fbpx

Блокот на САД и ЕУ ги заоструваат санкциите кон Иран

трговија и економија - април 23, 2024

Една недела по првиот наводен напад на Иран врз Израел, одговорот на вториот – што го очекуваа воените аналитичари – допрва треба да се случи. Но, неколку земји – вклучувајќи ги САД и европскиот блок – веќе ги објавија своите намери да ги заострат санкциите кон Техеран. По „обезглавувањето“ на ракетната програма на Техеран, најверојатно ќе следи ембарго на иранската нафта.

Сценаријата за еволуција на конфликтот меѓу Израел и Иран се движат од тактички израелски напад врз она што се смета за иранска нуклеарна програма до уште пошироко проширување на војната што веќе трае на Блискиот Исток повеќе од шест месеци. Она што е сигурно е дека и покрај тоа што ветуваат строги санкции за Техеран, светските лидери, вклучително и Белата куќа – која ја вети својата „железна“ поддршка на Израел – го повикуваат да се воздржи. За цело време, за да се „покори и ослабне Иран“, на барање на Израел, Корпусот на Исламската револуционерна гарда (ИРГЦ), односно елитните сили на иранската армија, би можеле да бидат прогласени за терористичка организација од светските држави. Белата куќа веќе го направи тоа во 2019 година за време на Доналд Трамп, а има неколку земји – вклучувајќи ги Франција и Германија – кои изразија дека таква мерка ќе биде неопходна. Сите овие санкции се неопходни не само за да се намали способноста на Иран да дејствува во војната на Блискиот Исток – директно или преку прокси, терористичките организации кои започнаа напади, во последниве месеци врз Израел – туку и да го спречат дополнително да и помага на Русија во нејзината војна. против Украина.

Конфликтот на Блискиот Исток ескалира

На 13-ти април, Техеран истрела 200 ракети кон Ерусалим, од кои повеќето беа пресретнати пред да ја погодат израелската територија. Ова е практично прв директен напад на Иран врз Израел и, според властите во Техеран, е одговор на нападот врз иранскиот конзулат во Сирија во кој беа убиени седум членови на Корпусот на Револуционерната гарда (ИРГЦ), меѓу кои и двајца генерали. Нападот во Дамаск на 1-ви април не му се припишува на Израел. Нападот на Иран на 13-ти април беше проследен со друг, лансиран од Хезболах, на север и контра-напад – непотврден од Техеран – врз Исфахан, област на Иран каде што се наоѓаат моќна воена база и нуклеарна централа. Секој од нив имаше ограничени ефекти и без загуба на животи, и иако беа опишани како демонстрации на сила од страна на еден или друг од актери вклучени во конфликтот, тие повеќе личат на серија последователни одмазди. Началникот на Генералштабот на израелската армија, генерал-полковник Херзи Халеви, најави дека иранскиот напад нема да остане без одговор, но се чини дека Израел засега возврати само со силна дипломатска офанзива. Иранскиот претседател Ебрахим Раиси рече дека Техеран смета дека епизодата е завршена доколку Израел не возврати и се закани со „жесток, опсежен и остар одговор“ против каква било акција против интересите на исламската држава. И САД – главниот сојузник на Израел – и Руската Федерација – сојузник во Техеран – повикаа на воздржаност.

„Израел нека прифати победа“, порача американскиот претседател Џо Бајден.

„Владимир Путин изрази надеж дека сите страни ќе покажат разумна воздржаност и ќе спречат нова рунда на конфронтација полн со катастрофални последици за целиот регион“, соопшти Кремљ.

Што се однесува до нападот на Иран врз Израел, државните медиуми на Техеран тврдеа дека станува збор за одмаздничка операција, која ја смета за успешна. Иран тврди дека сакал да демонстрира сила, а не да примени сила. Со други зборови, сакаше да покаже дека е способна да се спротивстави на одбраната на Израел без прибегнување кон сојузници во регионот.

Всушност, ова е и главната цел на иранската ракетна програма, која е арсенал за одвраќање и напад, и превентивен и одговорен. Техеран се одлучи да развие балистички и крстаречки ракети како негово главно средство за одвраќање на своите противници, со оглед на неговите ограничени копнени и поморски способности и многу ограничените воздушни сили во однос на квантитет и квалитет. Но, ракетната програма е, исто така, компонента на иранската нуклеарна програма, бидејќи за да имате ефективно операционализирана нуклеарна бомба, потребни ви се и платформи за лансирање за да ја доставите до нејзината цел, имено балистички и крстаречки ракети, велат експертите. Иранската ракетна програма е предмет на некои од најтешките санкции наметнати на Техеран во изминатата деценија.

Иран постојано беше обвинет за сериозни прекршувања на човековите права, вклучително и ограничување на правото на слободно изразување и мирно собирање и систематска дискриминација на жените и во јавниот и во приватниот живот, но исто така беше обвинет и за прекумерно вооружување и критикуван поради недостаток на транспарентност за нејзините планови во оваа област. Од ембарго за испорака на оружје до мониторинг на иранските банки за да се осигури дека тие нема да се вклучат во финансирањето на нуклеарната програма, санкциите се наметнати на Техеран систематски во Советот за безбедност на Обединетите нации. Најновите санкции – издадени за заштита на безбедноста во регионот и пошироко – се насочени кон испорака на опрема, стока, технологија и компоненти на балистички проектили. Европската унија се согласува со овие санкции од 2011 година. Оттогаш, ограничувањата беа обновени, па дури и заострени со нивното истекување.

По нападот на Иран врз Израел – цените на нафтата значително се зголемија

По нападот во Иран, Израел ги повика своите сојузници да ја санкционираат иранската ракетна програма, бидејќи ограничувањата на ОН истекоа минатиот октомври. Некои земји – вклучувајќи ги САД, ОК и ЕУ – ги задржаа тие ограничувања, па дури и ги заострија. Шефот на израелската дипломатија, Ели Коен, исто така повика Револуционерната гарда – моќна сила не само воено, туку и економски во Иран – да биде прогласена за терористичка организација. Додека САД веќе го направија тоа од 2019 година, другите земји – како Велика Британија сè уште се двоумат. Меѓу најрешените држави да се согласат со оваа мерка е главниот европски сојузник на Израел, Германија.

Советникот за национална безбедност на САД, Џејк Саливан, рече дека новите санкции што се бараат против Техеран ќе бидат насочени кон неговата ракетна програма, Револуционерната гарда и иранското Министерство за одбрана и нагласи дека примерот на САД ќе го следат нивните сојузници и партнери кои ќе излезат со свои санкции.

Втората важна компонента на санкциите кои доаѓаат може да биде нафтата, тврди американскиот министер за финансии Џенет Јелен.

„Ние не ги прегледуваме нашите алатки за санкции. Но, во дискусиите што ги имавме, сите опции за нарушување на финансирањето на тероризмот во Иран продолжуваат да бидат на маса. Јасно е дека Иран продолжува да извезува нафта. Можеби ќе можеме да направиме повеќе“, изјави неодамна американскиот министер за финансии Џенет Јелен.

Дополнително, по нападот на 13 април, цената на нафтата значително се зголеми. Џенет Јелен истакна дека санкциите наметнати од САД веќе предвидуваат речиси целосно ембарго на трговијата со Иран, мерки кои се преземени за да се изолира Иран и да се ослабне неговата способност да финансира прокси групи и да ја поддржува Русија во војната во Украина.

Земјите од Европската унија исто така размислуваат за воведување нови санкции кон Иран. Шефот на европската дипломатија Џозеф Борел неодамна изјави дека некои земји-членки веќе побарале продолжување на постоечките санкции. По видео конференцијата со министрите за надворешни работи на ЕУ, Борел изјави за печатот дека ќе испрати барање до Европската служба за надворешни работи да започне со работа за воведување нови рестриктивни мерки. Според шефот на европската дипломатија, ограничувањето за испорака на беспилотни летала за Русија и ракети – а можеби дури и за испораките – на соговорниците од Блискиот Исток ќе биде продолжено. Германија и Франција, како и другите земји-членки, веќе јавно ги поддржаа овие предлози, додаде Џозеф Борел.