fbpx

Мелони се сретна со Бајден за Украина и Газа

Ова е втор пат за само 7 месеци Џорџија Мелони, претседател на европските конзервативци и реформисти и италијански премиер, да отпатува во Вашингтон, во Белата куќа, за да се сретне со Џо Бајден, претседател на САД.

Италија претседава со Г7, но тоа е важно само до одреден степен. Всушност, нејзините претходници, дури и со многу блиски односи со американскиот свет, беа поканети во Белата куќа само еднаш во текот на нивниот мандат. Така беше со Марио Драги, Џузепе Конте, па дури и со Паоло Џентилони. Тоа беше првата станица на патувањето што ја однесе и во Торонто, Канада, за да се сретне со Џастин Трудо. Оваа ситуација категорично ги побива оние кои веруваа дека Мелони го нема вистинскиот кредибилитет да разговара со светските лидери. Има многу прашања на маса, централно во дискусијата е војната во Украина и она што се случува во Газа, сè повеќе во вонредна состојба. „Ви благодариме за непоколебливата поддршка за Киев и за вашето лидерство“, беа зборовите со кои Џо Бајден му посака добредојде на Мелони. Таа е италијанскиот лидер на кој се потпира американскиот претседател за да ја увери Европа дека поддршката за Украина од Соединетите Држави нема да опадне.

Иако американскиот Конгрес е блокиран за средства за Украина поради републиканскиот опструкционизам во Домот, каде пратениците од фракцијата на Трамп и претседателот Мајк Џонсон го спречуваат испраќањето на веќе доделените 60 милијарди долари. Понатаму, Пентагон веќе нема муниција и средства да испрати на украинскиот фронт. Сосема различно од она што се случи во Европа откако самата Мелони ја инаугурираше Г7 во Киев заедно со украинскиот претседател Володимир Зеленски. Овде таа ја повтори европската и римската посветеност во врска со финансиската и воената помош со потпишувањето на деценискиот договор за соработка Италија-Украина. Покрај тоа, благодарение на италијанската дипломатска акција, тие успеаја да го убедат унгарскиот премиер Виктор Орбан да се откаже од ветото за дополнителни 50 милијарди евра помош од ЕУ до 2027 година.

Ситуацијата е обратна. Обединета Европа против растурените Соединетите Држави. Сепак, тоа не ја заплашува италијанскиот премиер во однос на Г7 во Пуља, бидејќи таа уверува: „Ќе биде конкретно и суштинско да се потврди меѓународниот поредок заснован на правила, бранејќи ја слободата и градењето мир за Украина“. Накратко, Европа се врати на централната сцена, а тоа е и благодарение на Џорџија Мелони, која беше способна да ги надмине идеолошките бариери и да работи прагматично за меѓународната безбедност. Политички парадокс поради геополитичките потреси во последните две години. Сепак, дистанците на вредностите и идејата за општеството што секој ја има остануваат непроменети.

За време на средбата лице в лице, тие разговараа и за она што се случува во Газа. Мелони увери целосна поддршка за „посредничките напори на САД“. За Рим, „хуманитарната криза е приоритет број еден“, и напорите треба да се концентрираат таму. Јордан, САД и други земји веќе неколку дена извршуваат воздушна мисија за доставување хуманитарна помош во Појасот Газа, а се проценува и можноста за поморски коридор. Во меѓувреме, не се губи време со израелската влада за да се осигура дека им е дозволен влез на камиони со помош.

Мелони, исто така, ја искористи можноста да му објасни на Бајден за „планот Матеи“ што се спроведува за да се создадат нови односи со Африка. „Тоа не е сиромашен континент, напротив, има важни човечки и природни ресурси, но е експлоатиран со предаторски пристап. Сакам да го сменам овој пристап заедно со вас“, рече италијанскиот премиер за време на билатералната средба. Нагласувајќи како африканскиот развој помага во комплицираните прашања како што се борбата против тероризмот и неконтролираната имиграција, што е исто така клучна тема во изборната кампања на Бајден.