fbpx

Социјалистите го одзедоа претседателството на шпанскиот парламент од десницата

Uncategorized @mk - август 23, 2023

Поранешната претседателка на регионот на Балеарските Острови и пратеничка на Шпанската социјалистичка партија (ПСОЕ; С&Д), Франсина Арменгол, стана четвртата жена што претседаваше со шпанскиот Конгрес. Социјалистот го надмина потребното апсолутно мнозинство од 176 во првиот круг на гласање.

Арменгол сега е трета најмоќна власт на државата, зад кралот и премиерот. Таа е актуелен генерален секретар на PSOE на Балеарските Острови и беше првата жена што стана претседателка на Автономната заедница, помеѓу 2015 и 2023 година.

Претседателот на Конгресот е одговорен за насочување на дебатите, за одржување на редот во комората и за обезбедување на усогласеност со подзаконските акти и нормите на Парламентот. Исто така, на претседателот е да го одреди датумот на инвестициската сесија за идната премиера, откако шефот на државата – кралот – ќе ја заврши својата рунда консултации и ќе номинира кандидат.

Таа ја доби поддршката од 178 пратеници, вклучително и седумтемина од „Junts per Catalunya“ на бегалецот Карлес Пучдемон и останатите парламентарни партнери на вршителот на должноста премиер Педро Санчез, како што е прогресивната партија Сумар.

ПСОЕ на Арменгол преговараше за поддршка на седумте пратеници на „Републиканската левица“ на Каталонија, Ескера Републикана (ЕРЦ). Треба да се напомене дека ниту една од каталонските партии не одлучила во која насока ќе се гласа до еден час пред почетокот на парламентарната седница. Покрај тоа, шест пратеници на Еускал Хариа Билду, поврзана со ЕТА, пет пратеници на Баскиската националистичка партија (ПНВ) и еден пратеник од Галицискиот националистички блок, ја поддржаа ПСОЕ.

Договорот со каталонските сепаратисти не ги изненади шпанските граѓани. PSOE се согласи да ја формализира употребата на каталонскиот (и баскискиот и галицискиот) во сите парламентарни процедури и како официјални јазици на Европската унија. Тие ветија и дека ќе свикаат две истражни комисии за случајот Пегаз.

Сепак, и покрај тоа што ги поддржа социјалистите во претседателството на Парламентот, Карлес Пучдемон појасни дека сè уште нема договор за инвестиција на Педро Санчез за претседател на Владата: „За некои тоа ќе изгледа како премногу, а за други, ќе изгледа премалку. Тоа се преговори за раководството на Конгресот“. Тој додаде дека разговорите за инвестицијата се „токму каде што биле“ ден по општите избори. Габриел Руфиан, лидерот на РКЕ ги повтори овие забелешки. Ова ги наведе набљудувачите да веруваат дека Санчез би можел да им понуди на каталонските сепаратисти референдум за независност за да го обезбеди премиерското место.

Другиот можен кандидат да претседава со Конгресот беше актуелниот генерален секретар на Народната партија (ПП; ЕПП), Цука Гамара. Сепак, таа имаше слаби резултати, само што ги собра гласовите од нејзината парламентарна група, од Унијата на народот на Наваран (УПН) и од регионалните партии на Канарската коалиција (ЦК).

За неа не гласаше ниту конзервативната партија Вокс (ЕЦР). ПП го негираше учеството на Вокс во Конгресното раководство. Така, решиле да одат со некој од своите. 33-те пратеници на Вокс го поддржаа Игнасио Гил Лазаро.

По изборот на Арменгол, останатите 350 пратеници ги избраа четворицата потпретседатели на комората. Потоа избраа четворица секретари.

Покрај претседателството на Комората, ПП го загуби и првиот потпретседател. Со 113 гласа, социјалистичкиот пратеник Алфонсо Родригез Гомез де Селис ќе повтори во оваа функција од претходниот законодавен период. Вториот потпретседател е Хозе Антонио Бермудез де Кастро, пратеник на ПП кој победи со 73 гласа.

ПСОЕ, ПП и Сумар ги поделија четирите потпретседателства на Конгресот. Вокс на ECR – кој има поголем удел во парламентарното претставување од Сумар – не влезе во раководното тело на Комората.