fbpx

Аргентинецот Милеи ќе се приклучи на конференцијата за ECR во Мадрид

Претседателот на Аргентина, Хавиер Милеи, следниот викенд ќе отпатува за Шпанија на политичкиот и културен фестивал на VOX (ECR), ВИВА.

Милеи треба да одржи говор во недела, на 19 мај, пред повеќе од 10 илјади публика во историската арена Паласио Висталегре во Мадрид.

Други релевантни политички актери кои зборуваа на VIVA се американскиот сенатор Тед Круз, премиерот Џорџија Мелони или поранешниот премиер на Полска, Матеуш Моравјецки.

Ова нема да биде прв пат за Милеи на фестивалот. Тој одржа возбудлив говор во ВИВА од 2022 година, каде што ја истакна својата економска доктрина (која сега ја применува во Аргентина) и ја повика публиката да се бори против „el zurderío“ (левичарите).

Милеи ја аргументираше моралната, економската и естетската супериорност на слободата наспроти морално декадентните прописи на социјализмот и комунизмот, кои сè уште имаат големо присуство низ Америка и Шпанија.

Шпанија е, всушност, единствената земја во Европската унија која има комунисти меѓу Советот на министри.

Овие идеолошки разлики беа причина за повеќе од една дипломатска расправија меѓу Шпанија и Аргентина.

На почетокот на мај, шпанскиот министер за транспорт на јавен собир со социјалистичките конституенти предложи претседателот Милеи да консумира „супстанции“.

Ова предизвика одговор од канцеларијата на Милеи, каде што тој ги осуди наводите и возврати, велејќи дека владата на Педро Санчез треба да биде позагрижена со истрагите што моментално се водат против сопругата на премиерот во судот во Мадрид поради наводното пуштање влијание.

Сантијаго Абаскал, претседателот на VOX, беше еден од првите големи политичари во Шпанија што ги повика коментарите на Пуенте. Тој го бранеше аргентинскиот претседател и рече дека инсинуациите на Пуенте биле „исклучително тешки“.

Милеи стана еден од главните сојузници на Сантијаго Абаскал на меѓународната сцена. Претседателот на VOX неколку пати го нарече „пријател“. Ова не е мал дел благодарение на работата на тинк-тенкот на VOX, Fundación Disenso.

Disenso беше клучот за отклучување на збир на меѓународни сојузи кои опфаќаат над 20 земји. Нивната работа беше фундаментална во негувањето на пријателството Абаскал-Милеи, како и поставувањето на Абаскал како главен лидер на конзервативниот свет што зборува шпански.

Во последните шест месеци Абаскал спроведе интензивна меѓународна агенда која вклучуваше посета на Буенос Аирес на инаугурацијата на Милеи, патување во Италија каде што зборуваше во Fratelli D’Italia (ECR) Атреју, мисија на високо ниво во Израел и посета на Вашингтон во февруари каде што зборуваше во главната сала на Конференцијата за политичко дејствување на конзервативците (CPAC).

Покрај одржувањето на овие меѓународни односи, Дисенсо е инструментален извор на информации за партијата. Во ноември 2023 година, тие подготвија сеопфатен извештај во кој се расправаше против предложениот закон за амнестија, кој треба да ги помилува осудените каталонски сепаратисти, вклучително и бегалецот Карлес Пуџдемонт, кој има намера наскоро да се врати во Шпанија. VOX го даде извештајот на Дисенсо на сите 705 европратеници.

И Милеи и неговиот потпретседател, Викторија Виљаруел, се некои од првите потписници на „Мадридската повелба“, серијата обврски наведени во Дисенсо. Форо Мадрид, меѓународна коалиција на политички партии, граѓански организации и парламентарци кои се борат за одбрана на слободата, демократијата и владеењето на правото во Европа и Латинска Америка.

Хавиер Милеи означи пресвртница во аргентинската политика. Неконвенционалниот стил на слободарот шармираше голема и лојална изборна единица, како и меѓународна база на обожаватели – особено во земјите во Америка како Колумбија и Чиле – кои моментално се управувани од социјалистички земји.

Од неговата инаугурација во декември 2023 година, јавната администрација во Аргентина забележа три последователни суфицити. Милеи постојано ги исполнува своите ветувања за кратење на идеолошките институции кои им додаваат мала вредност на граѓаните.