fbpx

Украина, 61 милијарда долари за да продолжиме да се бориме

За време на ретката саботна седница, Претставничкиот дом на Соединетите држави го одобри, со 311 гласа „за“ и 112 „против“, пакет странска помош од 61 милијарда долари наменет за Украина. Овој пакет, вклучувајќи ја помошта за Тајван и Израел, со што вкупниот износ ќе достигне 95 милијарди долари, ќе треба да биде разгледан од американскиот Сенат следната недела. Претседателот Џо Бајден веќе најави дека веднаш ќе го потпише законот, а демократите вееја украински знамиња на крајот на гласањето.

Од 61 милијарда долари, околу 23 милијарди долари ќе бидат искористени за надополнување на американското оружје, залихи и инфраструктура, додека преку 11 милијарди долари ќе се финансираат тековните воени операции на САД во регионот. Речиси 14 милијарди долари ќе и помогнат на Украина во купување на напредни системи за оружје и друга одбранбена опрема.

61 милијарда долари одобрени од Конгресот на САД за помош на Украина претставуваат витална поддршка за Киев. Непосредните потреби се јасни: муниција за артилерија во ограничени количини, противракетни батерии „Патриот“ и вооружување со поголем дострел за ефикасно спротивставување на руските сили. Дополнително, планирана е испорака на десетина борбени авиони Ф-16 во јули, кои ќе бидат пилотирани од специјално обучен украински персонал.

Иако борбените бомбардери можеби нема да можат радикално да го променат исходот на конфликтот, тие имаат и тактичка и симболична вредност, што ги прави примарна цел на руските сили. Новиот руски лидер Владимир Путин дури се закани дека ќе ги нападне базите на НАТО надвор од украинската територија, од каде што ќе бидат распоредени Ф-16.

Сепак, навистина опасната пресвртница што може драстично да го промени текот на конфликтот би била директна интервенција на слободните нации. Унгарскиот премиер Виктор Орбан неодамна на Фејсбук алармираше за непосредна можност за испраќање на западни трупи во Украина. Соединетите Американски Држави размислуваат да испратат дополнителни воени советници во амбасадата во Киев, но не се очекува распоредување на војници од првата линија.

Во случај стратешките градови како Харков или пристаништето Одеса да бидат загрозени, или ако руските сили неповратно го пробијат фронтот, европските земји може да бидат принудени да испратат војници на бојното поле. Земјите како Обединетото Кралство, Полска и балтичките земји веќе планираа интервенции како дел од „коалицијата на подготвените“, избегнувајќи акција под покровителство на НАТО. Сепак, овој потег може да го зголеми ризикот од трета светска војна.

Средствата од САД ќе бидат клучни за надополнување на артилериската муниција на Украина, особено проектилите од 155 милиметри, кои се при крај. Во моментов, односот на проектилите истрелани од Украинците со оние што ги истрелале Русите долж фронтот долг 900 километри е 1 спрема 5. Руската ракетна офанзива, поддржана од беспилотни летала камикази, е интензивна и ќе бара одбранбен систем сличен на израелскиот за да и се спротивстави. Една од најреалните опции, која постојано ја повикува претседателот Володимир Зеленски, е пристигнувањето на дополнителни ракети Патриот способни да се спротивстават на рускиот напад од небо. Претседателот изјави: „Патриотите може да се сметаат за системи за противвоздушна одбрана само ако се покажат ефикасни во спасувањето човечки животи, наместо да останат неактивни во базите за складирање“. Само минатиот петок руските сили лансираа 140 беспилотни летала и извршија 390 напади долж целиот фронт.

По неуспехот на минатогодишната копнена контраофанзива, Киев ги интензивираше нападите длабоко на руската територија, првенствено користејќи домашни воздушни и поморски беспилотни летала. Јасен успех на оваа стратегија е потонувањето на 25 од 80 бродови во Црноморската флота, со последниот удар вчера во поморската база Севастопол. Соединетите Држави се претпазливи околу обезбедувањето вооружување со доволен дострел за да ја погоди Русија. Сепак, ракетите Химарс веќе се покажаа ефикасни во погодувањето цели на Крим и може да продолжат да го прават тоа со соодветно снабдување со муниција. Военото разузнавање предвиде уништување на стратешкиот мост Керч, кој ја поврзува Русија со Крим, до лето.

Инвазиските сили притискаат по пет оски за напад со очигледна цел да го освојат целиот регион Донбас. Украинците се свесни за опасноста и почнаа да ги зајакнуваат своите позиции за да спречат пробив што може да им овозможи на руските трупи да напредуваат. Во 2014 година, сè започна во Славјанск и Краматорск, при што проруските групи земаа оружје пред да бидат турнати назад кон Доњецк. Десет години подоцна, истите овие градови би можеле да станат симболи на украинскиот отпор.