fbpx

Сепаратистичкиот регион на Молдавија се обидува формално да се приклучи на Русија

Политика - февруари 26, 2024

Помеѓу Молдавија и Украина се наоѓа регион кој често се занемарува на глобалната сцена, но сепак натопен во сложеност и контроверзии. Приднестровје, официјално Приднестровска Молдавска Република, стои како самопрогласена држава со двосмислен суверенитет и многу силни врски со Русија. Сега, таа бара да ја реши сопствената криза на идентитетот со формално обединување со „мајчинството“.

Кратка историја на „Републиката“

Потеклото на кризата на идентитетот во Придњестровје потекнува од распадот на Советскиот Сојуз. Како што СССР се распадна во 1991 година, Молдавија прогласи независност, но Придњестровје, населено претежно со етнички Руси и Украинци, се спротивстави на интеграцијата во новата молдавска држава. Следуваше краток, но крвав конфликт, што доведе до прекин на огнот во 1992 година. Оттогаш, Приднестровје функционира како де факто независен ентитет, но сепак непризнаен од меѓународната заедница.

И покрај тоа што нема меѓународно признавање, таа работи со своја влада, војска и институции, покажувајќи привид на државност. Сепак, нејзиниот политички легитимитет останува спорна, при што Молдавија го потврдува својот територијален интегритет и суверенитет над регионот.

Она што ја спречува легитимната молдавска држава да ја врати наведената територија е официјален баталјон на руската армија, поточно 14- тиот , кој го чува Придњестровје од гореспоменатиот прекин на огнот. Без поддршка од НАТО и без силна сопствена војска, Молдавија немаше друг избор освен да чека и да се надева дека главните играчи на меѓународната сцена некогаш, некако, некако ќе го решат ова прашање.

Поминаа години и Традњестровје остана геополитичка загатка. Но, сето тоа можеби е на работ да се промени…

Што прават тие?

Молдавското разузнавање и Транснистриските активисти за повторно обединување со Молдавија издадоа предупредување минатата недела дека властите во Тираспол (главниот град на оваа отцепена „република“) го подготвуваат својот најголем стратешки потег досега – крајната цел не е ништо друго освен нивна целосна асимилација. во Руската Федерација.

Вонреден собир на претставниците на различни нивоа од Придњестровје, закажан за 28 февруари, се очекува да упати формален апел до Москва во врска со потенцијалната интеграција на сепаратистичкиот регион во Руската Федерација, како што пренесе приднестровскиот дисидент Генадие Чиорба. до Дешид.md . Случаите на такви собранија, кои ги собраа сите избрани функционери од Приднестровје, беа многу ретки, кои се случија само двапати во историјата: во 1990 година, кога ја прогласија автономната, но меѓународно непризната сепаратистичка република, и во 2006 година, како одговор на наводите за економска блокада од Кишињев.

Чиорба го истакнува тајмингот на собранието во Тираспол, што се совпаѓа со закажаното обраќање на рускиот претседател Владимир Путин пред Федералното собрание. Според него, на форумот на претставниците на Придњестровје се очекува да биде претставено официјално барање од жителите на левиот брег на регионот за припојување кон Руската Федерација. Последователно, на 29 февруари, Путин наводно ќе го соопшти овој развој на Федералното собрание, кое потоа ќе размислува дали да го одобри барањето.

Доколку проруските власти во Тираспол продолжат со таков курс на дејствување, тоа би можело да ги зголеми тензиите во долгогодишниот конфликт во Придњестровје, давајќи можен изговор за воена интервенција од страна на Кремљ. Историски гледано, Русија наведува слични оправдувања за вооружени интервенции на територии како Грузија, Крим и Украина.

Институтот за проучување на војната (ISW), познат и почитуван тинк-тенк за вакви прашања, исто така издаде јавно предупредување за настаните што може да се случат до крајот на овој месец, потпишано од нивните високи уредници Џорџ Барос. Фредрик В. Каган, Кристина Харвард и Анџелика Еванс.

Дополнително, загриженоста искажана од различни извори неодамна не е само вкоренета во случајни дискусии или гласини. Самопрогласената република во минатото ги воспостави неопходните правни структури за да продолжи со интеграцијата во Руската Федерација. Од 2006 година, Приднестровје формално ја изрази својата желба за припојување кон Русија. Во 2006 година, во Приднестровје се одржа референдум за приклучување кон Руската Федерација, притоа отфрлен референдум за повторно обединување со Молдавија. Во јануари 2023 година, претседателот Вадим Красноселски од Придњестровје ја повтори тековната посветеност на регионот за спроведување на референдумот од 2006 година во врска со пристапувањето кон Русија.

Понатаму, ISW оценува дека оваа стратешка еволуција може да и обезбеди на Руската Федерација платформа за вежбање хибридна војна на речиси беспомошната Република Молдавија, преку многу разновидни средства, почнувајќи од сајбер доменот до операции во реалниот живот.

Украина е скептична кон информациите

Украинската одбранбена разузнавачка служба објави дека претставниците на непризнаената република Придњестровје не планираат да поднесат петиција до претседателот Владимир Путин за вклучување на сепаратистичкиот регион во Русија за време на претстојниот конгрес кон крајот на овој месец, како што пишува Украинска правда . Украинските власти сугерираат дека оваа шпекулација, која моментално широко циркулира во медиумите, е компонента на внатрешната политичка динамика на Молдавија и исто така ги одразува напорите на Придњестровје да ги заштити своите економски интереси.

Сепак, поради географската локализација на Придњестровје, може да се покаже дека е во најдобар воен интерес на Украина настанот да се случи. Близината помеѓу најстрого чуваниот и насилниот дел на Украина, односно областа Одеса и она што може да се покаже како театар на операции во Придњестровје, може да го поттикне Киев да посака руска анексија на регионот. Следниот чекор, се разбира, би бил окупација на областа од страна на украинските вооружени сили и употреба на нејзината окупација како пазарен чин во меѓународните преговори кои неизбежно ќе започнат во одреден момент со цел да се стави крај на руската Украинска војна. Дали тоа звучи пресилен? Можеби тоа е за западните аналитичари, но во текот на војната, имаше извештаи за дискусии меѓу советниците на Зеленски и претседателката Маја Санду од Молдавија за „решение“ на проблемот со Придњестровје. Овој месец, г-ѓа Санду изјави за France24 дека ако Киев победи во војната „се појави можност“ за наведеното „решение“. Таа не навлегува во многу детали.

Сепак, тензиите остануваат високи во Кишињев

Бирото за политика за реинтеграција при Владата на Република Молдавија упати повик до властите во Придњестровје, барајќи од нив да бидат претпазливи и да се воздржат од импулсивни дејства. Оваа изјава на Бирото следи по извештаите кои кружат во јавната сфера во врска со претстојниот конгрес на пратеници на сите нивоа закажан за 28 февруари во Придњестровје, како што беше соопштено од Бирото на официјалната веб-страница на Владата на Република Молдавија.

Истакнувајќи го своето будно следење на ситуацијата во регионот на Придњестровје, Бирото одржува континуирана комуникација со Мисијата на ОБСЕ и другите меѓународни партнери. Коментарот го нагласува верувањето дека Тираспол е свесен за потенцијалните последици од „непромислените“ одлуки.

Извори од романската влада открија за G4Media (една од водечките веб-локации за политички вести во Романија) дека претседателката Маја Санду на Република Молдавија треба да присуствува на претстојниот конгрес на Европската народна партија (ЕПП) во Букурешт за две недели. во позадина на зголемени тензии. Конгресот на ЕПП, закажан за 6-ти до 7-ми март, ќе ги собере сите шефови на држави и влади, заедно со партиските лидери од ЕПП, заедно со истакнати личности како претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, претседател на Европскиот парламент, Роберта Мецола и сите еврокомесари поврзани со политичкиот блок.

Ваквите одлуки покажуваат дека Република Молдавија може да има пристап до информации кои се чуваат подалеку од јавноста и ќе се обиде да ги придружи западните сили за својата кауза доколку се оствари најлошото сценарио. Но, како и во случајот со Украина, сè уште не е познато кој пат може да го следат Европската унија и/или НАТО, со оглед на фактот дека Молдавија сè уште не е дел од ниту една од двете организации.