fbpx

Шпанија излезе на улица против Санчез

Политика - ноември 17, 2023

Шпанскиот парламент се подготвува за клучно гласање во четврток за ратификација на новата влада предводена од премиерот Педро Санчез, која ја доби поддршката од каталонските сепаратистички партии. Собраниските расправи треба да почнат в среда во 11.00 часот, а гласањето за доверба е закажано за в четврток, како што најави претседателката на Комората, Франсина Арменгол.

Во замена за поддршката на каталонските сепаратистички партии, Санчез се согласи да даде амнестија на оние кои беа вклучени во неуспешниот обид за отцепување во 2017 година. Изборна размена која го покажува најлошото лице на политиката. Со левицата подготвена да тргува со се за да продолжи да владее. Шпанците, сепак, ги нема. Тие никако не прифаќаат таков срам. Всушност, бројни протести се проширија во различни главни градови на провинциите низ целата земја. На опозициското движење му се придружија партијата Вокс и малата центристичка партија Сиудаданос, со либерална ориентација.

На 12 ноември, стотици илјади луѓе учествуваа на демонстрациите низ Шпанија за да го изразат своето противење на најавената амнестија за каталонските сепаратисти. Оваа мерка Санчез им ја вети на две каталонски сепаратистички партии во замена за нивната поддршка за втор четиригодишен мандат, кој треба да биде потврден во наредните денови. Учесниците на најголемите демонстрации одржани во Мадрид изложија натписи со пароли како „Не за амнестија, да за Уставот“ и „Санчез предавник“. Претставниците на главната опозициска партија, Народната партија, со конзервативна ориентација, изразија загриженост за стабилноста на демократијата во Шпанија. Алберто Нуњез Фејо, лидер на Народната партија, рече дека протестите ќе продолжат се додека не се распишат нови избори.

Организаторите проценуваат дека во Мадрид учествувале половина милион луѓе, додека владата пријавила значително помал број од 80 илјади учесници.

Вокс е исто така во првата линија против подземјето и зделките на Санчез на задната врата. Сантијаго Абаскал, шпанскиот лидер, поднесе жалба до Врховниот суд против привремениот шпански премиер Педро Санчез, поранешниот претседател на Каталонија Карлес Пуџдемонт и нивните соодветни партии, ПСОЕ и Јунтс. Освен тоа, Абаскал повика на претпазливост да се прекине инвестициската седница на социјалистичкиот лидер, која треба да започне утре во Конгресот на пратениците.

Во претставката, Абаскал наведе неколку обвиненија, меѓу кои кривични дела за корупција, прикривање на кривични дела и узурпација на функциите на судството. Лидерот на Вокс ја изрази својата загриженост за, како што го нарекува, „трагичен период“ за Шпанија, нагласувајќи го наводното бескрупулозно однесување на претседателот во заминување кој би го загрозил владеењето на правото, еднаквоста пред законот, независноста на судството и ќе доведе до промена на режимот. од „задната врата“.

Абаскал, учесник во протестите кои се одржуваат повеќе од десет дена под седиштето на ПСОЕ во Мадрид, рече дека е императив да се избегнат вакви настани. Барањето на Вокс за прекинување на сесијата за инвестирање додава дополнителен елемент на неизвесност на шпанскиот политички пејзаж, веќе вознемирен од тензии и демонстрации кои ги одразуваат длабоките поделби во општеството.

Од особена важност беше и присуството на Такер Карлсон, поранешен водител на Фокс Њуз и лојалист на Доналд Трамп, заедно со патриотите на Вокс под седиштето на ПСОЕ. „Сакавме Карлсон од прва рака да види како Шпанците се противат на пучот на Педро Санчез“, беше коментарот на партијата директно од нивниот профил на X.