fbpx

Тест случај на CPAC Вашингтон за претседателските кандидати во 2024 година

Политика - февруари 9, 2024

Tags:

Конференцијата за политичко дејствување на конзервативците се враќа во Вашингтон. По последните изданија во Флорида и Тексас, најголемиот и највлијателниот собир на конзервативци во светот ќе ги собере во Гејлор Националното пристаниште организации, активисти, гледачи и странски лидери. Очигледно е исчекувањето на настанот. Четири дена, од 1 до 4 март, ќе се зборуваат зборови и намери од сцената на CPAC, ќе се откриваат стратегии и ќе се испраќаат пораки кои наскоро ќе се претворат во изборни програми. Пред претседателските прелиминарни избори во 2024 година, конференцијата во Вашингтон би можела да биде термометар за мерење на преференциите и чувствата на електоратот на слоновата партија.

 

Атмосферата околу Националното пристаниште Гејлор ветува дека ќе биде наелектризирана. Конвенцијата на CPAC ќе го привлече вниманието на светските медиуми, подготвени да ги прифатат шегите на говорниците кои ќе се менуваат на сцената. Поставата дефинирана од Мет Шлап, претседател на Конзервативната политичка акциона коалиција, вклучува водечки експоненти на конзервативното крило на САД. Од Доналд Трамп, 45-тиот претседател на Соединетите Американски Држави и подготвен повторно да го предизвика Џо Бајден, до Мајк Помпео (70-ти државен секретар), амбасадорката Ники Хејли и претприемачот Вивек Рамасвами, многумина можеа да ги откријат своите картички и да објават на публиката и електоратот нивните сериозни намери да се кандидира за Белата куќа.

 

Ако до сега тајкунот држеше низок профил, од сцената на CPAC можеше да го подигне тонот и јавно да им го соопшти својот план на гласачите: да ја направи Америка повторно голема. Камерите и микрофоните ќе бидат за поранешниот претседател на Соединетите Американски Држави, кој успеа да го задржи националниот раст на БДП константен, со што ќе предизвика верижна реакција што ја намали стапката на невработеност и го зголеми просечниот приход на домаќинството. Треба внимателно да се следи и говорот на Мајк Помпео. Поранешниот директор на ЦИА и поранешен државен секретар назначен од самиот Доналд Трамп, на местото на Рекс Тилерсон, може, според некои извори, да го изрази својот интерес да се кандидира за прелиминарните избори во Вашингтон. Според други, сепак, неговиот говор може да се претвори во вистинска поддршка на поранешниот претседател.

 

Противник на Трамп во трката во 2024 година ќе биде Ники Хејли. 51-годишната поранешна американска амбасадорка во ОН и поранешна гувернерка на Јужна Каролина ги објави своите намери преку видео во последните недели. Иако изјави дека нема да се кандидира доколку тајкунот излезе на теренот, таа сега се идентификува како вистинскиот лидер за новата генерација конзервативци. Нејзините позиции во однос на надворешната политика нема да останат незабележани.

‘Woke, INC.’ и „Nation of Victims“ не се само две негови книги. Тие се визит-карта и манифест на друг кандидат во трката: Вивек Рамасвами. 38-годишникот од Синсинати, успешен претприемач и автор, е еден од шампионите на конзервативните вредности во странство. Тој не почнува со шансите во негова корист, но неговите позиции го загреаја електоратот.

Нивото на децибели произведени од публиката на крајот од секој говор ќе се користи за мерење на рејтингот на одобрување и оценување на кандидатот.

Рон Де Сантис, гувернерот на Флорида – можеби вистинскиот антагонист на Трамп за 2024 година – ќе го нема. Конфронтацијата меѓу двајцата нема да биде во Вашингтон туку ќе се одвива на дистанца и преку печатот со твитови, изјави и интервјуа. Популарноста на поранешниот американски воен човек е во пораст и лесно е да се шпекулира дека неговото име може да се спомене во анкетата што го одбележува секое издание на CPAC.

Тест случај за аспиранти станари во Белата куќа, но не само. Конференцијата за политичко дејствување на конзервативците ќе презентира и храна за размислување за исклучително актуелни прашања. За надворешната политика, а особено за војната во Украина, се очекуваат силни позиции. Додека за некои струи конфликтот во срцето на Европа е споредлив со нов Ирак, за други е клучно да се запре Русија што е можно поскоро. Дебатата ќе беснее и за имиграцијата и безбедноста на границите, борбата против криминалот и родителските права. Кој ќе добие најголема поддршка или кој може да ја разгори конзервативната душа на јавноста, може да претендира да ја претставува партијата на малиот слон на претседателските избори во 2024 година.

Tags: