fbpx

Украина и Швајцарија ќе бидат домаќини на нова рунда мировни преговори

Политика - јануари 26, 2024

Швајцарија ќе биде домаќин на глобален мировен самит за Украина во блиска иднина, објави претседателката Виола Амхерд по средбата со украинскиот претседател Володимир Зеленски за време на Светскиот економски форум (СЕФ) во Давос.

Веста за нов самит за продолжување на преговорите за ставање крај на конфликтот во Украина доаѓа во услови на разочарување од самитот во Давос, кој деновиве го следи целиот свет, чекајќи пробив во решавањето на проблемот. За жал, во малото швајцарско одморалиште, домаќин на традиционалниот годишен состанок на светските лидери, Зеленски успеа само да добие потврда за сочувство од неговите отворени поддржувачи. Желбата на лидерот на Киев за разговори со лидерите на суперсилата Кина, која ја поддржува Русија, остана неисполнета. Поради оваа причина, кинеското присуство на претстојниот самит во Швајцарија изгледа – ако не и клучно, барем исклучително важно. Целта на разговорите е да се изгради глобален сојуз за поддршка на барањата на Украина. А за ова да се случи, Кина треба да биде на маса. Останува да се види дали коорганизаторите ќе одлучат дека светот е подготвен да ја прифати Русија на преговарачка маса. Засега, сепак, Русија не е подготвена да преговара, според официјалните лица во Берн пред Давос. Или, во негово отсуство, во разговорите може да се преземат само посредни чекори, колку и да се одлучувачки, бидејќи преговарањето за договор претпоставува и присуство на агресорот.

Прекуокеанските медиуми објавија за отсуството на Зеленски од првиот ден на СЕФ, испраќајќи го неговиот шеф на кабинет на отворањето и фактот дека единствениот пробив беше поголема и поразновидна групна фотографија отколку на претходниот состанок на формулата за мир во Украина во Малта. . А тоа е затоа што на самитот во швајцарските Алпи присуствуваа повеќе од 80 шефови на држави, наспроти оној во Малта, каде што имаше помалку од 70. Сепак, присуството во Давос, прво за формулата за мир, на нови играчи – како што се Јужна Африка и Бразил, пријателски настроени кон Русија, беше наведено како „добра вест“. Но, дури и добрите вести останаа во сенка на отсуството на масата на претставниците од Кина, кои не присуствуваа на последните состаноци за формула за мир. Во отсуство, на крајот, на заедничка јавна изјава на присутните 83 лидери, заклучокот на публицистите на Фајненшл тајмс се чини дека е оправдан.

Цитирајќи извор кој зборуваше за напредокот на разговорите, новинарите на „Фајненшл тајмс“ истакнаа дека „иако тоа беше добра дискусија, вие не правите вистински дипломатски напредок во обидот да ги утврдите параметрите на мировниот договор во 83- поставка за делегација“.

Од друга страна, на отворањето на СЕФ, шефот на швајцарската дипломатија Игнацио Касис призна дека за форматот да успее да изгради глобален сојуз кој ги поддржува барањата на Украина, потребна е Кина на маса. Кинескиот премиер Ли Кианг присуствуваше на СЕФ, каде на вториот ден зборуваше за тоа колку неговата земја е безбедна за инвестиции. Но, кинескиот лидер не присуствуваше на разговорите за мировната формула претходниот ден. Исто така, немаше средба меѓу него и Володимир Зеленски, и покрај шпекулациите поттикнати од изјавите на украинскиот претседател, кој ја нагласи виталната улога на земјата во разговорите. Впрочем, таква средба не била закажана, како што конечно и официјално соопшти украинската страна.

Швајцарија ќе биде домаќин на нов самит за мировни преговори во Украина

Дури и ако напредокот во разговорите во Давос е незначителен, Зеленски обезбеди ветување од Швајцарија дека ќе биде домаќин на нов самит за мировна формула. Ова беше објавено од двајцата претседатели – на Швајцарија и Украина – по нивната средба пред украинскиот претседател да отпатува за Давос. Во Берн и Цирих, Зеленски се сретна и со претседателката Виола Амхерт и со премиерот на Швајцарската Конфедерација, Игнацио Касис.

„На барање на украинскиот претседател, Швајцарија се согласи да биде домаќин на самит за формулата за мир“, објави швајцарската влада, пренесе Ројтерс.

Ниту Зеленски, ниту швајцарските официјални лица не прецизираа датум или место за одржување на самитот, ниту список на учесници, велејќи само дека „се разработуваат повеќе детали“. Истовремено, за да се подвлече итноста, но и фактот дека барем од страната на коорганизаторите нема резерви, двете страни истакнаа дека самитот ќе започне следниот ден.

Зеленски посочи дека списокот на учесници е отворен за „сите земји кои го почитуваат нашиот суверенитет и територијален интегритет, но го спомена Глобалниот југ, за кој рече дека би сакал да го види. Друг очекуван учесник во разговорите е Кина. Еден ден пред Зеленски да замине за Швајцарија, Киев објави дека е од витално значење Пекинг, еден од клучните сојузници на Москва, да учествува во разговорите за ставање крај на конфликтот.

„За нас е важно да покажеме дека целиот свет е против руската агресија и целиот свет е за праведен мир“, нагласи Зеленски.

Кинескиот премиер Ли Кианг и неговата делегација ќе имаа многу можности да се сретнат лице в лице со тимот на Зеленски, било во Берн или во Давос, но тоа не се случи.

Нова Студена војна би можела да биде на хоризонтот

Во срцето на разговорите за мировната формула е планот од 10 точки на Зеленски за праведен и траен мир во Украина. Тој предвидува враќање на територијалниот интегритет на Украина, повлекување на руските војници, заштита на снабдувањето со храна и енергија, нуклеарна безбедност и ослободување на сите затвореници. Планот беше лансиран на состанокот на Г20 во Индонезија, кој украинскиот лидер го нарече „Г19“, со исклучок на Русија, иако го претставуваше шефот на дипломатијата Сергеј Лавров.

Зеленски го претстави својот план од 10 точки пред претставниците на големите сили на индонезискиот остров Бали, иако војната во Украина не беше на официјалната агенда на Г20, сепак ова прашање доминираше на агендата поради загриженоста дека конфликтот ги дели нациите во светот. Оваа загриженост ја изрази домаќинот на настанот, индонезискиот претседател Џоко Видодо, кој во својот воведен говор повика на „крај на војната“ и предупреди на можна нова Студена војна.

Зеленски интензивно го промовираше овој план, вклучително и во Белата куќа, бидејќи поддршката на САД за војната во Украина неодамна ослабна, особено во услови на тензии на Блискиот Исток, а исполнувањето на некои од ветувањата на Вашингтон сега е доведено во прашање. Во жестоката дипломатска турнеја, Зеленски, меѓу другите, ги претстави своите предлози на американскиот претседател Џо Бајден, францускиот претседател Емануел Макрон и индискиот премиер Нарендра Моди, чија земја го презеде претседателството на Г20. Подоцна во декември, украинскиот претседател ги повика лидерите на Г7 (Група на развиени нации – Канада, Франција, Германија, Италија, Јапонија, Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска и Соединетите Американски Држави) да поддржат глобален мир самит претходно оваа година да се фокусира на овој мировен план.

Одговорот на светските „тешки тегови“ беше претпазлив: тие ветија дека ќе донесат мир во Украина „во согласност со нејзините права како што се предвидени во Повелбата на ОН“.

САД, милијарди долари „инвестирани“ во украинскиот конфликт

Изјавите на американскиот претседател Џо Бајден на крајот на декември потврдуваат одреден „замор“ и губење на ентузијазмот од страна на САД во поддршката на војната – во која досега има инвестирано милијарди долари: Украина мора да биде способна да се одбрани, а САД се посветени да се погрижат тоа да се случи.

И покрај тоа што имаше четири рунди разговори за формула за мир во изминатите шест месеци, техничките тимови не напредуваа, а светските лидери не даваат никаков знак дека преговорите ќе го преземат долгоочекуваниот пресврт. Дури и ако е постигнат мал напредок – со постепено зголемување на присуството на разговорите – за преговарање за мировен договор е потребно присуство на Русија. Или Западот сè уште не е подготвен да седне лице в лице со него на преговарачка маса.

„Тоа се едноставно разговори заради разговори. Овој процес не може да има за цел да постигне конкретен резултат од очигледна причина – ние не учествуваме“, изјави Москва, цитирана од Ројтерс од портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.