fbpx

Избори во Европа: Конзервативната десница, поттикната од подемот на националистичкото движење, зајакнува

Политика - февруари 13, 2024

Резултатите од националните избори одржани во неколку европски земји во изминатите две години ја одразуваат консолидацијата на конзервативната десница, поттикната од подемот на екстремното националистичко движење. Терминот крајна десница, кој до 2000-тите се користеше за опишување на релативно мал број партии и групи – на пример неофашистичките групи во Германија и Австрија – сега се користи за опишување на многу политички партии, од кои повеќето се опишуваат себеси како конзервативни. . Тие се родени од принципот на понуда и побарувачка, како одговор на „заморот“ на електоратот предизвикан од последователните кризи во последните години или, искористувајќи го овој тренд, со ребрендирање на постарите конзервативни партии. Успехот на сите конзервативни политички партии, како и на популистичките, е вкоренет во желбата на дел од електоратот – значаен, како што видовме на неодамнешните избори – да ги „казни“ главните партии кои ја делат владата во последниве години. Секако, конзервативните политички партии одговорија на желбата на електоратот да се врати во предпандемиската нормалност и да се врати чувството на сигурност, намалено од заканата од војна и тероризам, како и социјалниот статус и просперитет загрозени од масовната имиграција. Но, тие исто така одговорија на потребата од растечка изборна единица иритирана од надмоќта на Брисел во клучните области на законодавството, ентитет кој во последно време се сметаше за прилично нефункционален и нема транспарентност и ефективност за клучните прашања што го засегаат општеството. Постмодерниот конзерватизам се разви во Европа во различни форми – сите немаа никаква сличност со традиционалниот британски конзерватизам – од умерен, центристички конзерватизам, како што е Христијанската демократија, до националистички конзерватизам на екстремната десница. Имаше дури и оригинални модели – како оној во Унгарија – кои денес ги инспирираат другите партии (во случајот на Унгарија, Словачка).

Партијата Fratelli d’Italia, означена од дел од меѓународниот печат како „популистичка“, „екстремистичка“ партија – но во суштина со конзервативно потекло – која успеа да и ја даде на Италија првата жена премиер во нејзината историја – Џорџија Мелони – не е само еден од многуте примери на политички партии кои успеаја да го возат овој бран, европски тренд, но и доказ дека границата помеѓу пресметаниот, претпазлив, центристички конзерватизам и екстремно десничарскиот конзерватизам стана кревка. Џорџија Мелони победи на минатогодишните избори со темпераментен говор и, на изненадување на многу аналитичари, мерките што ги презеде нејзината влада не беа толку радикални како што очекуваа критичарите и политичките противници. Џорџија Мелони дури успеа да ги натера двајцата политичари Матео Салвини со неговата „Лига“ и Силвио Берлускони со „Форца Италија“ да седнат на иста маса – односно во владата и покрај нивните несогласувања околу конфликтот во Украина. Кабинетот на Мелони вети дека ќе ги поддржи напорите на Европската унија за поддршка на војната во Украина и воената мисија во Црвеното Море и не испрати воени бродови да воспостават блокада во Средоземното Море за да ги запрат илегалните имигранти од Северна Африка. На изненадување на критичарите на нејзиното зближување со Кина, што беше изразено во нејзината поддршка за новиот проект „Патот на свилата“, еден од првите чекори на Џорџија Мелони како премиер беше да го ограничи со закон влијанието на кинеската компанија „Sinochem Holdings Corp“ во италијанската индустриска цврста компанија „Пирели“. . Италијанскиот премиер не вети дека ќе го укине законот за абортус, но тврди дека се потребни мерки за поддршка на бремените жени без финансиски средства за да имаат „други опции“ и донесе некои контроверзни одлуки, како што е откажувањето на реформата во правосудството што беше услов за добивање средства за постпандемијата, укинување на законот за задолжителна вакцинација за здравствените работници и воведување доплата на големите финансиски институции (банки) за привлекување пари во националниот буџет. Во согласност со принципите промовирани од Европските конзервативци (ЕЦР партија), на која припаѓа Фратели Д’Италија, Џорџија Мелони повеќе не ја промовира – како што правеше пред изборната кампања – идејата за излез на нејзината земја од ЕУ, туку е повикувајќи на ревизија на бриселските правила за јавната потрошувачка. Победата на Џорџија Мелони беше веднаш поздравена од лидерите на идеолошки блиските партии во Унгарија, Полска, Шведска, Франција и Шпанија.

Конзервативните партии победија на општите избори во многу европски земји

Конзервативците победија на општите избори во многу европски земји, но во некои не успеаја да формираат парламентарно мнозинство потребни за формирање влада. Харизматичната премиерка на Финска, Сана Марин, беше поразена на парламентарните избори од централно-десничарската партија Национална коалиција, поддржана од крајнодесничарската партија на Финците. Конзервативната партија Неа Димократија на Кирјакос Мицотакис ќе може да управува со една партија во Атина по последните избори. Со Шведска во следните неколку години ќе владее и десничарска коалиција, предводена од Умерената партија на Улф Кристерсон, во која членуваат и екстремно десничарските Шведски демократи, кои освоија најмногу гласови на парламентарните избори.

Изборите во Шпанија и Полска ги добија и десничарските партии. Шпанската конзервативна партија на Алберто Нунез Фејо не успеа да го добие простото мнозинство во парламентот потребно за да влезе во владата и го загуби премиерското место од привремениот социјалист Педро Санчез, кој се здружи со каталонската сецесионистичка партија. Слично на тоа, конзервативната полска партија Право и правда на Јарослав Качински мораше да ја отстапи власта на проевропската коалиција на Доналд Туск, и покрај тоа што освои најмногу гласови на парламентарните избори минатата есен.

Не се само партиите со екстремистичка порака кои им го смирија патот до власта, туку и некои конзервативни центристички партии кои скршнуваат до крајности водени од истата цел да формираат влада. Неодамна на германската политичка сцена се појави иницијативата за основање нова партија, WerteUnion, со расцепување на ЦДУ. ЦДУ е централно-десничарска демохристијанска партија, која е дел од германската политичка мејнстрим и управува со земјата заедно со социјалдемократите. Но, големината на Христијанско-демократската партија избледе со исчезнувањето на нејзиниот поранешен лидер и поранешна германска канцеларка Ангела Меркел од германскиот и европскиот политички пејсаж. Јадрото на новата партија ќе биде радикалното крило на ЦДУ, кое, за разлика од матичната партија, не ја исклучува идната соработка со екстремно десничарската АфД, која се смета за недостижна од ЦДУ и СПД на канцеларот Олаф Шолц.

Екстремно десничарските партии се на врвот на изборот на гласачите во 9 земји на ЕУ и второ место во 9 други земји

Горенаведеното се само неколку примери кои го илустрираат подемот на конзервативната десница во Европа во последните две години. Според неодамнешната анкета ширум Европа спроведена во пресрет на овогодинешните избори за Европскиот парламент, која се фокусира на екстремно десничарските партии, тие се на прво место меѓу гласачите во 9 земји-членки на ЕУ и второ место во 9 други земји. За конзервативната десница во целина, сè уште има земји каде конзервативно-либералните партии – како што е случајот, на пример, во Бугарија – се оценети како опција број еден во намерата за гласање на електоратот. Како заклучок, конзервативните партии на следните избори ќе им зададат сериозна мака на социјалистите и политичките партии среде европската политичка поделба. Европа веќе силно се префрли надесно и, во иднина, се очекува оваа промена да се одрази не само во националните политики на земјите-членки, туку и во Брисел, преку поширока застапеност на оваа струја, вклучително и во европската Парламентот.

Фото: Pickpik.com