fbpx

Изборот на кралот: угорниниот пат за премиерите

Политика - август 24, 2023

По неубедливите национални изборни резултати, и за прв пат во историјата, Фелипе Шести мораше да избере меѓу двајца партиски лидери со јасни намери да ја предводат новата влада: Алберто Нуњез Фејо од десноцентристичката Народна партија (ПП, ЕПП) и вршител на должноста премиер Педро Санчез од Шпанската социјалистичка партија (PSOE, S&D).

Кралот Фелипе на крајот го номинираше Фејо за свој кандидат за премиер. Под услов кандидатот да го достигне потребното мнозинство од 176 гласови во Конгресот, тој ќе биде именуван за следен премиер на шпанската влада.

Прашањето? Фејо се уште има четири места помалку од потребното апсолутно мнозинство. Аналитичарите дури ја доведуваат во прашање неговата способност да собере доволно поволни гласови за да победи со просто мнозинство. Ова го прави патот кон владеење ниту јасен ниту директен. Тоа, исто така, може да обезбеди можност за обновена левичарска коалиција предводена од вршителот на должноста Санчез.

Кралското домаќинство ја разбира ситуацијата на нестабилност. Таа призна дека кралот го избрал кандидатот со најмногу гласови, Фејо, и покрај неможноста на лидерот да ги собере потребните 176 гласови за формирање влада. Канцеларијата на кралот објави соопштение во кое објаснува дека одлуката на шефот на државата го следи воспоставениот „обичај“ според кој се избира најпопуларниот кандидат. Сепак, формирањето влада и понатаму е замаглено од фрагментираната и поларизирана состојба на шпанската политика.

Засега, Фејо има само 172 поволни гласови – со помош на VOX, Coalicion Canaria (CC) и UPN. Франциска Арменгол, новоизгласаната претседателка на Конгресот, ја постави дебатата и гласањето за формирање нова влада на 26 и 27 септември. Набљудувачите очекуваат дека Фејо ќе се обиде да ја привлече Баскиската националистичка партија (ПНВ) и покрај нивното постојано одбивање да го поддржат лидерот на десниот центар.

Ова ќе му даде на Фејо малку повеќе од еден месец да ги собере преостанатите четири места што му се потребни. Засега, водечкиот член на ПП, Естебан Гонзалес Понс, во интервју најави дека партијата ќе се обиде да преговара „со сите освен со ЕХ Билду“, партијата поврзана со ЕТА. Ова ги вклучува каталонските сепаратистички партии, Junts per Cataluya и Esquerra Republicana (ERC). Сепак, тој исто така јасно стави до знаење дека „ПП не е подготвена да направи ништо за да владее, но ќе се обиде“.

Од своја страна, левичарските партии го покажаа своето незадоволство и загриженост од одлуката на кралот. Портпаролот на левичарската партија на Социјалистичката партија (PSOE, S&D) во Конгресот, Паткси Лопез, увери дека ја прифаќаат секоја одлука донесена од кралот, но дека е непобитен дека неговиот избор ќе доведе до „лажна“ инвестиција. “. Според него, воспоставувањето на десничарска влада е предодредено за неуспех, бидејќи Фејо се покажа дека не може да добие доволно поддршка: прво, со тоа што не обезбеди мнозинство на изборите; и второ, поразот на нејзиниот кандидат, Марија де ла Консепсион „Кука“ Гамара, за претседател на Конгресот. Марта Лоис, претставник на нејзината сојузничка политичка партија СУМАР, изнесе слични наводи, потврдувајќи дека Фејо „не тера да губиме време“.

Патот до формирање влада не е ништо помалку од бурен. Се чини дека нема крај. Како што е сега, владата предводена од Фејо не е поблиску отколку на 23 јули.

Ако резултатот од Претседателството на Конгресот е знак, се чини дека најверојатното сценарио е она на коалициска влада меѓу левицата, регионално-националистите и сепаратистите – она ​​што набљудувачите го нарекоа „Франкенштајнска коалиција“.

Не се веројатни ниту шансите за „Тамајазо“, сценарио каде пратениците од социјалистите се оттргнуваат од насоките на партијата и гласаат за Фејо. Сепак, ова не треба автоматски да се отфрли, особено со оглед на договорот постигнат помеѓу ПП и ПСОЕ во регионот Кастиља-Ла Манча.

Каков и да е исходот, ќе изненади многумина.