fbpx

Хаити во рацете на криминалците

Политика - март 18, 2024

Кризата на карипската држава и геополитичките импликации. Што се случува на Хаити?

Ако, како што се гледа во претходните написи, Јужна Америка претставува едно од најжешките геополитички сценарија поради честите политички нестабилности и прогресивните екстремизми кои предлагаат да ги водат земјите, Северна Америка се чини дека има тенденција да биде помирна, дури и во сценариото на Карибите.

Во моментов на Хаити се случува значајна политичка и институционална криза која не доби големо медиумско внимание. Сепак, тоа предизвикува загриженост на меѓународно ниво. Хаити е земја во која се зборува француски, сместена на западниот брег на островот Хиспаниола, кој го дели речиси подеднакво со Доминиканската Република.

Островот, а особено Република Хаити, е една од најтешките области во светот. Во периодот од две децении, Хаити се соочи со два разорни урагани, вториот најразорен земјотрес во историјата на човештвото во 2010 година и уште еден земјотрес со јачина над 7 степени според Рихтеровата скала. Оваа ситуација целосно ја осакати земјата, што резултираше со приближно 235.000 смртни случаи предизвикани од сеизмички или атмосферски настани.

Состојбата во земјата рапидно се влошува. Во моментов, 27% од населението се соочува со криза со храна, при што повеќе од 2 милиони луѓе се соочуваат со вистинска вонредна состојба и ризикуваат смрт од глад. Гладувањето, исто така, ја ослабело нивната здравствена отпорност, што доведе до разни глад и епидемии како колера. Периодите на релативно спокојство беа можни само поради масовното американско воено присуство во земјата. Меѓутоа, мисијата на ОН координирана од Бразил во моментов се бори да обезбеди подобра ситуација.

Мирамар, Флорида/САД – 15 април 2018 година: Претседателот на Хаити, Џовенел Моис на сцената во културниот центар Мирамар.

Политичката ситуација на Хаити во моментов е исклучително нестабилна. На 7 јули 2021 година, во претседателската резиденција беше убиен претседателот на Републиката, Јовенел Мојсе. Пред неговата смрт, тој го именуваше Ариел Хенри за негов наследник. Меѓутоа, поради атентатот, Хенри не можел веднаш да положи заклетва. После тоа, властите на Хаити почнаа да го испитуваат Хенри, кој одби да соработува со нивните истраги. Ситуацијата на Хаити останува тензична и неизвесна.

Командото што отиде да го убие Мојсе го сочинуваа околу триесет лица главно со колумбиско и американско државјанство со потекло од Хаити, што укажува на комбинирана операција со нарко картелите, против кои претседателот жестоко се бореше за време на неговиот мандат.

И покрај тоа што е формално независен, Хенри доаѓа од некои партии од левиот центар и постојано му се бара конкретна поддршка од американскиот претседател Џо Бајден. Ова не е ништо ново, имајќи предвид дека земјата значително зависи од САД. И токму Соединетите Американски Држави почнаа да ја напуштаат земјата со евакуиран сопствен дипломатски персонал, како и оние на Европската унија и Германија.

Всушност, минатиот 29-ти февруари се случи масовно бегство што доведе до реконституирање на криминалните банди кои – и покрај тоа што некогаш беа ривали – се обединија за да ја соборат владата на Хенри и да ја преземат контролата врз републиката.

Хенри првично попуштил, поднесувајќи оставка откако бандите го окупирале и контролирале главниот град на државата, Порт-о-Пренс. Окупација која веќе се случуваше од минатата година, но која забележа експоненцијално засилување во првите денови од март. Полицијата не може да возврати со оган, бидејќи 10.000 расположливи полицајци се недоволни, а многу од 1.500-те полицајци кои неодамна поднесоа оставки дури им се придружуваат на криминалците.

Фигурата која моментално доминира на сцената во кампот на „бунтовниците“ е Џими Шеризиер познат како „Скара“, кој е шеф на Г9 (сојузот на 9-те главни банди на територијата) и веќе е забележан дека предизвикал енергија. криза со запленување на 25.000 тони дизел. Протестите започнаа откако Хенри вети дека ќе одржи предвремени избори на 7 март само за да ги откаже; Хенри неодамна отиде во Кенија за да побара од ОН вооружен контингент.

Ситуацијата станува критична: Хенри не е добредојден гостин во Доминиканската Република, поради што сега во суштина е „бегалец“ во Порторико, на американско тло. Важна улога сега игра Мохамед Ирфан Али, кој – и покрај неговото име – е претседател на Гвајана и Кариком, Карипската заедница. Од него ќе зависи и да гарантира мирна транзиција и да ги ублажи различните позиции и пред се да ја гарантира поддршката на САД во решавањето на кризата, исто така искористувајќи го фактот дека неговата партија е левичарска и затоа може да смета на поддршка и од американските демократи и од јужноамериканската левица, кои се директни продолжетоци на БРИКС. „Студената војна“ го погодува и Хаити.

Соединетите Американски Држави, според најновите вести, учествуваат во безбедносната мисија предводена од Кенија со придонес од 300 милиони долари, а африканските војници веќе се во фаза на предраспоредување за да ги задушат бунтовите предводени од „Скара“. Ситуацијата очигледно бара особено внимание и од геополитичка гледна точка.

Всушност, Доминиканската Република, која веќе пречека илјадници мигранти од Хаити во минатото, овој пат ја затвори границата и единствениот алтернативен глас за помош на Хаити е оној на претседателот на Ел Салвадор Најиб Букеле, кој потсети на сопствената репресија. на бандите во земјата како конкретен пример за можноста за ефективно спротивставување на криминалните бунтовници.

Смртните случаи од рацете на бандитите, помеѓу 2023 и 2024 година, се околу 5.000, со 700 повредени и 3.000 киднапирани, што буквално го прави Хаити неиздржлив, предизвикувајќи бегство на луѓе кои, блокирани од Доминиканците, имаат единствена опција да се засолнат во САД, кои сепак се во екот на изборна кампања.

Во позадина се појавува фигура, која многумина ја бараат, но тешко е да се одобри: се чини дека еден од ретките што може да го врати редот е Жан Бертран Аристид. Аристид, всушност, беше претседател на Хаити во неколку наврати помеѓу 1991 и 2004 година, соборен од неколку државни удари и поделен со граница од два последователни мандати.

За многумина, Аристид е единствениот способен да ја обезбеди благосостојбата на земјата, бидејќи тој е идентификуван како еден вид национален херој кој го соборил претходниот режим на Дувалие (Франсоа и Жан-Клод, татко и син) кој траеше непрекинато од 1957 година и падна во 1986 година, исто така, под ударот на проповедта на Аристид.

Ликот, сепак, е прилично непопуларен меѓу различни општествени групи, главно меѓу католичката заедница на Хаити и меѓу поконзервативните: ако всушност во моментов има само полиција да одговори на криминалците, тоа е затоа што Аристид, како реакција на воениот удар што го собори, тој реши да ја распушти армијата по неговото враќање на власт. Понатаму, Католичката црква беше вмешана во скандалите со Викиликс, која постојано се спротивстави на фигурата на Аристид, откако некако се обиде да ја советува во најбурните моменти на неговата влада.

Во секој случај, останува фактот дека само неговите влади имаа минимум стабилност, или барем не го имаа како единствен исход од народните бунтови и предвремените оставки, навистина често беа интересни групи кои го отстрануваа.

Сепак, многу е веројатно дека прашањето на Хаити ќе стане една од првите теми на агендата на идниот претседател на САД: американската улога во управувањето со кризи и економските и социјалните, како и миграциските, реперкусии се всушност многу важни точки за оценување на постапките на претседателот.