fbpx

Сантијаго Абаскал (VOX) патува во Вашингтон за да учествува на CPAC 2024 година

Политика - февруари 22, 2024

Сантијаго Абаскал, претседател на VOX и тинк-тенк Fundación Disenso, ќе учествува на изданието на Конференцијата за политичко дејствување во 2024 година (CPAC), главниот конзервативен состанок во Соединетите Држави, кој се одржува во Вашингтон од 21 до 24 часот. февруари. Говорот на Абаскал, кој ќе се одржи во петок, ќе се фокусира на одбраната на слободата и заедничките вредности меѓу Европа и Америка, како и на заканите со кои се соочуваат западните нации.

CPAC е настан организиран од Американската конзервативна унија, која од 1973 година ги собира водечките фигури во американската и меѓународната конзервативна сфера. На овогодинешната конвенција на Абаскал на сцената ќе му се придружат лидери како Доналд Трамп, поранешен претседател на САД и републикански претседателски кандидат и Хавиер Милеи, претседател на Аргентина, меѓу десетици републикански конгресмени и сенатори, новинари, академици и претставници на граѓанското општество. .

Настанот се организира со поддршка на бизниси, приватни институции и тинк тенкови. Овој годишен собир привлекува граѓани од сите страни на Соединетите држави и остатокот од светот да присуствуваат на работилници и разговори, јавни говори и да се сретнат со коментатори, активисти и политичари, создавајќи совршена атмосфера за конзервативно вмрежување.

Всушност, зголеменото влијание на CPAC, зајакнато за време на администрацијата на Трамп, доведе настанот да се прошири и на меѓународно ниво, со CPAC организирани во Унгарија, Австралија, Бразил, Јапонија, Јужна Кореја и Мексико.

Меѓу другите учесници на конференцијата оваа година е и Вивек Рамасвами, поранешен републикански претседателски кандидат кој го поддржа Трамп по прелиминарните избори во Ајова; Најиб Букеле, претседател на Ел Салвадор; Лиз Трус, поранешен британски премиер; Џеј-Ди Венс, сенатор за Охајо и автор на бестселерот Хилбили елегија; Едуардо Верастеги, филмски продуцент и независен кандидат за Претседател на Мексико; и политичкиот стратег и водител на подкастот „Воена соба“, Стив Банон.

Лидерот на VOX веќе присуствуваше на CPAC, но како член на јавноста. Беше во 2020 година кога Абаскал првпат присуствуваше на конференцијата, каде што се состана со двигателите и шејкерите на американското и латиноамериканското конзервативно движење. „Шпанија и САД се пријатели и сојузници кои се повикани да ги зајакнат своите врски“, рече Абаскал по неговото патување.

Ова е прв пат да биде поканет да учествува како говорник. Тоа е, исто така, првиот што толку многу шпански говорници ќе ја предводат конзервативната конференција. Како што направи Џорџија Мелони, италијанскиот премиер и претседател на партијата ECR на CPAC 2022, Сантијаго Абаскал ќе се обрати на состанокот во главната аудиториум во петок на 23-ти во 14:25 часот (време во Вашингтон). Во својот говор, Сантијаго Абаскал се очекува да ја нагласи потребата за зајакнување на конзервативните врски меѓу САД и европските земји.

За време на патувањето во Вашингтон, Сантијаго Абаскал ќе биде придружуван од Херман Терч, европратеник, потпретседател на ECR и претседател на ECR-Eurolat; Хорхе Мартин Фријас, директор на Fundación Disenso, шпански тинк-тенк поврзан со VOX, и Едуардо Кадер, директор на Форо Мадрид и меѓународната област на фондацијата.

Откако го лансираше Fundación Disenso, Сантијаго Абаскал разви интензивна меѓународна агенда што му дозволи на VOX да се консолидира како политички актер на референца во Латинска Америка и Европа. Абаскал во последните три години ги посети САД, Бразил, Аргентина, Полска, Италија, Унгарија, Белгија, Израел и Италија, каде што беше примен од нивните главни лидери, со кои одржува постојана комуникација и координација.

Републиканците ќе го прослават овој CPAC во средината на нивниот примарен процес. Поранешниот претседател Трамп се очекува да ја обезбеди номинацијата на партијата во следните неколку недели. Републиканската партија ќе ја официјализира неговата кандидатура за време на јулската конвенција на GOP во градот Милвоки.