“ што националистичкиот лидер во Будимпешта му ја објави на Брисел влезе во нова фаза: Унгарија се заканува дека ќе го искористи своето вето за прашањето за отворање на преговорите за пристапување на Украина во блокот на Европската унија, што е во центарот на дискусиите на средба на шефовите на држави на ЕУ во Брисел од 14 до 15 декември.

Причината на Орбан: Украина е „светлосни години“ подалеку од Европската унија, а нејзиното пристапување би го поништило системот на ЕУ за распределба на средства. За да се спречи неуспехот на самитот на 14-ти и 15-ти декември за пристапување на Украина, при што Европската комисија препорача почеток на преговорите, претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел ја посети Будимпешта. Иако заклучоците не беа официјално наведени, можеби додека Виктор Орбан се сеќава како Унгарија успешно го блокираше, заедно со Турција, приемот на Шведска во НАТО и ја бранеше нејзината независност од Брисел, претседателот на ЕК потсети дека досега ниту едно евро не се влеало во Унгарија. од сегашниот буџет на ЕУ, а тие пари од НПРД наменети за унгарската држава се уште се блокирани за претходно „недолично однесување“.

Успеа ли Шарл Мишел на оваа билатерална средба да ја „убеди“ Унгарија да не го саботира декемврискиот самит? На крајот на средбата не беше одржана прес-конференција.

„Консултациите беа длабински“, напиша Шарл Мишел на Фејсбук.

„Единството на Европската унија бара постојани напори и тоа е нашата главна сила“, рече тој.

Од своја страна, унгарскиот премиер на својата страница на социјалните мрежи објави дека тоа е „корисна дискусија“ без да даде дополнителни детали.

Унгарија се противи на финансиската помош од 50 милијарди евра од ЕУ за Украина

Виктор Орбан не само што се противи на пристапувањето на Украина, туку и на новиот пакет финансиска помош од 50 милијарди евра што Европската унија ќе му го даде на Киев. Финансиската поддршка е наменета да помогне во функционирањето на украинската држава разурната од војна. Посетата на Шарл Мишел на Будимпешта дојде неколку дена откако лидерот на Будимпешта му испрати писмо во кое бара „итна стратешка дискусија“ во врска со оваа поддршка од ЕУ и влијанието на санкциите против Москва.

„Европскиот совет не е во позиција да носи клучни одлуки за безбедносните гаранции за Украина, дополнителна финансиска поддршка, дополнително зајакнување на режимот на санкции на ЕУ (против Русија) или за иднината на процесот на проширување, освен ако не се постигне консензус за нашата идната стратегија кон Украина“, вели Виктор Орбан во документот испратен до претседателот на ЕК, цитиран од АФП.

Виктор Орбан, исто така, во друга прилика многу јасно стави до знаење дека ветувањето дадено на Украина да биде добредојдено во ЕУ е „погрешно“ и дека неговата цел ќе биде „го исправа“. Оваа „корекција“ всушност би била спротивставување со користење на правото на вето на почетокот на преговорите за пристапување на Украина во ЕУ.

„Нашата цел ќе биде да го исправиме погрешното ветување за почеток на преговори со Украина, бидејќи Украина сега е светлосни години далеку од Европската унија“, рече премиерот Виктор Орбан.

Виктор Орбан не само што сака да го блокира процесот на проширување на ЕУ – со отворање преговори со Украина и Република Молдавија – туку и се заканува дека ќе го блокира усвојувањето на Пактот за миграција и азил, прашање што многу од западните земји во Европа го сметаат за од најголема важност. државите. Освен тоа, на неодамнешната „национална консултација“ иницирана од владата во Будимпешта, унгарскиот народ треба да го изрази својот став кон односот со Украина и кон европската миграциска политика. Во врска со миграцијата, земјите-членки на ЕУ ги засилуваат своите напори за воспоставување ефикасна, хуманитарна и безбедна европска миграциска политика. Овие ефективни политики имаат за цел да обезбедат рамномерно третирање на барателите на азил низ Европа. Само во 2023 година, бројот на нелегални пристигнувања во земјите-членки на ЕУ достигна 233.139.

Националистичко-екстремистичката струја во последно време зема замав во Европа

Консултацијата „за национален суверенитет“, јасно насочена против Брисел и Европската комисија, има единаесет прашања, кои сите почнуваат со „Брисел“. „Брисел сака мигрантски гета во Унгарија. Што мислите? е едно од прашањата на кои Унгарците треба да одговорат. Во исто време, унгарскиот премиер продолжува да го одложува процесот на ратификација на членството на Шведска во НАТО, додека нејзиниот главен противник, Турција, веќе почна внимателно да го испитува договорот во парламентот.

Виктор Орбан вели дека Унгарија „не брза“ да го ратификува договорот, тврдејќи дека „нема закана за безбедноста на Шведска“. И Унгарија и Турција со месеци се одолговлекуваат, измислуваат различни причини, обидувајќи се да добијат нови отстапки. Една од причините наведени од унгарскиот премиер е тоа што шведските власти изнесоа „неосновани тврдења“ за ерозијата на демократијата во Унгарија.

На крајот на краиштата, унгарскиот лидер јасно му стави до знаење на својот парламент дека планот на Брисел за елиминирање на зависноста на Европа од руската енергија е во спротивност со интересите на блокот на ЕУ и Унгарија. Загриженост за политиката на владата на ФИДЕС за приближување кон Русија постои дури и во Будимпешта. Европратеник од унгарската опозициска Социјалистичка партија коментира дека блокирањето на членството на Шведска – и Финска – во НАТО е дизајнирано да го спречи зајакнувањето на НАТО, што е спротивно на интересите на Русија.

Кога Орбан се спротивстави на воената поддршка од 20 милијарди евра за Украина, тој го условуваше својот договор Киев да ја отстрани унгарската банка ОТП од списокот со санкции. Украинските власти веруваат дека унгарската банка, која продолжува да работи во Русија, ја поддржува војната обезбедувајќи заеми со ниски камати на семејствата на оние што се испратени на фронтот. На крајот, Украина се согласи да ја отстрани банката од црната листа, но Унгарија сметаше дека тоа не е доволно и побара гаранции дека банката во одреден момент нема да биде повторно ставена на листата.

На Унгарија и се закануваа (како и на Полска) и санкционирана со активирање на членот 7 од Договорот за ЕУ, беше изведена пред Европскиот суд на правдата од Европската комисија и осудена. Беа блокирани европските средства од буџетот на ЕУ и НРП. Дури беше поканета да ја напушти ЕУ по епизодата во која Орбан ја спореди бриселската „диктатура“ со советската окупација на неговата земја. Сепак, либералниот лидер во Будимпешта продолжува да го игнорира и исмејува Брисел. И во исто време добива отстапки. ЕУ замрзна 22 милијарди евра од буџетот на Унгарија за 2021-2027 година на крајот на минатата година, главно поради недостатоците во независноста на судството и правата на ЛГБТ+. Но, Унгарија неодамна го натера Брисел да ослободи 920 милиони евра како аванс за NRDP, при што Европската комисија го оправда авансот како „итен“ за да и дозволи да спроведе проекти за справување со енергетската криза.

Антиевропските испади на Виктор Орбан, еден од европските премиери со најдолг стаж, се зголемуваат, а се чини дека неговиот радикализиран дискурс станува сè попопуларен. Не така одамна, словачкиот премиер Роберт Фицо, неколку дена по преземањето на функцијата шеф на владата во Братислава, објави дека неговата земја ќе ја прекине воената поддршка за Украина и ќе ја блокира воената помош од 20 милијарди евра ветена од ЕУ. Јасно е дека Виктор Орбан повторно е на кампањата. Националистичко-екстремистичката струја во последно време зема замав во Европа, а изгледите на голем број евроскептици како Виктор Орбан да влезат во европскиот законодавен дом по европските парламентарни избори следната пролет, може само да му даде на Брисел лази.